Repertuar kin Nowość Program TV

Batman i Superman spotykają Strażników. Czym jest DC Odrodzenie?

Na polskim rynku komiksowym właśnie debiutuje seria DC Odrodzenie. Dla wielu fanów może to być niepowtarzalna okazja ku temu, by zagłębić się w skomplikowany świat superbohaterów.

W przyszłym roku komiks superbohaterski będzie świętował swoje 80. urodziny. Dziadunio wcale jednak nie zamierza schodzić ze sceny sztuki – wręcz przeciwnie, z biegiem czasu stał się doskonałą odpowiedzią na potrzeby zanurzonych w zmieniającej się popkulturze czytelników. Gdy komiks rodził się dla świata, wróżono mu zostanie ważną, choć jedną z wielu rozrywek amerykańskich dzieciaków. Gdy wchodził w okres dojrzewania, pojawiały się głosy, że na te podrostki ma zły czy nawet demoralizujący wpływ. Przez lata musiał się zmagać z rozmaitymi oskarżeniami, nigdy jednak nie składając broni w walce o kolejne pokolenia odbiorców. Komiksowa ewolucja wiązała się nieodłącznie z ewolucją mitu jako takiego. Historia uczy nas przecież, że ludzkość, na każdym etapie swojego istnienia, potrzebuje legend i opowieści znacznie większych niż życie. By jednak trafiały one do wszystkich, poczynając od dziadka, a kończąc na wnuku, koniecznie jest dostosowanie mitu do zmieniających się potrzeb i gustów czytelników. Widać to zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy galopująca rzeczywistość przyspieszyła naszą codzienność do granic. To właśnie w takich warunkach powstało DC Odrodzenie – najnowszy projekt komiksowego giganta.

Restarty i rebooty wpisane są w uniwersum DC od dawna, jednak znawcy historii obrazkowych dzielą je zazwyczaj na dwie większe kategorie – „miękkie” i „twarde”. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć te pozycje, w których twórcy odświeżali lub eksperymentowali z wizerunkiem konkretnych postaci, dopisując nowe elementy do powszechnie znanych historii (tzw. retcony). Była ich cała masa, poczynając od ukazania przygód Superboya w 1945 roku – jak do tej pory nikt nie był przecież pewien, co Superman wyrabiał w dzieciństwie. Srebrna Era Komiksu w 1956 roku rozpoczynała się od wprowadzenia nowego Flasha, Barry’ego Allena, a z czasem „miękkie” rebooty miały coraz większą moc sprawczą, by przywołać tylko historie Zero Hour (1994), Infinite Crisis (2005-2006) czy Final Crisis (2008) – wszystkie one porządkowały nieścisłości w liniach czasowych. Komiksowi puryści na dobrą sprawę wyróżniają jedynie dwa większe restarty przed Odrodzeniem – Kryzys na Nieskończonych Ziemiach (1986) i Flashpoint. Punkt krytyczny (2011). Oba wydarzenia zmieniały strukturę całego uniwersum, starając się likwidować kłopoty z funkcjonowaniem herosów w wielu alternatywnych światach. Prawdziwy problem polegał jednak na tym, że nowy czytelnik musiał odnajdywać się w wielkiej sieci wzajemnych zależności i niuansów, odnoszących się do przeszłych wydarzeń, które mogły stanowić dla niego barierę nie do przejścia.

Następstwa Flashpointu spowodowały, że historia wielu superbohaterów zaczęła dziać się od początku – stare zeszyty straciły dotychczasową numerację, a DC wypuściło na rynek 52 nowe serie (The New 52, znane w Polsce jako Nowe DC Comics). Włodarze firmy po dziś dzień uważają, że przedsięwzięcie okazało się sukcesem, a staruszek-komiks odnalazł całe rzesze nowych odbiorców. Już w 2015 roku twórcy zaczęli jednak przy nowo powstałym porządku majstrować, w ramach miniserii Konwergencja. W jej finale Brainiac zdał sobie sprawę, że wiele Ziemi z alternatywnych rzeczywistości może spotkać zagłada, dlatego przeniósł w czasie herosów poległych wcześniej w walce o ratowanie Multiwersum – Supergirl i Flasha (do których dołączyli Zielona Latarnia i Superman sprzed Flashpointu), by zapobiegli nieuchronnej katastrofie. Superbohaterowie wykonali swoje zadanie, jednak Człowiek ze Stali, wraz z Lois Lane i swoim synem, Jonathanem, trafił na Ziemię znaną z ery The New 52 – jeden Superman już na niej istniał. To właśnie w tym momencie zaczęły rozgrywać się wydarzenia, prowadzące do powstania Odrodzenia. Ukazują je wydane w Polsce przez Egmont pozycje Droga do Odrodzenia. Superman – Lois i Clark oraz Superman – Ostatnie dni Supermana, stanowiące bardzo ważny i świetny wstęp do nowej inicjatywy.

Era The New 52 trwała ledwie pięć lat. Powodów takiego stanu rzeczy jest mnóstwo – czytelnicy po raz kolejny popadali w konfuzję, musząc na własną ręką układać klocki całego uniwersum; odnajdywanie się w poszczególnych wątkach wymagało znajomości poprzednich, a w dodatku zmieniały się zupełnie realia popkulturowe, na które coraz większy wpływ miały filmy, seriale i gry komputerowe. Włodarze DC z jednej strony mieli więc ciężki orzech do zgryzienia, nie do końca wiedząc, co z tym fantem zrobić. Z drugiej jednak posiadali oni sprawdzoną recepturę na wybudzenie zainteresowania odbiorców na nowo – restart uniwersum. Architektem nadchodzącego projektu został Geoff Johns, prawdziwy człowiek orkiestra w świecie DC. Jego baczne oko dogląda już nie tylko scenarzystów komiksowych, ale również tych odpowiedzialnych za produkcje ekranowe. Johns wydawał się właściwym człowiekiem na właściwym miejscu – w końcu to on „odradzał” już wcześniej dla DC postacie Zielonej Latarni i Flasha. Warto zauważyć, że Szkarłatny Sprinter jest kluczowym herosem dla wszystkich większych restartów całego uniwersum; jego działania były fundamentalne i w czasie Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, i w trakcie Flashpointu. Nie inaczej jest z samym Odrodzeniem; w komiksie Uniwersum DC – Odrodzenie stopniowo pochłaniany przez Moc Prędkości Wally West podejmuje desperackie próby kontaktu z dawnymi kompanami. Tylko on zdaje sobie sprawę z faktu, że rzeczywistość otaczająca herosów jest poniekąd przekłamana, a same postacie straciły kilka lat ze swojego życia. Nawet w tego typu zabiegach, które w gruncie rzeczy stają się inną wersją kiedyś już opowiedzianej historii, widać, że Johns na całe Odrodzenie ma pomysł. Nowe wątki zostają otwarte, inne dobiegają końca, a do tego wszystkiego dochodzą jeszcze odwołania do legendarnych Strażników – bohaterowie kultowej powieści graficznej Alana Moore’a mają na nowe przedsięwzięcie wielki, choć niejednokrotnie zasłonięty welonem tajemnicy wpływ.

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12
 

 


Najlepsze z 24h

Michalina Reda
0 -

Plotka: Niespodziewani bohaterowie w Avengers 4?…

Jim Starlin, twórca komiksowej postaci Thanosa, wypowiedział się w sprawie nadchodzącego filmu Avengers 4. Czyżbyśmy…

Michalina Reda
0 -

Fani żałują, że Deadpool nie pojawił…

Twórcy filmu Deadpool niejednokrotnie udowodnili, że wiedzą, na czym polega nietypowa promocja, w związku z…

spoilery
0 -

Scena po napisach filmu Deadpool 2…

W jednym z wywiadów, scenarzyści filmu Deadpool 2 potwierdzili, że fenomenalna scena po napisach należy…

Dawid Muszyński
breaking
0 -

Legendy Polskie trafią do kin

Podczas Pyrkonu Tomasz Bagiński wspólnie z Allegro ogłosił informację o dalszych losach Legend Polskich.

Michalina Reda
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Robert…

Robert Downey Jr. podzielił się nowym zakulisowym klipem z planu filmu Avengers: Wojna bez granic.…

Piotr Piskozub
breaking
0 -

Paweł Pawlikowski z nagrodą! Cannes 2018…

Znamy już wszystkich laureatów tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wśród nagrodzonych znalazł się Paweł…

Co o tym sądzisz?