Wiedźmin - serial a książka. Różnice między światami Netflixa a Sapkowskiego

Wiedźmin Netflixa będzie drugą ekranową adaptacją prozy Andrzeja Sapkowskiego. Jakie będą różnice w serialu względem książek?

Wiedźmin Netflixa będzie drugą ekranową adaptacją prozy Andrzeja Sapkowskiego. Jakie będą różnice w serialu względem książek?

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński

Wiedźmin od Netflixa zbliża się wielkimi krokami. W sieci znaleźć można liczne relacje z planu produkcji (także u nas), a także inne obszerne materiały traktujące o wielu ciekawostkach z tworzenia serialu. Kolejne informacje pochodzą z magazynu SciFiNow, gdzie Lauren Schmidt Hissrich wypowiedziała się na temat związany z postrzeganiem gatunku fantasy oraz o różnicach serialowej adaptacji względem książek Andrzeja Sapkowskiego.

Showrunnerka produkcji zwróciła uwagę, że tworząc ten świat miała świadomość wielu innych aspektów, równie istotnych dla całej historii.

Wiedźmin przede wszystkim nie stara się być "całkowicie" w stylu Fantasy. Nie chodzi tu o wielkie bitwy, polowania, walki i dochodzące do władzy dynastie. Są one oczywiście obecne w serialu, ale w książkach najbardziej spodobały mi się zwykłe historie ludzi. Relacje między bohaterami, zwłaszcza Geralta z Yennefer i Ciri. Zawsze mówiłam, że chcę opowiedzieć o jednoczącej się rozbitej rodzinie, która następnie znów się rozpada. Tak już w życiu jest.

Jeśli zaś chodzi o zmiany względem książek, to największą jest oddanie głosu postaciom Yennefer i Ciri. W prozie Sapkowskiego wydarzenia w większości przedstawiane są z perspektywy Geralta. W serialu, twórczyni chciała poświęcić im historie widziane nie tylko oczami Białego Wilka.

Największą zmianą, jaką dokonałam w stosunku do książek, to chęć, aby Ciri i Yennefer bardziej stały na własnych nogach. W książkach są one przedstawiane z perspektywy Geralta, jego oczami, a dla mnie było ważne, żeby publiczność najpierw je poznała z osobna, zobaczyła, jak zaczyna się ich historia i jaką drogę przechodzą, i dopiero wtedy obejrzała, co się dzieje, kiedy ich drogi się krzyżują.

Z kolei portal Redanianintelligence dowiedział się, że w obsadzie serialu pojawi się również Terence Maynard, który prawdopodobnie wcieli się w postać Artorius Vigo, wujka Fringilli Vigo. W książkach był m.in. nadwornym czarodziejem w Toussaint. Widzimy go nawet przez moment w zwiastunie, gdzie w kole siedzą czarodzieje. Zobaczcie:

Wiedźmin kadrźródło: Netflix/Redanianinteligence.com

Źródło: redanianinteligence.com/zdjecie główne: Netflix

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ben Mendelsohn

Ben Mendelsohn

ur. 1969, kończy 51 lat

Cobie Smulders

Cobie Smulders

ur. 1982, kończy 38 lat

Matthew Goode

Matthew Goode

ur. 1978, kończy 42 lat

Jennie Garth

Jennie Garth

ur. 1972, kończy 48 lat

Alec Baldwin

Alec Baldwin

ur. 1958, kończy 62 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV