Samsung chce schować aparat pod ekranem smartfona

Wcięcia w ekranach smartfonów klasy premium to rozwiązanie przejściowe. Samsung planuje skonstruować wyświetlacz, który pozwoliłby schować wszystkie czujniki i obiektywy pod wyświetlaczem.

Wcięcia w ekranach smartfonów klasy premium to rozwiązanie przejściowe. Samsung planuje skonstruować wyświetlacz, który pozwoliłby schować wszystkie czujniki i obiektywy pod wyświetlaczem.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  smartfon 

Bezramkowe smartfony to ostatni krzyk mody. Od kilku lat producenci rozwijają tę koncepcję, próbując jak najbardziej odchudzić ramki wokół wyświetlaczy, aby ekran zdominował całą przednią część urządzenia. Niestety, nie tylko obudowa stoi na drodze do stworzenia prawdziwych bezramkowców - znacznie ciężej pozbyć się przednich układów optycznych. Samsung pracuje nad technologią, która pozwoli rozwiązać ten problem.

Yang Byung-duk, wiceprezydent działu Mobile Communication R&D Group Display w Samsungu zauważył, że stworzenie panelu OLED z wycięciem na kamerę w smartfonach z linii S10 było nie lada wyzwaniem. Ale stwierdził, że jest to pierwszy krok na drodze do stworzenia pełnoekranowego smartfona, w którym układ optyczny byłby umieszczony pod powierzchnia wyświetlacza. Na powstanie takiego urządzenia będziemy jednak musieli nieco poczekać - Byung-duk nie sądzi, aby pojawiło się na rynku w ciągu dwóch najbliższych lat.

Zanim do tego dojdzie, firma planuje wprowadzić inną innowacje związaną z ekranem - wkrótce dzięki technologii Crystal Sound OLED wyświetlacze Samsunga mogą zamienić się w wielki głośnik, który poprawi jakość odtwarzanego dźwięku. W skali globalnej nie jest to nowe rozwiązanie: podobną technologię znajdziemy m.in. w telewizorach OLED od Sony czy smartfonie LG G8 ThinQ. Ale jej wdrożenie w tym momencie nie wydaje się przypadkowe.

Samsung prawdopodobnie liczy na to, że dzięki niej zyska nieco czasu na dopracowanie pełnowymiarowych wyświetlaczy, o których wspomniał Byung-duk. Przez kolejne dwa lata korporacja może zrealizować obszerną kampanię reklamową Crystal Sound OLED, aby przekonać opinię publiczną, że oto mamy do czynienia z przełomem na rynku mobilnym: ekranem, który jest jednocześnie wyświetlaczem. Zrobienie szumu wokół tej technologii pozwoli w spokoju popracować nad nową generacją ekranów, które pozwolą ukryć wszystkie czujniki pod powierzchnią panelu OLED.

Nie dziwię się, że Samsung dąży do skonstruowania prawdziwie bezramkowych smartfonów. Galaxy S10 to piękny telefon, ale wcięcie w wyświetlaczu przeszkadza np. podczas oglądania filmów na pełnym ekranie. Ukrycie obiektywu pod wyświetlaczem sprawi, że oglądanie filmów na telefonach stanie się przyjemniejsze. A przy okazji będzie to kolejna innowacja, która pozwoli na jakiś czas odróżnić serię Galaxy od urządzeń konkurencji.

Źródło: theverge.com

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV