Reklamacje pandemiczne. Jak działają serwisy w dobie koronawirusa
Eksperci z firmy analitycznej SW RESEARCH przyjrzeli się funkcjonowaniu serwisów sprzętu elektronicznego w dobie koronawirusa, aby sprawdzić, jak placówki tego typu poradziły sobie z obsługą klientów w warunkach pandemicznych.
Eksperci z firmy analitycznej SW RESEARCH przyjrzeli się funkcjonowaniu serwisów sprzętu elektronicznego w dobie koronawirusa, aby sprawdzić, jak placówki tego typu poradziły sobie z obsługą klientów w warunkach pandemicznych.
Firma FIXIT zleciła przeprowadzenie ogólnokrajowego badania zadowolenia z usług serwisów elektroniki użytkowej w dobie pandemii koronawirusa. Analizie poddano zarówno ogólny poziom wykonanych usług, jak i termin ich realizacji czy preferowane metody kontaktu. Raport autorstwa SW RESEARCH to pierwsze tak obszerne badanie tego typu zrealizowane w naszym kraju.
Na potrzeby opracowania pod uwagę wzięto cztery kategorie reklamowanych urządzeń: smartfony, monitory, drukarki oraz skanery. Jak się okazało, mimo iż badanie realizowano pod koniec 2020 roku (w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa), niespełna połowa ankietowanych zadeklarowała, że reklamowała sprzęt bezpośrednio w miejscu zakupu bądź w serwisie. Ponadto 40% kontaktowało się w sprawie naprawy telefonicznie, 9,5% złożyło zgłoszenie za pośrednictwem maila, a 7,3% poprzez stronę internetową. Najrzadszą formą kontaktu była zaś aplikacja mobilna. Skorzystało z niej jedynie 4,5% ankietowanych.
Z badań wynika, że aż w 51% przypadków sprzęt udało się naprawić w ciągu tygodnia. Najszybciej naprawiono smartfony: aż 35,7% zgłoszeń zrealizowano do dwóch dni. W przypadku sprzętów z pozostałych kategorii odsetek tak szybkich napraw wahał się od 18,1% do 19,3%. Znakomitą większość usterek serwisantom udało się naprawić (78,5%), jedynie w 7,7% przypadków odesłano urządzenie do klienta bez podjęcia żadnych działań naprawczych, wymiany sprzętu na nowy bądź wypłacenia rekompensaty pieniężnej.
Smartfony okazały się najczęściej naprawianym sprzętem, aż 83,4% zgłoszeń zakończyło się pomyślnie przeprowadzoną naprawą. Warto także zauważyć, że w przypadku monitorów serwisanci najchętniej zwracali klientom pieniądze. Taką formą rekompensaty zakończyło się aż 5,3% zgłoszeń, zaś w przypadku smartfonów odsetek ten wyniósł jedynie 1%. Nie zanotowano za to żadnych rekompensat pieniężnych w przypadku uszkodzonych drukarek i skanerów. Ogólną skuteczność działania serwisów, niezależnie od rodzaju reklamowanych urządzeń, oceniono dość wysoko. Jedynie 5,5% klientów zgłaszało ponowne problemy z naprawionym sprzętem.
Niestety usługi kurierskie związane z odbiorem reklamowanych urządzeń oceniono znacznie gorzej. Aż 24,3% klientów zdecydowanie negatywnie oceniło terminowość dostawy naprawionych monitorów, a 35,3% raczej negatywnie terminowość dostawy skanerów. Klienci nie mieli za to uwag do terminowości zwrotów drukarek i smartfonów.
Znacznie gorzej wypadły firmy kurierskie pod kątem możliwości zmiany terminu zwrotu urządzeń z serwisu. Tu po raz kolejny najwięcej problemów sprawiali kurierzy odpowiedzialni za dostawę monitorów oraz skanerów. W przypadku monitorów możliwość negocjacji terminu dostarczenia sprzętu negatywnie bądź zdecydowanie negatywnie oceniło 35,1% respondentów, a w przypadku skanerów aż 41,2%.
Co ciekawe, choć 92,2% respondentów dobrze oceniło przeprowadzoną naprawę, jedynie 56,7 badanych stwierdziło, że miało pozytywne doświadczenia z serwisowaniem sprzętu. Najczęściej chwalono serwisy za krótki czas naprawy (33,1%), skuteczność (19,5%) oraz jakość obsługi (15,7%).
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1964, kończy 61 lat
ur. 1988, kończy 37 lat
ur. 1988, kończy 37 lat