Upadek Gondolinu: premiera ostatniej wielkiej opowieści Tolkiena

Upadek Gondolinu przeniesie czytelników jeszcze raz do świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. Książka dzisiaj ma premierę.

Upadek Gondolinu przeniesie czytelników jeszcze raz do świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. Książka dzisiaj ma premierę.

Upadek Gondolinu to kolejna - ale już ostatnia opowieść - odtworzona przez Christophera Tolkiena na podstawie notatek jego ojca, J.R.R. Tolkiena.

Książka przedstawia kilka różnych wersji tego mitu ze świata Śródziemia, pokazując jego twórczą ewolucję na przestrzeni lat. Daje możliwość zobaczenia jak słynny pisarz pracował nad swoim światem, a dzięki redaktorskim komentarzom osadza całość w szerszym kontekście.

Upadek Gondlinu ukazał się w wersji polskiej nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Książka została wydana w twardej oprawie i liczy 280 stron.

Oto okładka oraz opis Upadku Gondolinu:

Upadek Gondolinu - okładkaŹródło: Prószyński i S-ka

Upadek Gondolinu jest dla miłośników twórczości Tolkiena najprawdziwszym Świętym Graalem. Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni" i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że Upadek Gondolinu był "pierwszą prawdziwą opowieścią" o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Balrogowie. Wydanie zawiera różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena.
Rękopis powieści został odnaleziony w pozostawionym przez pisarza archiwum.
Redakcją i opracowaniem tekstu zajął się ponad 90-letni syn autora, Christopher, który zapowiedział, że będzie to ostatnie wydane dzieło jego ojca.

Źródło: Prószyński i s-ka / fot. Alan Lee

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV