Filmy, o których nie wiecie, że powstały na podstawie sztuki teatralnej
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prezentujemy listę nieoczywistych filmów, które powstały na podstawie sztuk teatralnych.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prezentujemy listę nieoczywistych filmów, które powstały na podstawie sztuk teatralnych.
Oczywiście wszyscy wiemy, że dramaty Szekspira są chętnie przenoszone na duży ekran. Nie zaskakują nas też ekranizacje musicali i nawet jeśli nie jesteście fanami, to potraficie spontanicznie wymienić kilka tytułów. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że na podstawie sztuk teatralnych powstało sporo filmów, o których na pierwszy rzut byście tego nie powiedzieli?
Casablanca (1942)
Ten jeden z najpiękniejszych filmów o miłości został nakręcony na podstawie sztuki Everybody Comes to Rick’s napisanej przez Joan Alison i Murraya Bennetta w roku 1940. Rzadko się zdarza, żeby ekranizacja filmowa powstała jeszcze przed premierą teatralną, ale tak stało się w tym przypadku. Sztuka zadebiutowała na Rhode Island dopiero w roku 1946, podczas gdy film trafił na ekrany kin w 1942 roku.
Everybody Comes to Rick’s nigdy nie wystawiono na Broadwayu. W roku 1991 grana była jedynie w teatrach West Endu pod tytułem Rik’s Bar Casablanca.
Frost/Nixon (2008)
Sztukę teatralną, która opowiadała o życiu codziennym prezydenta Nixona i jego administracji, napisał Peter Morgan. Oparta jest ona na szeregu rozmów, które w 1977 roku z byłym prezydentem USA przeprowadził dziennikarz David Frost. Frank Langella i Michael Sheen wcielili się w główne role najpierw w teatrze, a potem brawurowo powtórzyli je w filmie Howarda.
A Few Good Men (1992)
Pomysł na scenariusz do Ludzi honoru podsunęła Aaronowi Sorkinowi jego siostra Deborah, która pracowała w sądownictwie Amerykańskiej Marynarki Wojennej. Brała ona udział w dochodzeniu przeciwko dziesięciu żołnierzom piechoty morskiej, którzy pobili niechcianego towarzysza broni. Sprawa ostatecznie skończyła się uniewinnieniem agresorów.
Historia usłyszana od siostry przerodziła się w pierwszy scenariusz Sorkina, który był pisany z myślą o teatrze. W 1989 roku Ludzie honoru zachwycili publiczność i zdobyli prestiżowe wyróżnienie Outer Critics Circle Award. David Brown, słynny producent filmowy (Żądło, Szczęki), kupił prawa do ekranizacji Ludzi honoru jeszcze przed ich premierą teatralną na Broadwayu.
Closer (2004)
Bliżej to ekranizacja sztuki Patricka Marbera, której premiera miała miejsce na deskach National Theatre w 1997 roku. Po tym szybko stała się międzynarodowym przebojem i była wystawiana na ponad stu scenach teatralnych – grano ją w trzydziestu językach na całym świecie, także w Polsce.
Ciekawostką jest fakt, że Clive Owen, który w oryginalnej sztuce wcielał się z postać Larry’ego, zagrał także w filmie, ale tym razem drugiego głównego bohatera – Dana. Widzowie, którzy obejrzeli obie wersje, mieli możliwość przeżycia ciekawego doświadczenia.
Amadeus (1984)
Amadeusz powstał na podstawie dramatu Petera Shaffera z 1979 roku, który luźno bazował na życiorysach Wolfganga Amadeusa Mozarta i Antonio Salieriego. Shaffer otrzymał za nią nagrodę Tony, a potem napisał na jej podstawie scenariusz do ekranizacji i dostał Oscara.
Sztuka Shaffera wystawiana była także w Polsce przez Romana Polańskiego w 1981 roku w Teatrze na Woli oraz dwanaście lat później przez Teatr Telewizji w reżyserii Macieja Wojtyszki (1993).
- 1 (current)
- 2
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat