Starship dostał zgodę na drugi lot testowy! Start rakiety SpaceX już w tym tygodniu
Starship odbędzie drugi lot testowy najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. Firma SpaceX właśnie otrzymała zielone światło na ponowny start rakiety.
Starship odbędzie drugi lot testowy najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. Firma SpaceX właśnie otrzymała zielone światło na ponowny start rakiety.
Starship właśnie dostał od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) zgodę na swój drugi lot testowy. Firma SpaceX tuż po otrzymaniu tej informacji potwierdziła, że ponowny start największej i najpotężniejszej rakiety zbudowanej przez człowieka ma odbyć się już w najbliższą sobotę, 18 listopada - okno startowe zostanie otwarte o godz. 14:00 czasu polskiego i ma potrwać 2 godziny (AKTUALIZACJA: datę startu przeniesiono z piątku o jeden dzień). W przypadku złych warunków pogodowych lot będzie mógł zostać przeniesiony na 19 bądź 20 listopada.
W krótkim oświadczeniu przesłanym do mediów FAA stwierdza:
SpaceX miała kłopoty z uzyskaniem licencji FAA; wprowadzono ponad 1000 zmian
Przypomnijmy, że w trakcie pierwszego lotu testowego rakiety, który odbył się 20 kwietnia, siła zapłonu silników doprowadziła do zniszczenia platformy startowej w bazie SpaceX na plaży Boca Chica w pobliżu teksańskiej miejscowości Brownsville - wyrwany gruz zaczął spadać na położony nieopodal obszar przybrzeżny, uszkadzając również budynki mieszkalne. Grupa obrońców środowiska i dzikiej przyrody złożyła w sądzie pozew przeciwko FAA, twierdząc, że agencja naruszyła federalne przepisy dotyczące ochrony środowiska.
FAA we wrześniu zakończyła swoje dochodzenie w sprawie bezpieczeństwa związanego z lotem Starshipa, wyznaczając SpaceX 63 działania naprawcze. Później agencja prowadziła konsultacje ze służbami ds. ryb i dzikiej przyrody - zakończyły się one 14 listopada. W międzyczasie zmodernizowano platformę startową w Starbase - pod stanowiskiem został zainstalowany specjalny system chłodniczy w postaci zalewanych wodą, potężnych płyt stalowych. Zmiany wprowadzono także w samej rakiecie; najważniejszą z nich jest tzw. hot-staging, inny niż dotychczas system separacji obu członów Starshipa. I tak ten górny (po prostu Starship) uruchomi swoje silniki jeszcze wtedy, gdy będzie połączony z boosterem Super Heavy.
Starship - dokładny plan drugiego lotu testowego
2 minuty i 41 sekund po starcie rozpocznie się etap hot-staging - górny człon rakiety uruchomi swoje silniki, odłączając się od boostera Super Heavy. Od tej pory obie części będą już podróżować samodzielnie. Booster w 6. minucie i 18. sekundzie lotu osiągnie prędkość naddźwiękową, by 30 sekund później wodować w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Boca Chica. Statek Starship będzie nieustannie zwiększał swoją prędkość; w 8. minucie i 33. sekundzie lotu wyłączone zostaną jego silniki, natomiast ponownie wejdzie on w ziemską atmosferę po godzinie, 17 minutach i 21 sekundach od startu - niecałe 13 minut później ma wodować w Oceanie Spokojnym w pobliżu Hawajów. Cały lot potrwa dokładnie godzinę i 30 minut. Transmisję będzie można oglądać na stronie SpaceX, jak również na kanale firmy w serwisie YouTube.
Starship po raz pierwszy wzbił się w powietrze 20 kwietnia
Pierwszy lot testowy Starshipa z 20 kwietnia był nieudany - człony rakiety nie zdołały się od siebie oddzielić, a ona sama zaczęła obracać się w niekontrowany sposób i obniżać trajektorię lotu. Po kilku minutach od startu firma SpaceX zadecydowała o uruchomieniu procedury samozniszczenia.
Najpotężniejsze rakiety zbudowane przez człowieka
Źródło: CNN
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1989, kończy 36 lat
ur. 1956, kończy 69 lat
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1995, kończy 30 lat