Filmy dokumentalne o rock’n’rollu – historia gatunku
Każdy z nas ma własną listę najważniejszych dla niego dokumentów muzycznych - wszystko zależy od tego, jakiej muzyki słuchamy. Przyjrzyjmy się filmom, których tematem jest rock'n'roll.
Każdy z nas ma własną listę najważniejszych dla niego dokumentów muzycznych - wszystko zależy od tego, jakiej muzyki słuchamy. Przyjrzyjmy się filmom, których tematem jest rock'n'roll.
W 1969 roku przyszła kolej na "Woodstock". Światkiem wydarzenia był filmowiec Michael Wadleigh. To on wraz z niewielką ekipą zrealizował jeden z najgłośniejszych dokumentów muzycznych w całej historii kina. Dokument miał swoją premierę w 1970 roku, trwał trzy godziny i znacznie przyczynił się do rozwoju nurtu rockumentary. Wpłynął też na sposób postrzegania ruchów kontrkulturowych lat 60. Dokument Wadleigha, podobnie jak wcześniejszy "Monterey Pop", pokazuje festiwal w korzystnym świetle, jednak w przeciwieństwie od Pennebakera Wadleigh nie uciekł od tematów kontrowersyjnych. Dużą część filmu stanowią wypowiedzi czy też miniwywiady przeprowadzane z uczestnikami festiwalu, jego twórcami, muzykami czy mieszkańcami Bethelu. Wygłaszają oni różne opinie, od kwestii związanych z życiem duchowym po narkotyki, wolny seks, politykę czy wojnę w Wietnamie. Ale "Woodstock" to również świetna muzyka. Można posłuchać m.in. Carlosa Santany, Janis Joplin, Jimi Hendrixa czy wspaniałego Joe Cockera.
Film Wadleigha jest hołdem złożonym hipisowskiej rewolcie. Pokazuje ruch hipisowski w szczytowej formie, gdy żywa była jeszcze utopijna wizja budowy nowego społeczeństwa, opartego na pokoju, równości i miłości. Nie jest to jednak dzieło jednowymiarowe, ruch młodzieżowy jest pokazany w sposób naturalny. Wadleigh zwraca uwagę na różne aspekty hipisowskiej kontrkultury - również te, które zapowiadają koniec ery „dzieci kwiatów”.
[video-browser playlist="724060" suggest=""]
Kolejnym ważnym rockdokumentem jest "Rolling Stones: Gimme Shelter" (1970) w reżyserii braci Maysles. Ilustruje on ostatni etap trasy koncertowej Stonesów - imprezę w Altamont. Inicjatorzy koncertu (w tym Michael Lang, który był jednym z autorów sukcesu "Woodstock") od początku borykali się z wieloma problemami, przede wszystkim z bezpieczeństwem. W roli ochrony zaangażowano motocyklowy gang Hells Angels, okazało się to jednak wielkim błędem. Agresywni, będący pod wpływem narkotyków i alkoholu, nie wywiązywali się z obowiązków, sami wszczynali bójki i zamieszki. W rezultacie doszło do tragedii podczas występu The Rolling Stones - z rąk Hells Angels śmierć poniósł Meredith Hunter, jeden z fanów zespołu, a kilkanaście innych osób zostało rannych. Koncert zakończył się totalnym chaosem. Wszystkie wydarzenia można obejrzeć w "Gimme Shelter". Bracia Maysles uchwycili początek końca ery flower power. Film daleki jest od idyllicznych obrazów pokroju "Monterey Pop" czy (w mniejszym stopniu) "Woodstock". Autorzy pokazali hipisów w całkowicie innej odsłonie - zamiast kwiatów, kolorowych koralików i muzyki widzimy tanie wino, kiepskiej jakości narkotyki, chaos, brud i kompletną bezradność wobec dziejących się tragedii. "Gimme Shelter" odsłania przed widzem zupełnie inny obraz kontestującego ruchu lat 60. niż też pokazany w "Monterey Pop" i "Woodstock".
[video-browser playlist="724063" suggest=""]
Ostatnim dokumentem na naszej liście jest "Pink Floyd: Live at the Pompeii" (1972). Jest on zupełnie odmienny od swoich poprzedników, przede wszystkim dlatego, że brakuje w nim publiczności. Film został wyreżyserowany przez Adriana Mabena. Zawiera koncert zespołu Pink Floyd, który został zarejestrowany w 1971 roku w amfiteatrze w Pompejach. Główne ujęcia kręcone były w środku oraz wokół amfiteatru przez cztery dni. Dodatkowe materiały nagrano w Paryżu w studiu telewizyjnym. Później dokument reedytowano w 1974 roku z dodatkowymi materiałami ze studia, w którym zespół pracował nad "The Dark Side of The Moon", i z wywiadami w studio Abbey Road.
[video-browser playlist="724071" suggest=""]
- 1
- 2 (current)
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat