Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - "oko" Saurona pokazane lepiej niż u Jacksona? Fani Tolkiena powinni to docenić
Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy podszedł zupełnie inaczej do ukazania "oka" Saurona niż Peter Jackson w swojej trylogii - co ciekawe, to produkcja Amazona wydaje się lepiej odzwierciedlać zamysł Tolkiena.
Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy podszedł zupełnie inaczej do ukazania "oka" Saurona niż Peter Jackson w swojej trylogii - co ciekawe, to produkcja Amazona wydaje się lepiej odzwierciedlać zamysł Tolkiena.
Serial Władca pierścieni: Pierścienie Władzy bywa wielokrotnie krytykowany za znaczne odstępstwa od książkowej wizji J.R.R. Tolkiena - niektórzy mówią nawet o "zamachu" na twórczość legendarnego pisarza. Składa się jednak tak, że ostatnie odcinki 2. sezonu dają doskonały dowód na to, iż przynajmniej jeden motyw produkcji Amazona zdaje się w pełni odzwierciedlać zamysł autora Władcy Pierścieni, będąc przedstawionym inaczej i prawdopodobnie lepiej niż zrobił to Peter Jackson w swojej filmowej trylogii: chodzi tu o ukazanie na ekranie "oka" Saurona.
Wielu z odbiorców dzieł Jacksona, którzy nie mieli styczności z książkami Tolkiena, może nie zdawać sobie sprawy, że słynne "oko" Saurona - będące jednym z najbardziej rozpoznawalnych aspektów wizualnych trylogii - jest w rzeczywistości wymysłem reżysera i scenarzystów (na marginesie: początkowo krytykowanym równie mocno jak odstępstwa w serialu Amazona). Pisarz bowiem ani razu w swoich powieściach nie eksponował "oka" złoczyńcy w innym znaczeniu niż symboliczne, nie mówiąc już o próbie ukazania go okrytego płomieniami na szczycie wieży Barad-dûr.
Owszem, Sauron w trakcie wydarzeń opisanych we Władcy Pierścieni przybrał fizyczną postać, ale jedynymi postaciami, które ją ujrzały, byli Gollum i Aragorn (przy pomocy Palantíra).
Jak zauważa teraz serwis Screen Rant, twórcy Pierścieni Władzy wątek "oka" Saurona odczytują kompletnie w duchu przekazu płynącego z powieści Tolkiena, przedstawiając je za pomocą metaforycznego wpływu złoczyńcy na postacie ze Śródziemia. Świadczy o tym choćby scena rozmowy z szóstego odcinka 2. sezonu, w której Galadriela i Adar rozprawiają o sposobie działania antagonisty - ten ostatni ma "wiercić dziurę, przez którą wślizguje się reszta jego ciała". Adar stwierdza, że gdy Sauron obserwuje swoją ofiarę, "staje się ona od niego w pełni uzależniona". Dodajmy do tego przyglądanie się poczynaniom Celebrimbora i krasnoludów i późniejsze nimi manipulowanie.
Warto zauważyć, że o takim właśnie, metaforycznym "oku", które wciąż obserwuje swoją armię i przeciwników, na kartach powieści mówili Gandalf i Elrond, powtarzając później te słowa w filmach Jacksona.
Wątki i motywy, które fani Tolkiena krytykowali przed premierą filmów Petera Jacksona
Najpotężniejsze postacie Śródziemia
Zobacz także:
Źródło: Screen Rant
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1950, kończy 74 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1935, kończy 89 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1983, kończy 41 lat