Teleskop Webba znalazł węgiel w oceanie Europy. To przełom w badaniach księżyca Jowisza
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył źródło węgla w oceanie księżyca Jowisza, Europy. To historyczny moment w badaniach tego obiektu.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył źródło węgla w oceanie księżyca Jowisza, Europy. To historyczny moment w badaniach tego obiektu.
Teleskop Webba zrobił to, co nie udało się wcześniej żadnemu innemu kosmicznemu obserwatorium - odkrył źródło dwutlenku węgla na powierzchni słynnego księżyca Jowisza, Europy. Jakby tego było mało, wszystkie zgromadzone przez JWST dane wskazują na to, że źródło to znajduje się w najprawdopodobniej ukrytym pod grubą warstwą lodu oceanie ciekłej wody. Naukowcy NASA nie mają wątpliwości, że to przełomowy moment w badaniach obiektu, który może mieć poważne implikacje dla poszukiwania życia w Układzie Słonecznym.
Astronomowie od dawna przypuszczają, że Europa pod pokrywającym jej powierzchnię lodem może skrywać ocean słonej wody ze skalistym dnem morskim. Nie wiemy jeszcze, czy istnieje w nim życie, jednak skoro to na Ziemi oparte jest na węglu, poszukiwanie jakiejkolwiek jego formy na księżycu Jowisza ma kluczowe znaczenie w tej kwestii. Dzięki wbudowanemu w Webba spektrografowi bliskiej podczerwieni (NIRSpec) dowiedzieliśmy się, że dwutlenek węgla nie został dostarczony na Europę przez meteoryty czy planetoidy, natomiast samo jego źródło w geologicznej skali czasu jest stosunkowo młode.
Dwutlenek węgla na Europie w największych ilościach występuje w regionie nazywanym Tara Regio; jego pokrywa lodowa relatywnie niedawno uległa zniszczeniu, doprowadzając najprawdopodobniej do wymiany materii pomiędzy lodową skorupą a tym, co znajduje się w podpowierzchniowym oceanie. Jak ujawnia Samantha Trumbo z Uniwersytetu Cornella:
Geronimo Villanueva z należącego do NASA Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda dodaje:
Tak prezentują się zdjęcia Europy, które Webb wykonał przy pomocy kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam) i NIRSpec
Teleskop Webba - Europa, księżyc Jowisza, na nowych zdjęciach
Wiemy także, że naukowcy poszukiwali jeszcze mającego wydobywać się z powierzchni Europy pióropusza pary wodnej - podobne zdarzenie Hubble wstępnie zidentyfikował aż trzykrotnie na przestrzeni ostatniej dekady. Webb nie wykrył jednak śladów obecności zjawiska, co może mieć związek z faktem, że występuje ono wyłącznie w określonych momentach.
W październiku przyszłego roku Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeli w kierunku księżyca Jowisza sondę Europa Clipper, która wykona dziesiątki przelotów w pobliżu obiektu, aby dokładniej zbadać, czy pod jego powierzchnią mogą istnieć warunki umożliwiające powstanie życia.
Źródło: NASA
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 45 lat
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1989, kończy 36 lat
ur. 1974, kończy 51 lat
ur. 1959, kończy 66 lat