Przeczytaj w weekend

Postacie LGBTQ coraz bardziej eksponowane w Hollywood. Raport GLAAD potwierdza

W sieci pojawił się coroczny raport organizacji GLAAD ukazujący procent postaci LGBTQ, które pojawiają się w hollywoodzkich produkcjach.

W sieci pojawił się coroczny raport organizacji GLAAD ukazujący procent postaci LGBTQ, które pojawiają się w hollywoodzkich produkcjach.

Norbert Zaskórski

Norbert Zaskórski

Tagi:  raport 

Na podstawie raportu GLAAD (organizacja zwalczająca homofobię i dyskryminację ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w mediach) za 2018 rok wynika, że w filmach siedmiu największych wytwórni z Hollywood 18,2 procent postaci ze 110 produkcji to bohaterowie LGBTQ. Mogliśmy ich zobaczyć w 20 widowiskach. Jest to znaczna poprawa w stosunku do 2017 roku, gdzie postacie LGBTQ stanowiły 12,8 procent ze 109 filmów, a bohaterowie LGBTQ pojawili się w 14 obrazach. Ten wynik jest nieznacznie mniejszy od najlepszego rezultatu od czasu istnienia raportu, który miał miejsce w 2016 roku, gdzie bohaterowie LGBTQ stanowili 18,4 procent postaci w 125 filmach (23 produkcje). Wśród produkcji z bohaterami LGBTQ znalazły się między innymi Twój Simon, Bajecznie bogaci Azjaci i Dziewczyna w sieci pająka.

Jednak żaden z filmów nie zawierał transpłciowej postaci. W 11 produkcjach pojawili się homoseksualni mężczyźni, w takiej samej licznie projektów zobaczyliśmy homoseksualne kobiety, natomiast biseksualni bohaterowie stanowili obsadę 3 widowisk kinowych. Jeśli chodzi natomiast o sferę rasową, to bohaterowie LGBTQ białego koloru skóry stanowili w tych produkcjach 58 procent (26 postaci), a innego koloru skóry 42 procent (19 postaci).

Wśród wytwórni prym w promocji postaci LGBTQ w 2018 wiodło 20th Century Fox, które umieściło bohaterów LGBTQ w 40 procentach swoich produkcji (4 filmy z 10). Następne w kolejności były Universal Pictures - 30 procent (6 filmów z 20), Warner Bros Pictures - 22 procent (5 filmów z 23), Paramount Pictures - 20 procent (2 filmy z 10), Sony Pictures - 11 procent (2 filmy z 18) i Lionsgate - 5 procent (1 film z 19). Natomiast Disney zakończył 2018 rok z zerowym odsetkiem. Ta sytuacja zmieniła się w wytwórni w tym roku, ponieważ w filmie Avengers: Koniec gry współreżyser widowiska Joe Russo pojawił się w roli homoseksualnej postaci. Sami twórcy Marvela zapowiadają, że to nie jedyna taka postać, która wkrótce pojawi się w uniwersum.

Źródło: EW.com/zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV