Skynetu nie będzie, Terminator się nie narodzi
Jeśli wśród czytelników naEKRANIE jest jakiś czarny charakter, który liczył na to, że sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość, mamy złą wiadomość - tysiące osób zobowiązało się nie produkować autonomicznych robotów służących do zabijania.
Jeśli wśród czytelników naEKRANIE jest jakiś czarny charakter, który liczył na to, że sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość, mamy złą wiadomość - tysiące osób zobowiązało się nie produkować autonomicznych robotów służących do zabijania.
W popkulturze mamy mnóstwo przykładów ilustrujących destrukcyjny wpływ sztucznej inteligencji na rozwój ludzkości. Wystarczy przypomnieć chociażby The Terminator, aby zrozumieć, że produkowanie myślących robotów, które potrafią posługiwać się bronią, nie jest najlepszym pomysłem. Do tego samego wniosku doszło przeszło 2400 naukowców i wizjonerów technologicznych oraz 160 firm, podpisując deklarację o sprzeciwianiu się produkcji autonomicznej broni. Porozumienie zawiązano podczas Joint Conference on Artificial Intelligence, a poinformowała o nim organizacja Future of Life Institute, zajmująca się badaniem zagrożeń, jakie dla człowieka stanowi rozwój sztucznej inteligencji
Nadrzędnym celem FLI jest przekonanie zarówno pomiotów prywatnych, jak i rządowych, do rezygnacji z prac na inteligentnym uzbrojeniem. Apel podpisały m.in. korporacje DeepMind czy Xprize Foundation, a także osoby jak Elon Musk czy współzałożyciele Deep Mind: Demis Hassabis, Shane Legg oraz Mustafa Suleyman.
Jak zauważają dziennikarze The Verge, broń inteligentna nie jest pieśnią przyszłości, już dziś wiele firm partycypuje przy jej rozwoju. Wśród nich są takie tuzy jak korporacjaGoogle, która niedawno współpracowała z Pentagonem nad projektem Maven. W jego ramach badano technologię rozpoznawania obrazu mającą sprawdzić się w dronach wojskowych. Firma zapewniała, że nie zostanie wykorzystana na polu walki i będzie stosowana wyłącznie w misjach pokojowych, ale i tak nie obeszło się bez głośnych protestów, do których dołączyli także pracownicy Google. Z kolei Amazonowi oberwało się z udostępnienie swojej technologii rozpoznawania twarzy agencjom rządowym.
Pracownicy Google szybko zreflektowali się i posypali głowy popiołem. Firma opublikowała kodeks etyczny, który ma obowiązywać wszystkich pracowników zajmujących się badaniem sztucznej inteligencji. Korporacja obiecała, że zrobi wszystko, aby jej SI nigdy nie stała się zagrożeniem dla człowieka. Podobną deklarację złożył podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa generał porucznik Ludwig Leinhos, szef Kommando Cyber- und Informationsraum (KdoCIR), zwanego niemiecką "cyberarmią". Leinhos zapewnił, że jego państwo nigdy nie stworzy robotów zabójców.
Czy to znaczy, że historia opisana w Terminatorze nigdy się nie wydarzy? Cóż, chcielibyśmy w to wierzyć. Ale rządy USA, Rosji czy Chin nie są skore do rezygnowania ze sztucznej inteligencji w wojskowości i podpisywania tak niewygodnych porozumień. Mam jednak nadzieję, że porozumienie zawarte pod egidą Future of Life Institute zniechęci ich od pracowania nad w pełni funkcjonalnym Skynetem.
Źródło: Źródło: Engadget / Zdjęice: Empire
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat