Przeczytaj w weekend

Rozdano honorowe Oscary. Wśród laureatów David Lynch

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej ogłosiła laureatów Oscarów przyznawanych za całokształt twórczości.

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej ogłosiła laureatów Oscarów przyznawanych za całokształt twórczości.

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński

Tegoroczne honorowe nagrody powędrują do reżysera Davida Lyncha, aktora Wesa Studi'ego oraz włoskiej reżyserki, Liny Wertmueller. Nagrodę specjalną Akademii otrzymała z kolei aktorka Geena Davis za wybitne osiągnięcia.

Oscary honorowe przyznawane są każdego roku za osiągnięcia twórców i artystów na przestrzeni całej kariery. David Lynch do Oscara był nominowany za takie produkcje jak Człowiek słoń, Blue Velvet i Mulholland Dr.. Znany jest także jako twórca kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks. Wes Studi to z kolei znany aktor pochodzenia czirokeskiego, który grywał drugoplanowe role w m.in. Ostatnim Mohikaninie czy Tańczącym z wilkami.

Włoska reżyserka Lina Wertmuller otrzymała w 1976 roku nominację do Oscara za reżyserię filmu Siedem piękności Pasqualino. Była pierwszą kobietą reżyser w historii, która otrzymała nominację do tej prestiżowej nagrody. Natomiast Geena Davis zapisała się w historii kina dużymi zgłoskami dzięki roli Thelmy w produkcji Thelma i Luise. Wcześniej Oscara otrzymała jednak za rolę Przypadkowy turysta.

Źródło: ew.com/zdjęciegłówne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV