Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Tom Cruise radzi, co zrobić, aby filmy na telewizorze wyglądały lepiej

Według Toma Cruise'a jest prosty sposób, aby sprawić, żeby filmy kinowe wyglądały o wiele lepiej na naszym telewizorze. Wystarczy wyłączyć tylko jedną opcję.

Producenci telewizorów przy każdej możliwej okazji przypominają nam o tym, jak ważne jest wierne odwzorowanie kolorów przez matrycę. Inżynierowie Samsunga, LG, Philipsa i reszty topowych producentów wprowadzają technologie i oprogramowanie do idealnego rekonstruowania kolorów. Montują także coraz doskonalsze systemy podświetlenia, aby obraz zachwycał i ostrością, i jasnością. Wielu producentów reklamuje swoje sprzęty jako te, które „wyświetlają film tak, jak widzi go reżyser”. A jednocześnie automatycznie włączają funkcję, która degraduje obraz i odbiera mu kinowy charakter.

Tak twierdzą Tom Cruise oraz Christopher McQuarrie, którzy na planie Top Gun: Maverick podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat upłynniania ruchu. Z okazji premiery blu-rayowej wersji Mission: Impossible – Fallout opublikowali manifest, w którym zachęcają do wyłączenia tej funkcji:

Opcję tę wprowadzono z myślą o miłośnikach sportu, a jej zadaniem jest niwelowanie rozmycia elementów w ruchu. Algorytm świetnie sprawdza się m.in. podczas oglądania meczów, ułatwiając śledzenie położenia piłki na boisku. Poprawia także jakość relacji prowadzonych na żywo czy nagrań z koncertów. Niestety, filmy i seriale oglądane przy włączonym upłynnianiu wyglądają sztucznie i przypominają tanią telenowelę nagraną budżetową kamerą, a nie wielomilionową hollywoodzką produkcję.

Cruise i McQuarrie zauważają, większość producentów domyślnie włącza upłynnianie, aby wyeliminować wszelkie smużenie, sztucznie wyostrzając obraz. Według nich musimy dezaktywować tę funkcję, aby film wyglądał dokładnie tak, jak życzył sobie tego reżyser. Idealne odwzorowanie kolorów, rozdzielczość 4K i HDR nie wystarczą, aby cieszyć się kinową jakością obrazu w naszych domach.

-
-

Największym problemem może okazać się znalezienie tej opcji w naszym telewizorze. Często zaszyto ją gdzieś głęboko w zaawansowanych ustawieniach wyświetlania, przybiera także najróżniejsze nazwy w zależności od producenta sprzętu. Aby ją zlokalizować i wyłączyć, najlepiej wprowadzić w wyszukiwarce hasło „wyłącz wygładzanie obrazu [model telewizora]”. Jeśli to zrobimy i dobrze skalibrujemy kolory, będziemy mieli pewność, że produkcje Netflixa i HBO nie będą wyglądały tak, jakby nagrał je specjalista od telewizyjnych paradokumentów.

Źródło: collider.com / Zdjęcie: Twitter, Tom Cruise
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

X-Men i Deadpool w MCU? Co…

20 marca o godzinie 17:02 w życie wchodzi umowa, na mocy której 21st Century Fox…

Norbert Zaskórski
-

Diuna 1984 vs Diuna 2020 –…

Świat kina doczekał się już jednego widowiska na podstawie książki Diuna. Natomiast w 2020 roku…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – wyciekły kolejne…

Kolejne materiały promujące film Avengers: Koniec gry trafiły do sieci. Przedstawiają one tytułowych bohaterów i…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zwiastuny filmu…

Joe Russo, współreżyser Avengers: Koniec gry potwierdził, żeby nie ufać zwiastunom. Wyjaśnił ich podejście do…

Adam Siennica
-

Stranger Things – pełny zwiastun 3.…

Netflix niespodziewanie opublikował pełny zwiastun 3. sezonu Stranger Things. Poznajemy szczegóły!

Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – zwiastun…

Quentin Tarantino po raz kolejny zebrał gwiazdorską obsadę. Zwiastun Pewnego razu... w Hollywood pokazuje pierwsze…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.