Owacja dla Przełęczy ocalonych Mela Gibsona w Wenecji. Pierwsze recenzje
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbył się pokaz filmu Przełęcz ocalonych w reżyserii Mela Gibsona. W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje produkcji.
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbył się pokaz filmu Przełęcz ocalonych w reżyserii Mela Gibsona. W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje produkcji.
Dramat Hacksaw Ridge w reżyserii Mela Gibsona, który podejmuje tematykę wojenną z perspektywy pacyfistycznej, został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Seans przyjęto długą, 10-minutową owacją na stojąco. Przypomnijmy, że produkcja oparta jest na faktach i przedstawia losy Demonda Dossa, który odmówił noszenia broni na froncie II wojny światowej. Pomimo tego wykazał się wielką odwagą na polu walki i ocalił 75 osób w czasie bitwy o Okinawę. W sieci pojawiły się pierwsze recenzje filmu:
Variety: Ten film od początku zanurza Cię w brutalnym szaleństwie wojny (...). Produkcja broni się sama i nie ma żadnego powodu, by przekreślać ją z uwagi na optykę przyjętą przez Gibsona - reżyser mówi na metaforycznym i politycznym zarazem poziomie, także o problemach, które ukształtowały odbieranie jego osoby; chce on pokazać widzom, że jego stylistyka ma w sobie wiele z transcendencji.
The Wrap: Razem z montażystą i operatorem, Gibson stworzył jeden z najmocniej zapierających dech w piersiach i najbardziej ekscytujących obrazów o wojnie we współczesnej historii kina. Nadali oni prawdziwości temu piekielnemu krajobrazowi. (...) Od początku do końca wiemy, na czym polegają relacje między bohaterami.
The Guardian: Nadzwyczajna jest zwłaszcza druga połowa filmu. (...) Nie możemy powiedzieć, że Hacksaw Ridge zawiera najmocniejsze sceny walki w historii kina, ale wystarczy tu skonstatować, że przypomina ona produkcję Starship Troopers, okrojoną ze zbędnej satyry czy mrugania okiem do widza.
The Hollywood Reporter: Gibson raz jeszcze dowodzi o swojej niezwykłej mocy w opowiadaniu historii; doskonale wie, jak zwiększać tempo akcji, budować napięcie i prowadzić widza do wizualnego uniesienia. (...) Dostajemy tu potężną, prawdziwą opowieść o heroizmie, pozbawioną zbędnego epatowania ekstremalną przemocą. Gibson nie daje się złapać w sidła klisz kina wojennego i umiejętnie serwuje nam skomplikowany dramat tej opowieści.
Deadline: Sceny batalistyczne podpisane są w końcu przez Gibsona i cechuje je świeżość; to naprawdę wielkie widowisko. Urzeka pacyfizm głównego bohatera, który doskonale kontrastuje z przemocą i heroizmem, doświadczanymi przez niego w trakcie walki.
Playlist: Ta opowieść o realnym heroizmie jest w mniejszym stopniu celebracją ludzkich przekonań i idei, w większym zaś gloryfikacją religijnej bezkompromisowości i wyraźną deklaracją o moralnej wyższości wierzących nad niewierzącymi. Mimo to i tak mamy tu do czynienia z wielkim widowiskiem, do którego stosunek wielu z nas wyrobi sobie za pomocą własnego sumienia.
Zobacz także: Zwiastun filmu Przełęcz ocalonych
Hacksaw Ridge zadebiutuje w polskich kinach 4 listopada.
Źródło: ew.com / zdjęcie główne: Lionsgate
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat