Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ekranizacje niefantastycznych książek młodzieżowych

W ostatnich latach bardzo popularne stały się ekranizacje książek młodzieżowych. Tym razem przyglądamy się tym filmom, które zostały nakręcone na podstawie niefantastycznych młodzieżówek.

Do kin trafia właśnie Ponad wszystko, ekranizacja powieści Nicoli Yoon o młodej dziewczynie, która na skutek rzadkiej choroby jest uwięziona we własnym domu. Z tej okazji przyglądamy się ekranizacjom książek młodzieżowych z ostatnich lat.

Choć większość adaptacji prozy młodzieżowej z ostatnich lat to fantastyka, tym razem wybraliśmy pozycje, które nią nie są. Również poza sci-fi i fantasy powstało w ostatnich latach wiele udanych filmów.

Papierowe miasta (2015)

Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści Johna Greena pod tym samym tytułem.  Z jednej strony jest to prosta i dość typowa opowieść o nastolatkach: outsiderze, który zakochuje się w pięknej dziewczynie i wyrusza na jej poszukiwanie, idąc tropem pozostawionych wskazówek. Jednakże z drugiej strony pojawiają się tutaj elementy – szczególnie w zakończeniu – które zaskakują widza i sprawiają, że cała historia nabiera nieco innej wymowy.

Koszmar minionego lata (1997)

Koszmar minionego lata to horror, który powstał na fali popularności Krzyku. Twórcy wykorzystali w tym celu powieść Lois Duncan pt. I Know What You Did Last Summer. Historia zaczyna się od tego, że grupa przyjaciół potrąca samochodem mężczyznę, a następnie wyrzuca jego ciało do morza… problem tym, że ofiara wypadku przeżyła i postanawia się zemścić. Dalej jest oczywiście standardowo, czyli powoli dosięga ich zemsta zza grobu.

Gwiazd naszych wina (2014)

Druga w zestawieniu ekranizacja powieści Johna Greena, która nie jest typową, radosną opowieścią dla nastolatków. Bohaterką tej opowieści jest chora na raka Hazel, która na na spotkaniu grupy wsparcia poznaje również doświadczonego przez los chłopaka, byłego sportowca. Pomagają sobie nawzajem radzić z chorobą, a także inaczej – bardziej radośnie – patrzeć na świat i robić rzeczy, o których wcześniej nawet nie myśleli.

Pamiętnik księżniczki (2001)

Mia Thermopolis prowadzi zwyczajne życie nastolatki, a jej głowę zaprzątają typowe problemy tego wieku: problemy w szkole, nieatrakcyjny wygląd czy brak porozumienia z matką. Nagle to wszystko odchodzi w przeszłość, gdy okazuje się, że Mia jest dziedziczką tronu niewielkiego europejskiego państewka. To lekkie i humorystyczne kino, z jednej strony wykorzystujące dobrze znane problemy dorastającej młodzieży, a z drugiej spełniające ich marzenia o wkroczeniu w świat niczym z baśni (nawet jeśli przy bliższym przyjrzeniu się wcale taki nie jest). Film powstał na podstawie serii książek Meg Cabot.

Szkoła uczuć (2002)

Film w reżyserii Adama Shankmana wykorzystuje popularny motyw związku lekkomyślnego chłopaka będącego duszą towarzystwa i nieśmiałej  dziewczyny z zasadami – w tym przypadku córki pastora. To opowieść o wzajemnym docieraniu się i przemianie na skutek miłości, naznaczonej także nieszczęściem i smutkiem. Szkoła uczuć jest ekranizacją powieści Nicolasa Sparksa pod tytułem Jesienna miłość.


Źródło: fot. materiały prasowe
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Adam Siennica
-

Pan Kleks i The Umbrella Academy.…

The Umbrella Academy to nowy serial Netflixa oparty na komiksach. Platforma wpadła na kapitalny pomysł,…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Michalina Reda
-

HBO – nowości na marzec 2019.…

HBO zaprasza na kolejny miesiąc – prezentujemy Wam pełną listę filmów i seriali, które będą…

Michalina Reda
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 2…

2. odcinek Doom Patrol nosi tytuł Donkey Patrol i zadebiutuje jeszcze w tym tygodniu. Co…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.