Filmowe morskie katastrofy
Morskie katastrofy i tragiczne wydarzenia na oceanach są nośnym tematem w filmach. Przyglądamy się wybranym produkcjom wykorzystującym ten motyw.
Morskie katastrofy i tragiczne wydarzenia na oceanach są nośnym tematem w filmach. Przyglądamy się wybranym produkcjom wykorzystującym ten motyw.
Tragedia Neptuna
Morskie katastrofy nie są udziałem wyłącznie statków poruszających się po powierzchni wody. Również łodzie podwodne są wdzięcznym tematem dla twórców - może nawet lepszym, bo dochodzi klaustrofobiczna atmosfera i zagrożenie ze strony zgniatającego kadłub ciśnienia. Jedną z ciekawszych produkcji wykorzystujących ten motyw jest Tragedia Neptuna z 1978 roku, która opowiada o próbie ratowania załogi okrętu podwodnego.
U-571
Jeszcze jeden film o katastrofie łodzi podwodnej - tym razem w realiach II wojny światowej i podlany sensacyjnym zawiązaniem akcji związanym z chęcią przechwycenia Enigmy przez aliantów. Finalnie jednak wszystko sprowadza się do jednego: przeżycia w tonącym metalowym korpusie na dnie oceanu.
Lo Imposible
Zmieniając nieco tematykę - po tragicznym w skutkach tsunami w 2004 roku powstało wiele filmów katastroficznych inspirujących się tymi wydarzeniami. W Niemożliwe Naomi Watts i Ewan McGregor wcielają się w postacie próbujące przeżyć w obliczu olbrzymiej fali zalewającej rajską plażę w Tajlandii. Dość udana produkcja na tle znacznie słabszych filmów poruszających tę tematykę.
Fala
Fala to norweski thriller katastroficzny opowiadający o mieszkańcach małego, położonego w okolicach norweskiego fiordu miasteczka. Grupa geologów odkrywa, że jedna z gór tworzących fiord grozi osunięciem się do morza, co spowoduje utworzenie się stumetrowej fali, która zaleje całe miasteczko. Dobry film, chociaż z racji kraju pochodzenia przeszedł bez echa.
White Squall
Morski film katastroficzny na swoim koncie ma również Ridley Scott. To klasyczna historia bazująca na prawdziwej historii, która opowiada o załodze żaglowca muszącej zmierzyć się z potężną burzą na środku morza. Wśród załogi są niedoświadczeni kadeci, a także kapitan grany przez Jeffa Bridgesa. Angielski tytuł - White Squall - nawiązuje do zjawiska białego szkwału, którego tragicznych skutków doświadczyli również polscy żeglarze na Mazurach.
All is Lost
Na koniec film najbardziej kameralny z możliwych, czyli historia samotnego żeglarza, którego jacht ulega uszkodzeniu i dryfuje po oceanie. Starcie człowieka z naturą robi wrażenie, a dobra gra - chociaż przeważnie milcząca - Roberta Redforda tylko podkreśla tragizm sytuacji. Pomysłowość i wola przetrwania kontra bezwzględna siła natury.
- 1
- 2 (current)
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1961, kończy 63 lat