10 kultowych tekstów z filmów Stanisława Barei
„Miś”, „Nie ma róży bez ognia”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” - te kultowe polskie komedie Barei to kopalnia świetnych dialogów. Przypomnijmy je sobie w oryginalnym brzmieniu.
„Miś”, „Nie ma róży bez ognia”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” - te kultowe polskie komedie Barei to kopalnia świetnych dialogów. Przypomnijmy je sobie w oryginalnym brzmieniu.
Stanisław Bareja był mistrzem żartu, mistrzem wyrazistej frazy, która dziś po latach świetnie funkcjonuje w normalnych rozmowach. Czasem nawet nie pamiętamy, skąd się te zdania wzięły. No to sobie przypomnijmy. Oto niezapomniane dialogi z filmów tego mistrza PRL-owskiej komedii (jego serialami zajmiemy się przy innej okazji).
Tak naprawdę kultowe teksty u Barei pojawiły się w filmach z lat siedemdziesiątych, gdy przy scenariuszach zaczęli pomagać mu wielcy twórcy polskiego humoru: Jacek Fedorowicz czy Stanisław Tym. I takie oto były efekty:
„Zawartość cukru w cukrze”
To „Poszukiwany, poszukiwana” i dyskretna domowa produkcja bimbru, którą trzeba było jakoś wytłumaczyć. No więc pan producent wytłumaczył tak:
[video-browser playlist="730370" suggest=""]
„A nie, dobrze”
Wypowiadana charakterystyczną intonacją fraza Jerzego Dobrowolskiego to coś, co z pewnością słyszeliście nie raz z ust różnych znajomych w absurdalnych sytuacjach. I nie zawsze każdy wie, że chodziło o koncepcję idioty, którego żona (w innej scenie filmu „Poszukiwany, poszukiwana”) określiła „Mój mąż jest z zawodu dyrektorem”:
[video-browser playlist="730371" suggest=""]
„Biedny miś”
Wbrew pozorom to nie z filmu „Miś” (do którego dojdziemy), a z komedii „Nie ma róży bez ognia”, gdzie tak się określał bohater znowu grany przez nieodżałowanego Jerzego Dobrowolskiego. Tu określenie pada po raz pierwszy:
[video-browser playlist="730372" suggest=""]
„Zenek to nie ten”
Prosty żart, a jakże zabawny. Zobaczcie konfrontację Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma zaczynającą się od „Gdzie tu jest łazienka?”, a kończąca na „Myślałem, że to ten.”. W zasadzie każde ze zdań tej wymiany do dziś bywa cytowane w radosnych sytuacjach:
[video-browser playlist="730373" suggest=""]
„Zarobiony jestem”
O! Ten fragment z „Brunet wieczorową porą” kilku zaprzyjaźnionych ze mną specjalistów-rzemieślników z różnych branż zna i z lubością cytują za każdym razem, kiedy przychodzę z jakąś sprawą: „Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się. Zarobiony jestem”.
[video-browser playlist="730374" suggest=""]
Czytaj dalej...
- 1 (current)
- 2
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat