Nie żyje Ursula K. Le Guin, wybitna pisarka fantastyki

Świat stracił właśnie kolejną pisarkę zaliczaną do klasyków fantastyki. 22 stycznia odeszła ceniona przez czytelników i krytyków autorka Ursula K. Le Guin.

Świat stracił właśnie kolejną pisarkę zaliczaną do klasyków fantastyki. 22 stycznia odeszła ceniona przez czytelników i krytyków autorka Ursula K. Le Guin.

Tymoteusz Wronka

Tymoteusz Wronka

Amerykańskie media poinformowały, że 22 stycznia,  w wieku 88 lat zmarła Ursula K. Le Guin. Pisarka urodzona w 1929 roku specjalizowała się w literaturze fantastycznej, by za pomocą metafor komentować otaczającą ją rzeczywistość. W swoich utworach poruszała wiele tematów związanych ze sprawami społecznymi i obyczajowymi, równouprawnieniem, ale także polityką czy ekologią. Inspiracje czerpała z nauk społecznych.

Jej utwory spotykały się z dużym uznaniem krytyków i czytelników - między innymi zdobyła 5 nagród Hugo (23 nominacje) i 6 Nebuli (18 nominacji). Otrzymała także liczne honory za całokształt twórczości, nie tylko ze strony środowiska fantastycznego.

Do jej najsłynniejszych dzieł zalicza się cykl fantasy The Earthsea, a także liczne powieści i opowiadania science fiction, które składają się na świat Ekumeny. Zostały one niedawno wydane w naszym kraju w tomach Sześć światów HainRybak znad Morza Wewnętrznego.

 

Źródło: locus.com / fot. Jack Liu

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ginnifer Goodwin

Ginnifer Goodwin

ur. 1978, kończy 41 lat

Maggie Q

Maggie Q

ur. 1979, kończy 40 lat

Tao Okamoto

Tao Okamoto

ur. 1985, kończy 34 lat

Maria Dębska

Maria Dębska

ur. 1991, kończy 28 lat

Molly Ephraim

Molly Ephraim

ur. 1986, kończy 33 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV