Zestaw Tilt Five trafił na Kickstartera. Przeniesie papierowe RPG do świata AR

Nietuzinkowy projekt łączący rzeczywistość rozszerzoną, świat gier planszowych i komputerowych doczekał się realizacji. Na Kickstarterze wystartowała zbiórka na matę Tilt Five.

Nietuzinkowy projekt łączący rzeczywistość rozszerzoną, świat gier planszowych i komputerowych doczekał się realizacji. Na Kickstarterze wystartowała zbiórka na matę Tilt Five.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  rpg 

Kilka miesięcy temu przedstawiciele start-upu Tilt Five zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku głośno zrobi się o nietypowym zestawie AR, stworzonym m.in. z myślą o miłośnikach gier planszowych. Firma dotrzymała słowa i właśnie uruchomiła kickstarterową zbiórkę na sprzęt, który przeniesie gry komputerowe, planszowe oraz papierowe RPG do rzeczywistości rozszerzonej.

Tym, co wyróżnia Tilt Five od konkurencyjnych projektów, jest sposób wyświetlania obrazu. W przypadku tego gadżetu zabawa rozgrywa się na ściśle określonym obszarze, specjalnej macie, której położenie jest mapowane przez gogle AR. Co ciekawe, sprzęt nie wykorzystuje systemu luster czy przezroczystych wyświetlaczy znanych z innych gogli. W oprawkach umieszczono pikoprojektor wysyłający wiązkę światła w stronę maty wykonanej z retrorefleksyjnego materiału, który odbija światło wyłącznie w jednym kierunku. Oznacza to, że każdy z użytkowników może obserwować pole gry z innej perspektywy.

W ramach kampanii Kickstarterowej twórcy ujawnili nie tylko cenę sprzętu, opowiedzieli także co nieco o tytułach, które są z nim kompatybilne. Aby otrzymać najtańszy zestaw z jednymi goglami i planszą podstawową, trzeba zainwestować 299 dolarów, zaś zestaw dla trzech graczy z dużą planszą kosztuje 879 dolarów. Tilt Five nie jest jednak niezależną platformą, a jedynie systemem wyświetlania obrazu. Aby przenieść kompatybilne gry do świata AR, trzeba będzie podłączyć zestaw do komputera z Windowsem albo urządzenia z Androidem. Na razie zaprezentowano 6 klasycznych gier komputerowych, które klienci otrzymają wraz z urządzeniem, ale firma twierdzi, że będzie ich znacznie więcej.

Gadżet pozwoli także na zabawę przez internet, a dzięki kompatybilności z oprogramowaniem Fantasy Grounds sprawdzi się w roli cyfrowej maty dla papierowych gier RPG. Dzięki temu gracze będą mogli rozstrzygnąć walki na mapie taktycznej bez konieczności inwestowania w makiety czy figurki. Całe starcie rozegrają w rzeczywistości rozszerzonej.

Być może Tilt Five nie sprawdzi się w rękach graczy konsolowych i pecetowych, ale wszystko wskazuje na to, że narzędzie pokochają miłośnicy Dungeon & Dragons oraz innych papierowych gier RPG, które można odpalić za pośrednictwem Fantasy Grounds. W końcu w momencie pisania tego artykułu, na 33 dni przed końcem zbiórki, w projekt zainwestowano aż 570 tysięcy dolarów. O 120 tysięcy więcej, niż twórcy potrzebowali, aby pomyślnie zakończyć akcję.

W Tilt Five można zainwestować za pośrednictwem Kickstartera, a jeśli twórcy nie natrafią na nieprzewidziane trudności w trakcie procesu produkcji i dystrybucji, pierwsze zestawy tych innowacyjnych gogli AR trafią do klientów w połowie przyszłego roku.

Źródło: Kickstarter

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV