Ciekawe seriale europejskie

Seriale nieamerykańskie - poza nielicznymi wyjątkami - rzadko trafiają na ekrany naszych telewizorów czy komputerów. Mamy dla Was listę tych europejskich, którym warto się przyjrzeć.

Seriale nieamerykańskie - poza nielicznymi wyjątkami - rzadko trafiają na ekrany naszych telewizorów czy komputerów. Mamy dla Was listę tych europejskich, którym warto się przyjrzeć.

Oglądamy oczywiście niektóre produkcje brytyjskie i skandynawskie (chociaż nie tak wiele, jak byśmy mogli), ale na tym mniej więcej kończy się często nasz serialowy horyzont (chyba że oglądacie jeszcze, tak jak pół Polski, turecki serial "Wspaniałe stulecie"). Czasem warto rozejrzeć się nieco, bo można znaleźć wśród produkcji z różnych stron świata prawdziwe perełki. Proponujemy Wam kilka z nich, a także zachęcamy do własnych poszukiwań.

"Gomorra"

Znakomity włoski serial oparty na książce Roberto Saviano pod tym samym tytułem, opowiadającej o neapolitańskiej organizacji mafijnej Camorra. Bohaterem serialu jest Ciro Di Marzio, prawa ręka ojca chrzestnego organizacji – Pietro Savastano. Jego lojalność zostaje wystawiona na próbę, kiedy pewne decyzje szefa wprawiają go w konsternację. Gdy Pietro zostaje schwytany przez policję i osadzony w więzieniu, jego zastępca widzi szansę na to, by w końcu stać się nowym liderem. Wojna o kontrolę nad organizacją będzie krwawa, podstępna i mroczna.

Jednym z niewątpliwych bohaterów produkcji jest Neapol – nie ten słoneczny, znany z pocztówek dla turystów, ale ten drugi, posępny, zbrodniczy i czarny.

"W cieniu" ("W cieniu")

Serial produkcji HBO Romania. Opowiada o taksówkarzu Relu Oncesu, który po godzinach dorabia jako egzekutor długów dla miejscowego gangstera, Capitanu. Ma dwoje dzieci, żonę i podwójne życie. Żaden z dwóch światów się nie przenika i żaden nie wie o istnieniu tego drugiego. Relu udaje się utrzymać wszystko pod kontrolą, ale nie na długo. Po przypadkowym zabiciu człowieka stara się wyjść z zaklętego kręgu, jednak nie może znaleźć drogi powrotnej. Coraz bardziej uciążliwe kłamstwa zaczynają powoli pogrążać jego i jego rodzinę.

Mroczna i mocna historia, której dodatkowym plusem jest mało u nas znane tło obyczajowe, ciekawe zwłaszcza w sytuacji, kiedy Rumunia kojarzy nam się zwykle z żebrzącymi na chodnikach kobietami.

"Hellfjord"

Wielu z Was ogląda skandynawskie kryminały cieszące się zasłużoną renomą. Proponujemy sięgnąć po coś innego. Pewien policjant, wyjątkowo nieżyciowa fajtłapa, po dosyć niefortunnym incydencie - o ile oczywiście niefortunnym można nazwać przypadkowe zabicie swojego policyjnego konia na oczach paru tysięcy dzieci - zostaje wyrzucony z policji. Na ostatnie trzy miesiące służby zostaje wysłany do miasteczka Hellfjord na północy Norwegii. Miasteczko jest dosyć osobliwe, mieszkańcy nie wydają się do końca normalni, a w zatoce pływa wąż morski. Nasz nieudacznik będzie próbował rozwikłać zagadkę morderstwa.

Serial jest groteskowy, czasem obrzydliwy i okropnie przerysowany, ale przy tym niezwykle śmieszny, a bohaterów trudno nie polubić. Co prawda wymaga dosyć specyficznego poczucia humoru, bo co chwila dzieje się coś bezwzględnie bezsensownego, ale historia jest spójna i ma świetne zakończenie.

"Jordskott"

Nowy szwedzki serial kryminalny, z niebanalnym i nietypowym dla takich produkcji wątkiem fantasy i elementami grozy. Detektyw Eva Thörnbladh wraca do rodzinnego miasteczka na prowincji, by zdecydować o losie ogromnego majątku pozostawionego przez jej zmarłego niedawno ojca, z którym zerwała kontakty po rodzinnej tragedii. Kilka lat wcześniej podczas pobytu u dziadka zaginęła i została uznana za zmarłą jej dziesięcioletnia córka. W miasteczku znowu dochodzi do zaginięcia dziecka, a pani detektyw sądzi, że te sprawy są powiązane.

Zaletą serialu jest nie tylko bardzo dobre aktorstwo, ale także znakomicie wykorzystany szwedzki folklor i naprawdę magiczna atmosfera, umiejętnie podkreślona przez pracę kamery i zimne skandynawskie światło.

"Обратная сторона Луны" ("Ciemna strona Księżyca")

Rosyjska wariacja na temat "Życia na Marsie". Główny bohater serii, Michaił Sołowjow, kapitan policji z Moskwy, w końcu trafia na trop szaleńca mordującego młode kobiety. Podczas próby zatrzymania morderca zabija jego partnera, a on sam zostaje potrącony przez samochód. Budzi się w szpitalu i zauważa, że ma ciało swojego ojca, porucznika milicji sowieckiej, a za oknem jest rok 1979. Próbuje się przystosować do zastanej rzeczywistości i szuka cały czas drogi powrotnej. W drugim sezonie serialu następuje powrót bohatera do przyszłości i sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że trafił on do równoległej rzeczywistości.

Siłą serialu jest doskonale zarysowane tło obyczajowe - sowiecka rzeczywistość końca lat siedemdziesiątych. Konfrontacja człowieka żyjącego w zupełnie innych czasach z tamtym światem jest znacznie ciekawsza niż te same wydarzenia w serialu produkcji brytyjskiej. Drugi sezon dostarcza jeszcze więcej niespodzianek.

Następna ciemna strona
Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Franco

James Franco

ur. 1978, kończy 41 lat

Ashley Judd

Ashley Judd

ur. 1968, kończy 51 lat

Hayden Christensen

Hayden Christensen

ur. 1981, kończy 38 lat

Tim Curry

Tim Curry

ur. 1946, kończy 73 lat

Jennifer Taylor (XVI)

Jennifer Taylor (XVI)

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV