Ekranizacje klasyki literatury z ostatnich lat
Klasyka literatury jest świetnym materiałem dla scenarzystów. Przyglądamy się filmom, które powstały w ostatnich latach na bazie utworów z XIX i początku XX wieku.
Klasyka literatury jest świetnym materiałem dla scenarzystów. Przyglądamy się filmom, które powstały w ostatnich latach na bazie utworów z XIX i początku XX wieku.
Anna Karenina (2012)
Po kilku latach Keira Knightley znów pojawiła się w adaptacji klasycznej powieści o kobiecie, która chciałaby iść za głosem serca, ale okoliczności i konwenanse są przeciw niej. Mowa oczywiście o ekranizacji słynnej powieści Lwa Tołstoja, w której tragizm idzie w parze z rysem ówczesnego rosyjskiego społeczeństwa.
Madame Bovary (2014)
Na nieco podobnych motywach - kobiety nieszczęśliwej w związku i szukającej ucieczki od codzienności - opiera się także powieść Gustave'a Flauberta. Pani Bovary doczekała się kilku ekranizacji, z czego ostatnia pojawiła się niecałe dwa lata temu. W tytułowej roli występuje Mia Wasikowska, ale nie zapewniło to filmowi ciepłego przyjęcia.
Jane Eyre (2011)
Kilka lat wcześniej Mia Wasikowska także wystąpiła w ekranizacji klasycznej powieści... i było to dzieło znacznie bardziej udane. W adaptacji powieści Charlotte Brontë partneruje jej Michael Fassbender. Razem tworzą pasujący do siebie duet.
Pan Tadeusz (1999)
Wypadałoby w zestawieniu zamieścić także jakąś polską produkcję - wszak przenoszenie lektur i klasyki polskiej literatury jest, jakby się wydawało, naszą specjalnością. Gorzej, kiedy się szuka udanej adaptacji w ostatnich latach. Chyba trzeba sięgnąć aż do 1999 roku i ekranizacji poematu Adama Mickiewicza. Nie jest to dzieło idealne, ale na tle Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem, Quo vadis czy Przedwiośnie - stosunkowo niegroźne dla widza.
Dorian Gray (2009)
XIX-wieczna literatura brytyjska jest źródłem niekończących się inspiracji dla filmowców. Świetna powieść Oscara Wilde’a to idealny materiał na film pokazujący mroki czające się w ludzkiej duszy, aczkolwiek częściej wykorzystywany jest powierzchowny motyw jej odbicia w zmieniającym się obrazie. W ekranizacji z 2009 są próby pokazania wielowymiarowości, aczkolwiek nadal powieść jest znacznie ciekawsza.
War of the Worlds (2005)
Pod koniec XIX wieku zaczęły się pojawiać pierwsze powieści science fiction. Jedna z najsłynniejszych książek pochodzących z tego okresu to dzieło Herberta George Wellsa opowiadające o inwazji Marsjan na Ziemię, czyli Wojna światów. W 2005 roku Steven Spielberg nakręcił jej niezłą, chociaż niepozbawioną wad, uwspółcześnioną i miejscami znacząco odchodzącą od pierwowzoru ekranizację.
The Turn of the Screw (2009)
Telewizyjny film BBC na podstawie powieści Henry'ego Jamesa pt. W kleszczach lęku z 1898 roku. Klimatyczna produkcja nawiązująca nastrojem do klasycznych, gotyckich ghost stories. Krytycy zarzucają filmowi spore rozbieżności w porównaniu z literackim pierwowzorem, ale generalnie to całkiem udana rzecz.
Alice in Wonderland (2010)
Połączenie wyobraźni Tima Burtona z niesamowitymi pomysłami Lewisa Carrolla mogło wyjść albo spektakularnie, albo okazać się totalną klapą. I opinie na temat tego filmu faktycznie są podzielone, ale chyba jednak z przewagą zauroczenia barwną i nieco absurdalną wizją, bo wkrótce do kin zawita 2. część.
- 1
- 2 (current)
Źródło: Fot. Disney Enterprises, Inc.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat