Ekranizacje klasyki literatury z ostatnich lat

Klasyka literatury jest świetnym materiałem dla scenarzystów. Przyglądamy się filmom, które powstały w ostatnich latach na bazie utworów z XIX i początku XX wieku.

Klasyka literatury jest świetnym materiałem dla scenarzystów. Przyglądamy się filmom, które powstały w ostatnich latach na bazie utworów z XIX i początku XX wieku.

Do kin trafia właśnie nowa produkcja Disneya, czyli świetnie przyjęta przez krytyków Księga dżungli, będąca adaptacją trzech opowiadań o Mowglim napisanych przez  Rudyarda Kiplinga. Ta wzruszająca historia chłopca wychowanego przez zwierzęta to nie jedyny w ostatnich latach przykład udanej adaptacji uznanego i napisanego stosunkowo dawno temu dzieła literackiego.

Filmy bazujące na klasyce literatury (na potrzeby tego tekstu są to opowiadania lub powieści napisane w XIX i na początku XX wieku) regularnie goszczą na dużym i małym ekranie. Postanowiliśmy się im przyjrzeć i wybrać interesujące - chociaż nie zawsze w pełni udane - ekranizacje powstałe w przeciągu ostatnich kilkunastu lat.

Oliver Twist (2005)

Dzieła Charlesa Dickensa są ekranizowane z zadziwiającą regularnością. Nic dziwnego, bo mimo upływu lat powieści brytyjskiego pisarza nadal świetnie się czyta, a ich wymowa pozostaje uniwersalna. W ostatnich latach na wyróżnienie zasługuje adaptacja losów uciekiniera z sierocińca, który musi sobie radzić w bezwzględnych realiach dzielnic biedy XIX-wiecznego Londynu. Jest też polski akcent, bo za kamerą tego obrazu stoi Roman Polański.

Sherlock (2010-)

Skoro jesteśmy w wiktoriańskim Londynie, to nie może także zabraknąć przygód najsłynniejszego detektywa świata, czyli Sherlocka Holmesa. Serial BBC uwspółcześnia historie znane z opowiadań i nowel Arthura Conana Doyle'a. Wypada to świetnie, a dzięki serialowi rozbłysły talenty aktorskie Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana. Razem tworzą niesamowity duet.

Sherlock Holmes (2009)
Sherlock Holmes: Gra cieni (2011)

Skoro był Holmes na małym ekranie, to nie może też zabraknąć adaptacji kinowych. Guy Ritchie przenosi czytelników do XIX-wiecznego Londynu, ale fabułę - i charaktery bohaterów - tworzy zdecydowanie na współczesną modłę. Ortodoksyjni fani tekstów Doyle'a kręcą nosem na kreacje Roberta Downeya Jr. i Jude'a Lawa, ale bez wątpienia jest to dobre kino akcji z dopracowaną scenografią.

Trzej muszkieterowie 3D (2011)

Jeśli Ritchie swobodnie sobie poczynał z wizją Doyle'a, to co powiedzieć o Trzech muszkieterach  Paula W.S. Andersona? Aleksander Dumas zapewne przewraca się w grobie, widząc wywrócone do góry nogami losy D'Artagnana wtłoczone w nieco steampunkową konwencję. Jest w tym obrazie kilka interesujących motywów, ale tak naprawdę nie ratuje go nawet gwiazdorska obsada.

W 80 dni dookoła świata (2004)

Prawdopodobnie nie byłoby współczesnej literatury przygodowej bez innego francuskiego pisarza, Juliusza Verne'a. I on też zapewne wierci się w trumnie po tym, jak usłyszał o - w zamyśle chyba humorystycznej - adaptacji powieści W 80 dni dookoła świata. Cóż, lepiej by było, żeby Jackie Chan trzymał się kina akcji z szybką wymianą ciosów...

Les Misérables: Nędznicy (2012)

Pozostajemy przy adaptacjach literatury francuskiej, ale już w znacznie poważniejszych klimatach. Głośna ekranizacja powieści Wiktora Hugo (a w zasadzie musicalu powstałego na podstawie Nędzników) dobrze i emocjonalnie ukazuje XIX-wieczne społeczeństwo francuskie. Do tego dochodzi niezła obsada - warto chociażby zobaczyć, jak sobie radzi Hugh Jackman bez szponów Wolverine'a.

Hrabia Monte Christo (2002)

Ponownie Francja i ponownie adaptacja powieści Aleksandra Dumas ojca. To jedna z najsłynniejszych historii dotyczących zemsty w historii literatury, a do tego po prostu świetna powieść. Jej ekranizacja z 2002 roku jest poprawna, chociaż nie oddaje w pełni ducha powieści.

Duma i uprzedzenie (2005)

Wracamy na chwilę na Wyspy Brytyjskie, by przypomnieć o całkiem udanej ekranizacji powieści Jane Austin. Obyczajowa historia osadzona w XIX wieku jest nadal nośna, a Keira Knightley wcielająca się w rolę Elizabeth Bennet pokazała, że nie musi się ograniczać wyłącznie do heroin rodem z Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły czy Król Artur.

 


Audiobooki w streamingu bez ograniczeń! Wybieraj spośród tysięcy tytułów!

Storytel - reklama

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: Fot. Disney Enterprises, Inc.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV