Tofifest 2022 - program festiwalu na niedzielę, 3 lipca. Co obejrzeć?
Nadszedł ostatni dzień 20. MFF Tofifest w Toruniu. Przygotowaliśmy dla Was program na finał wydarzenia. Sprawdźcie, co obejrzeć.
Nadszedł ostatni dzień 20. MFF Tofifest w Toruniu. Przygotowaliśmy dla Was program na finał wydarzenia. Sprawdźcie, co obejrzeć.
Niedziela, 3 lipca to ostatni dzień 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który odbywa się w Toruniu. Portal naEKRANIE.pl ma po raz kolejny okazję być patronem medialnym imprezy. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was program wydarzenia na 3 lipca, który dotyczy filmów dostępnych stacjonarnie. Bilet na seans kosztuje 16 złotych. Można również zakupić karnet za 80 złotych.
Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w wydarzeniu (ale dla tych, które mogą również) organizatorzy przygotowali również seanse online. Filmy można oglądać od początku trwania festiwalu do 11 lipca. Listę produkcji dostępnych w sieci znajdziecie tutaj. Bilet na taki seans kosztuje 15 złotych, a karnet 50 złotych.
Tofifest 2022 - program na 3 lipca
MUST SEE MUST BEE:
- Vortex - pokaz godz. 11:30 (CKK Jordanki, sala kameralna). Ona cierpi na demencję i powoli traci kontakt z rzeczywistością, on sam jest schorowany, ale nie może się pogodzić z jej chorobą... W podzielonym na pół ekranie widzimy przejmujący i realistyczny zapis ostatnich dni starszego małżeństwa. Jak mówi sam reżyser — „To mroczny film o starzeniu się i próbie przetrwania, gdy zaczynasz tracić zmysły”. W główne role wcielili się Dario Argento — reżyser kina grozy i legenda francuskiego kina Françoise Lebrun.
- Donbas - godz. 12:30 (Cinema City, sala 8). Noworosja — państwo-widmo rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki-Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat — często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi. Donbas to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów, a w zasadzie także o każdym z nas.
- Drive My Car - godz. 13:30 (Cinema City, sala 6). Yūsuke jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto, telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku — choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka — do momentu, gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze Wujaszka Wanię, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji. Okazuje się, że znał Oto i zna też odpowiedzi na dręczące jej męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona?
- Córka - godz. 19:00 (Cinema City, sala 6). Córka spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante. Leda udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina, która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.
- Chiara - godz. 19:30 (Cinema City, sala 8). Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara brylują na parkiecie ku uciesze zgromadzonych gości. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy. Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała i na własną rękę rozpoczyna śledztwo.
POLONICA:
- Lamb - godz. 11:30 (Cinema City, sala 6). Akcja filmu rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota. Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim światem. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura?
- Nosorożec - godz. 17:00 (Cinema City, sala 6). Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie — wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego, postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Odważny i fizycznie potężny Nosorożec, szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, wkrótce stając się jego przywódcą.
ZJAWISKA:
- Ojciec Chrzestny Mario Puzo, Epilog: Śmierć Michaela Corleone - godz. 14:30 (CKK Jordanki, sala kameralna). Michel Corleone starzeje się i pragnie zerwać z mafijną tradycją, zalegalizować interesy i zostać szanowanym biznesmenem wspierającym szczytne cele. Chce także doprowadzić do ponownego zjednoczenia się rodziny. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć. Na arenie walki o władzę staje Vincent Mancini, nieślubny syn starszego brata Michaela, Sonnyʼego… Odświeżona, ostatnia część trylogii Ojca Chrzestnego została zrealizowana przez samego Francisa Forda Coppolę. Film zyskał nowy początek, zakończenie i kilka zmian w niektórych scenach.
POKAZY SPECJALNE:
- Taksiarz i Taksówkarz - godz. 15:00 (Cinema City, sala 8). Filmy łączy osoba reżysera Ryszarda Kruka, który po 13 latach od zrealizowania dokumentu o najstarszym toruńskim taksówkarzu postanowił wrócić do tej historii w filmie fabularnym. Powstała fabuła nie jest biografią autentycznej postaci z dokumentu, ale czerpie z niej dużo inspiracji. W etiudzie fabularnej główną rolę zagrał wybitny polski aktor Jan Nowicki. Filmy te zostaną pokazane po raz pierwszy razem, a spotkanie z twórcami stanie się dla widzów okazją do ciekawej rozmowy.
- Portrety wojenne. Kobiety - godz. 17:00 (Cinema City, sala 8). To dokumentalno-historyczna seria zrealizowana w formacie animadoc — filmy łączą w sobie archiwalia, wywiady, elementy fabularne i animowane (w klimacie noir). Bohaterkami Portretów Wojennych są: Halina Szwarc, Władysława Macieszyna, Helena Marusarzówna, Wanda Gertz i Halina Szymańska. Festiwalowy pokaz obejmie trzy odcinki serii. Twórcą idei i koncepcji artystycznej cyklu jest pochodzący z Torunia Dawid Janicki, laureat Flisaka Tofifestu z 2018 roku.
- Wiarołom - godz. 17:30 (CKK Jordanki, sala kameralna). Ania wraca do domu, żeby zająć się mamą w ostatnich miesiącach jej życia. Rodzinną wioskę opuściła przed laty, będąc jeszcze dzieckiem. Teraz wraca jako młoda kobieta i spotyka swoją dawną miłość — Alka. Dla ich rodzin to spotkanie jest jak echo błędów sprzed lat. Wiarołom to rozmyślanie nad moralnym kosztem prawdy.
Źródło: tofifest.pl
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat