Naukowcy skomunikowali syntetyczne neurony z biologicznymi. Przez internet
Dokonano przełomu w dziedzinie komunikacji człowieka z maszyną. Udowodniono, że można stworzyć syntetyczne neurony, które będą zdolne do obustronnej komunikacji z biologicznymi neuronami.
Dokonano przełomu w dziedzinie komunikacji człowieka z maszyną. Udowodniono, że można stworzyć syntetyczne neurony, które będą zdolne do obustronnej komunikacji z biologicznymi neuronami.
Choć pod wieloma względami ludzkości nie udało się osiągnąć złożoności świata przedstawionego w grze RPG Cyberpunk 2020, odnieśliśmy pewne sukcesy w dziedzinie łączenia człowieka i maszyny. Już pod koniec lat 90. ubiegłego wieku profesor Kevin Warwick udowodnił, że nasz mózg potrafi analizować impulsy elektryczne pochodzące z urządzeń zewnętrznych. W trakcie swoich eksperymentów udało mu się m.in. zyskać zmysł echolokacji oraz skomunikować z żoną przez internet. Teraz naukowcy uczynili kolejny ważny krok na drodze do stworzenia hybrydy człowieka i komputera.
Badacze z Uniwersytetu Padewskiego, Uniwersytetu Zuryskiego i Politechniki Federalnej w Zurychu oraz Uniwersytetu Southampton wspólnymi siłami skonstruowali prostą sieć neuronów syntetycznych i biologicznych zdolnych do obustronnej komunikacji w ramach zunifikowanego środowiska. Na eksperyment składało się kilka mniejszych doświadczeń. Naukowcy z Padwy byli odpowiedzialni za wyhodowanie w laboratorium mysich neuronów, badacze z Zurychu skonstruowali sztuczne, krzemowe neurony, zaś zespół z Southampton opracował nanoelektryczne synapsy zwane memrystorami, które miały skomunikować ze sobą obie sieci.
Finalnym etapem eksperymentu była próba nawiązania łączności. W pierwszej fazie naukowcy z Southampton przechwycili aktywność szczytową z biologicznych neuronów i przekazali te dane do memrystorów. Tak zapisana informacja została przesłana do neuronów syntentycznych w formie aktywności szczytowej. Następnie proces ten odwrócono, przesyłając sygnał od neuronów syntetycznych do biologicznych. Okazało się, że obie sieci mogą nie tylko komunikować się dwustronnie, lecz także przesyłać informacje w czasie rzeczywistym.
Sukces eksperymentu nie kończy jednak procesu badania i udoskonalania tej technologii. Teraz przed naukowcami stoi o wiele trudniejsze zadanie – wykorzystanie zdobytej wiedzy do wdrożenia nowych, przełomowych rozwiązań. Badacze liczą na to, że ich odkrycie będzie motorem napędowym dla kolejnych zespołów naukowych i przyspieszy m.in. prace nad stworzeniem w pełni funkcjonalnego interfejsu mózg-komputer.
Źródło: sciencedaily.com / Zdjęcie: Pixabay
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat