Batman i Superman w grach wideo

Batman i Superman - ikoniczne postacie uniwersum DC, które wielokrotnie wykorzystywane były do tworzenia gier wideo. Przed premierą filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (1 kwietnia) przyjrzyjmy się najciekawszym produkcjom z Człowiekiem-Nietoperzem i Człowiekiem ze Stali.

Batman i Superman - ikoniczne postacie uniwersum DC, które wielokrotnie wykorzystywane były do tworzenia gier wideo. Przed premierą filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (1 kwietnia) przyjrzyjmy się najciekawszym produkcjom z Człowiekiem-Nietoperzem i Człowiekiem ze Stali.

Marcin Rączka
Marcin Rączka
Tagi:  superman 

W najbliższy piątek do polskich kin wchodzi film Batman v Superman: Dawn of Justice, skupiony m.in. wokół wielkiego pojedynku dwóch ikonicznych postaci z komiksów DC. Zarówno Batman, jak i Superman w grach wideo pojawiali się często. Dość napisać, że w historii wirtualnej rozrywki stworzono ponad 50 gier opowiadających o nich i kilkanaście, w których odgrywali bardzo ważne role (razem z innymi bohaterami z DC Comics). Poniżej przypominamy najciekawsze produkcje skupione wokół Bruce’a Wayne’a i Clarka Kenta.

Superman (1978)

Aby przypomnieć sobie początki gier o Supermanie i Batmanie, trzeba sięgnąć aż do 1978 roku, kiedy to na Atari 2600 wydano prostą grę pt. Superman. Co ciekawe, był to jeden z pierwszych tytułów, które pozwalały na przerwanie gry za pomocą pauzy. Gracz wcielał się w Supermana, który w jak najkrótszym czasie musiał naprawić most zniszczony przez Lexa Luthora, porwać Luthora, przebrać się w zwykły ubiór Clarka Kenta i powrócić do redakcji Daily Planet. Nie było to jednak takie proste, bowiem Luthor spowalniał superbohatera za pomocą Kryptonitu, a Superman, by zregenerować swe siły, musiał odnaleźć i pocałować Lois Lane.

Batman (1986)

Pierwsza gra o Człowieku-Nietoperzu powstała w 1986 roku. Stworzona została przez Jona Ritmana i angielskie studio z Manchesteru - Ocean Software. Przy jej tworzeniu skorzystano z rzutu izometrycznego, a głównym celem Batmana było uratowanie Robina. Gracze musieli odnaleźć siedem części pojazdu, za pomocą którego główny bohater mógł uratować swojego podopiecznego. Tytuł doczekał się łącznie dwóch kontynuacji.

Superman: The Man of Steel (1989)

Gra stworzona przez brytyjskie studio Tynesoft, którą podzielono na konkretne etapy. Wyróżniało ją duże zróżnicowane, bowiem każdy z nich oparty był na nieco innej mechanice, dzięki czemu można było traktować ten tytuł jako kilka gier w jednej. Każda z przygotowywanych przez twórców sekcji oparta była na komiksowych przygodach Człowieka ze Stali.

Superman zmuszony był do ratowania S.T.A.R. Labs, które zaatakował Darkseid, a także swej wybranki, Lois Lane, którą porwali terroryści. W grze pojawiał się też Lex Luthor.

Batman (1989), Batman Returns (1992), Batman Forever (1995)

Na przełomie lat 90. poprzedniego stulecia każdy film o Człowieku-Nietoperzu miał swój wirtualny odpowiednik w postaci gry. Produkcje te pojawiały się na ogromnej liczbie komputerów oraz konsol i były mocno doceniane przez graczy. Dla przykładu Batman z 1989 roku nazwano jedną z najlepszych gier na ZX Spectrum. Były to też pierwsze tytuły o Batmanie, które pojawiały się na systemie Microsoft Windows, a także gry, które z wielką przyjemnością odpalali posiadacze Pegasusów (NES-ów).

Superman Returns (2006)

Jedna z najpopularniejszych gier o Człowieku ze Stali, których - jak widać w tym zestawieniu - nie było tak wiele jak tytułów opowiadających o Batmanie. Była to produkcja stworzona przez Electronic Arts i dość mocno połączona z filmem o tym samym tytule, który w 2006 roku wszedł do kin.

Jak to w przypadku adaptacji bywa, gra powiela wiele elementów znanych z filmu, ale dodaje też sporo sekwencji od siebie. Twórcy stanęli przed niełatwym zadaniem stworzenia gry o bohaterze, który tak naprawdę jest niezniszczalny (poza Kryptonitem), dlatego też wprowadzili pasek wytrzymałości, który po wyczerpaniu osłabiał nieco bohatera i utrudniał walkę.

Superman Returns nie pojawił się na pecetach, ale obecny był na najpopularniejszych 10 lat temu konsolach. Fragmenty gameplayu możecie obejrzeć poniżej.


Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV