Rusza Festiwal Filmowy w Wenecji. Polański, Koreeda i Joker walczą o Złotego Lwa

Dziś startuje 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Nowe produkcje pokażą na nim m.in. Roman Polański i Hirokazu Koreeda. W walczącej o Złotego Lwa stawce znalazł się także Joker.

Dziś startuje 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Nowe produkcje pokażą na nim m.in. Roman Polański i Hirokazu Koreeda. W walczącej o Złotego Lwa stawce znalazł się także Joker.

Już dzisiaj rozpoczyna się 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Najstarsze tego typu wydarzenie w świecie X Muzy w swoich ostatnich dwóch edycjach stawało się dobrym prognostykiem w kontekście Oscarów - przypomnijmy, że Złotego Lwa zdobywały kolejno Kształt wody i Roma. W tym roku o najważniejszą nagrodę powalczy 21 filmów, a swoje nowe dzieła na Lido przywieźli m.in. Noah Baumbach, Steven Soderbergh i Roman Polański. Jako film otwarcia zostanie pokazana produkcja Prawda, której autorem jest zeszłoroczny zdobywca Złotej Palmy, Hirokazu Koreeda. Przypomnijmy, że w stawce znalazł się również wyczekiwany przez fanów superbohaterów Joker, natomiast poza konkursem głównym pokazane zostaną m.in. Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy oraz serial Nowy papież i film The King wyprodukowane przez Netflix.  

Polański, który w Wenecji zdobywał już wyróżnienia za Nóż w wodzie i Rzeź, pokaże zgromadzonym na wydarzeniu film Oficer i szpieg. Obraz opowiada historię francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa (w tej roli Jean Dujardin), niesłusznie oskarżonego o zdradę stanu i skazanego na dożywotnie więzienie. Pierwszy pokaz odbędzie się 30 sierpnia; warto przypomnieć, że sam reżyser na Lido nie przybędzie w związku z groźbą ekstradycji do USA - z publicznością połączy się jednak poprzez komunikator wideo. 

Oto filmy, które powalczą o tegorocznego Złotego Lwa:

Warto dodać, że Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymają Pedro Almodóvar i Julie Andrews, natomiast zdobywców nagród poznamy 7 września. 

Źródło: labiennale.org / zdjęcie główne: IFC Films/Warner Bros./Legende Films

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV