Ekranizacje fantastycznych powieści młodzieżowych

Na ekrany kin trafia właśnie nowa odsłona serii Niezgodna, czyli zamykająca trylogię Wierna. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się ekranizacjom prozy młodzieżowej z ostatnich lat.

Na ekrany kin trafia właśnie nowa odsłona serii Niezgodna, czyli zamykająca trylogię Wierna. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się ekranizacjom prozy młodzieżowej z ostatnich lat.

Nie od dziś wiadomo, że środowiska wydawnicze i filmowe podlegają modom, które oczywiście są wypadkową popularności danych formuł i fabuł. I tak w ostatnich latach można było wyróżnić kilka dominujących trendów, które najpierw pojawiły się w literaturze młodzieżowej, a później zostały przeniesione na małe i duże ekrany. Obecnie panują przede wszystkim różne przejawy fantastyki i właśnie na nich skupiamy naszą uwagę.

W tym tekście przyglądamy się produkcjom, które zadebiutowały w ostatnich kilkunastu latach. Są wśród nich filmy i seriale dla miłośników (oraz miłośniczek) wampirów i innych nadprzyrodzonych istot, klasycznej przygodowej fantasy czy dystopicznych wizji przyszłości.

Przeczytajcie, jakie ekranizacje powieści młodzieżowych można było obejrzeć w ostatnim czasie – z zaznaczeniem, że nie jest to lista kompletna. Ten segment rynku cały czas zyskuje na znaczeniu i powstaje coraz więcej produkcji przeznaczonych przede wszystkim dla nastolatków, chociaż kręcone są w ten sposób, by i starsi widzowie nie nudzili się w kinie czy przed ekranem telewizora.

Wampiry i paranormal romance

Przegląd produkcji młodzieżowych rozpoczynamy od fabuł łączących elementy romansu i przygody z wyraźnie zaznaczonym elementem nadnaturalnym. Konwencja ta została wypracowana w literaturze kobiecej pod szyldem paranormal romance, ale dość szybko została zaadaptowana także na potrzeby literatury młodzieżowej.

Rozkwit popularności tej konwencji w ekranizacjach zawdzięczamy oczywiście przeniesieniu na ekran Zmierzch Stephanie Meyer. Pełna wzlotów i upadków historia miłości między Bellą Swan i wampirem Edwardem cieszyła się olbrzymią popularnością; podobny los spotkał serię filmów. Niezależnie od oceny jakości książek i ich ekranizacji wyznaczyły one pewien wzorzec, który później wielokrotnie był naśladowany z mniejszym lub większym powodzeniem.

W tym gatunku wartko wspomnieć o dwóch innych produkcjach bazujących na bardzo podobnym schemacie fabularnym. Pierwszym z nich są Pamiętniki wampirów, będące ekranizacją serii książek L.J. Smith pod tym samym tytułem. Tu także nastolatka napotyka w szkole przystojnego młodzieńca, który okazuje się długowiecznym krwiopijcą, aczkolwiek próbującym dopasować się do ludzkiego społeczeństwa. Druga produkcja to film Akademia wampirów na podstawie serii powieści Richelle Mead – tym razem bohaterkami są nastoletnie wampirzyce uczące się w szkole. Ich zadaniem jest ochrona dobrych wampirów przed ich złymi kuzynami.

Motyw szkoły i tajemniczego ucznia wykorzystuje też film Piękne istoty, będący adaptacją książki Kami Garcii i Margaret Stohl. Tutaj zwykłym śmiertelnikiem jest chłopak, któremu śni się tajemnicza dziewczyna. Oczywiście, jak to w takich wypadkach bywa, pewnego dnia w jego klasie pojawia się nowa uczennica bliźniaczo podobna do osoby ze snów.

Nieco inaczej wątek romantyczny i nadprzyrodzony łączy Cassandra Clare w powieściach z serii Dary Anioła 1. Miasto kości, które doczekały się ekranizacji Dary Anioła: Miasto kości, a także Shadowhunters. Tutaj pozornie zwykła dziewczyna odkrywa magiczną rzeczywistość, a także poznaje tajemnicę swojej przeszłości i w efekcie dołącza do oddziału wojowników chroniących ludzi przed magicznymi istotami. Jest nieco akcji i bardzo dużo dylematów sercowych.

Magia i miecz, czyli fantasy

Fantasy jest nieodmiennie popularnym gatunkiem wykorzystywanym w prozie młodzieżowej. Równie dużą popularnością cieszą się jej ekranizacje, a twórcy filmów w poszukiwaniu inspiracji sięgają zarówno po najnowsze, jak i nieco starsze powieści.

Największym hitem ostatnich lat były ekranizacje powieści J.K. Rowling o Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Na ich temat napisano wielokrotnie już wszystko, więc nie trzeba ich nikomu specjalnie przedstawiać. Warto jedynie zaznaczyć, że pojawia się w nich motyw, który dominuje w większości produkcji fantasy. Chodzi mianowicie o przenikanie się świata naszego i magicznego, przechodzenie z jednego do drugiego i odkrywanie przez młodych bohaterów nieznanych realiów.

Wątek ten nie jest rzecz jasna niczym oryginalnym w fantasy i pojawia się w literaturze już od dawna. Przykładem niech będą chociażby Opowieści z Narnii C.S. Lewisa, w których grupa dzieci znajduje przejście do magicznej krainy. Książki te doczekały się oczywiście ekranizacji, w tym kilku w ostatnich latach.

Podobny schemat fabularny ma film Most do Terabithii na podstawie powieści Katherine Paterson, w której dwójka bohaterów odkrywa w lesie magiczną krainę, w której przeżywają liczne przygody. Również w Złoty kompas, ekranizacji pierwszej części Mroczne Materie. Trylogia Philipa Pullmana, można doszukać się takiego rozwiązania. Ciekawą wariację na ten temat można odnaleźć także w filmie Atramentowe serce – tam bohaterka posiada moc przywoływania obrazów i istot z przeczytanych książek.

Nieco inaczej rzecz ma się z przygodami Percy’ego Jacksona. Do tej pory ukazały się dwie ekranizacje powieści Ricka Riordana: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna oraz Percy Jackson: Morze potworów – tu element nadnaturalny (czyli postacie i potwory z greckiej mitologii) wkraczają do naszego świata, co stanowi nie lada wyzwanie dla nastoletniego bohatera. Natomiast w serialu Tajemny krąg na podstawie powieści L. J. Smith bohaterka odkrywa magiczną tajemnicę skrywaną w swojej rodzinie.

Pojawiały się także adaptacje powieści będących klasycznymi przykładami fantasy dziejącej się w wymyślonych światach. Do tej grupy można zaliczyć ekranizacje popularnych serii Zemsta Stracharza Josepha Delaneya (Siódmy syn) i Eragon Christopeha Paoliniego, jednakże obie produkcje nie spotkały się z uznaniem fanów.

Wśród innych ekranizacji powieści fantasy dla młodzieży warto zwrócić uwagę na Złodziejka książek, Kroniki Spiderwick czy niedawno goszczącą na naszych ekranach Gęsia skórka.

Na koniec krótko o dwóch specyficznych produkcjach. Pierwszą jest Hobbit, czyli tam i z powrotem, który został nakręcony przez Petera Jacksona na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena przeznaczonej dla młodszego czytelnika, ale same filmy nie mają już takiego charakteru. Odmienne podejście prezentują Kroniki Shannary, w których (teoretycznie) fantasy dla dorosłych została przez MTV przekształcona w formułę serialu młodzieżowego.

SF, dystopie i postapo

Każda moda musi się od czegoś zacząć. Popularność powieściowych dystopii dla młodzieży pojawiła się za sprawą prozy Suzanne Collins. Jej Igrzyska Śmierci okazały się hitem, co pociągnęło za sobą równie popularne ekranizacje jej twórczości. Dzielna Katniss Everdeen walcząca z niesprawiedliwym systemem na stałe już zagościła w kanonie, a także zainspirowała innych twórców. Co ciekawe, w poszukiwaniu inspiracji scenarzyści sięgają również po starsze pozycje. Tak było chociażby w przypadku Dawca pamięci – dość nieudanej (także za sprawą mylącej kampanii reklamowej) ekranizacji Dawca Lois Lowry.

Podobne motywy, podlane elementami postapo, prezentuje seria Niezgodna autorstwa Veroniki Roth. Tu na zgliszczach Chicago wyrosło kastowe społeczeństwo, które dalekie jest od sprawiedliwości. Za sprawą głównej bohaterki, niepasującej do systemu, istnieje jednak możliwość zmian. Inna seria – Więzień labiryntu Jamesa Dashnera – jeszcze bardziej wyraziście podkreśla motywy postapo, a także koncentruje się na survivalowym aspekcie przygodowym.

Elementy postapo i science fiction pojawiają się w Piąta fala powieści Ricka Yanceya Piąta fala. Tu przyczyną zagłady jest inwazja z kosmosu rozłożona na kilka faz: każda z nich przynosi nowe kłopoty dla resztek ludzkości.

Czasem sztafaż nie ma znaczenia, przede wszystkim liczy się konwencja. I tak w Intruz mamy inwazję obcych opanowujących ludzkie ciała, ale tak poza tym to typowa dla prozy Stephanie Meyer romantyczna opowieść o trudnej miłości. Także Jestem numerem cztery na podstawie powieści Pittacusa Lore to przede wszystkim historia nastolatka, który schronił się na Ziemi przed zagrożeniem ze strony potężnych mocy z kosmosu.

Mniejszą popularnością cieszą się ekranizacje osadzone w konwencji bardziej tradycyjnej science fiction. Warto jednak zwrócić uwagę na Gra Endera – ekranizacja świetnej Gra Endera Orsona Scotta Carda spotkała się ze zróżnicowanym odbiorem, ale bez wątpienia warto na nią zwrócić uwagę.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV