Serwisy streamingowe zwiększają piractwo

Serwisy pozwalające oglądać filmy w sieci miały być sposobem na walkę z piractwem. Jak się jednak okazuje, zbyt duża liczba usług streamingowych może przyczynić się do wzrostu poziomu piractwa.

Serwisy pozwalające oglądać filmy w sieci miały być sposobem na walkę z piractwem. Jak się jednak okazuje, zbyt duża liczba usług streamingowych może przyczynić się do wzrostu poziomu piractwa.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Wraz z pojawieniem się Netfliksa, Amazon Video czy Showmaxa, doszło do sporego przetasowania w internecie. Nagle okazało się, że miłośnicy filmów są skorzy do wnoszenia regularnych opłat za możliwość nieograniczonego - i legalnego - oglądania ulubionych produkcji. Po sukcesie Netfliksa jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać kolejne serwisy. Mogłoby wydawać się, że widzowie tylko na tym skorzystają, tymczasem badania dowodzą, że ta moda na VoD ma także ciemną stronę.

Piractwo znów dało o sobie znać.

Firma Sandvine opublikowała raport Global Inernet Phenomena, w którym wykazuje, że wraz ze wzrostem liczby serwisów streamingowych, coraz częściej sięgamy po pirackie treści. Powód jest dość prosty - wielu użytkowników nie może pozwolić sobie na opłacanie dostępu do wszystkich usług. Zwłaszcza jeśli jakiś serwis interesuje ich wyłącznie w kontekście jednego serialu, który nie jest dostępny na innych platformach.

Jak zauważył Cam Cullen, jeden z autorów raportu, im więcej treści na wyłączność będzie trafiało na poszczególne platformy, tym większy będzie problem.

Pomyślny o Gra o tron na HBO, House of Cards na Netfliksie, Opowieść podręcznej na Hulu czy Tom Clancy’s Jack Ryan na Amazonie. Otrzymanie dostępu do tych wszystkich serwisów jest bardzo kosztowne dla klientów, dlatego opłacą jeden lub dwa serwisy, a resztę treści spiracą.

Historia zatoczyła koło. Platformy streamingowe miały pomóc w walce z piractwem, a powoli przyczyniają się do zwiększenia jego skali. A to dopiero początek problemu. Wszak wkrótce Disney uruchomi własny serwis filmowy, DC Universe powoli przeciera szlaki, a do walki w tej branży może przyłączyć się także Wallmart.

To chyba najlepszy czas, aby zacząć myśleć o stworzeniu kablówki dla serwisów VoD.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Pixabay

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV