Rozwój ruchu #MeToo w branży rozrywkowej. Szykują się duże zmiany?
Może powstać nowy organ zajmujący się oskarżeniami na tle seksualnym w branży rozrywkowej. Czym miałby się zajmować i co sprowokowało jego powstanie?
Może powstać nowy organ zajmujący się oskarżeniami na tle seksualnym w branży rozrywkowej. Czym miałby się zajmować i co sprowokowało jego powstanie?
Time’s Up UK to organizacja, która zajmuje się sprawami nadużyć w miejscu pracy. Pilnuje, by wszyscy mieli uczciwe i bezpieczne warunki do jej wykonywania. Teraz wzywa brytyjski przemysł filmowy i telewizyjny do powołania niezależnego organu, który zająłby się rosnącymi oskarżeniami na tle seksualnym. Ma to związek z rozwojem ruchu #MeToo w branży rozrywkowej. Chcą także, by koordynatorzy zajmujący się sprawami intymnymi byli obowiązkowi na planach zdjęciowych w UK. Zainspirowała ich do tego przemowa Michaeli Coel na BAFTA, twórczyni i gwiazdy serialu Mogę cię zniszczyć. Aktorka przyznała, że dzięki obecności kogoś takiego podczas kręcenia cała ekipa czuła się bezpiecznie.
Nowe standardy radzenia sobie z zarzutami o molestowanie w branży rozrywkowej
Przewodnicząca Time’s Up UK, Dame Heather Rabbatts, w wywiadzie dla Deadline powiedziała, że muszą poprawić się standardy w kwestii radzenia sobie z wcześniejszymi zarzutami, takimi jak te wysunięte przez dwadzieścia kobiet wobec Noela Clarke'a. Organizacja współpracowała z firmą prawniczą Fieldfisher, by opracować plan działania niezależnego organu, który miałby się zajmować podobnymi sprawami.
Według planu powinien być uprawniony do:
1. Oferowania bezpiecznej przestrzeni dla ofiar, byłych i tych, których sprawy toczą się aktualnie, by mogły zgłosić problem i dostać wstępną poradę;
2. Powołania organu, który rozpatruje oskarżenia, anonimowe bądź nie, otrzymane ze strony członków z branży;
3. Zapewnienie wytycznych organowi, gdyby doszło do zarzutów
4. Pośredniczenia przy zarzutach, w imieniu firmy bądź osób fizycznych;
5. Prowadzenia poufnych dochodzeń, jeśli uzna się to za stosowne i kiedy wzór zachowania wyłania się ze sporządzonego raportu;
6. Zaoferowania struktury, która chroni oskarżających, ale jednocześnie zapewnia sprawiedliwy osąd;
7. Publikacji faktycznych ustaleń i rekomendacji.
BAFTA przyłącza się do walki w ruchu #MeToo
Dame Heather Rabbatts rozmawiała na ten temat z BFI i BAFTA, by zająć się istniejącą szarą strefą, w której występuje opóźnienie między wystąpieniem nieodpowiedniego zdarzenia, a złożeniem bądź upublicznieniem skargi.
Amanda Berry, szefowa BAFTA, w oświadczeniu danym Deadline poparła ten pomysł. Jej zdaniem branża rozrywkowa potrzebuje dużych i znaczących zmian, by wesprzeć osoby składające oskarżenia i stworzyć bezpiecznie środowisko pracy dla wszystkich zatrudnionych w niej osób. Organizacja chce zachęcić pracodawców do przyjęcia wytycznych, które opracowali między innymi z BFI, ponieważ ich zdaniem wpłynie to znacząco na zwalczanie takich problemów jak nękanie, molestowanie czy rasizm. Wkład BAFTA jest o tyle znaczący, ponieważ sami byli oskarżeni o powyższe, gdy Noel Clarke został nagrodzony w tym roku za wybitny wkład w brytyjską kinematografię, mimo świadomości, że są wobec nieco zarzuty na tle seksualnym.
Zobacz także:
Źródło: https://deadline.com
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat