Filmy oparte na komiksach DC
Obecny na ekranach polskich kin Batman v Superman: Świt sprawiedliwości nie jest oczywiście pierwszym filmem opartym na komiksach DC. W niniejszym artykule przybliżę poprzednie adaptacje komiksów z tego świata.
Obecny na ekranach polskich kin Batman v Superman: Świt sprawiedliwości nie jest oczywiście pierwszym filmem opartym na komiksach DC. W niniejszym artykule przybliżę poprzednie adaptacje komiksów z tego świata.
Od lat w kinach triumfy świeci Marvel, który w ostatnim czasie miał więcej sukcesów niż konkurencyjne DC. Ci drudzy jednak przez lata także tworzyli różne mniej lub bardziej udane filmy. I bynajmniej nie mówimy tutaj tylko o przygodach Batmana i Supermana, bo DC to coś więcej, z czego chętnie korzystali filmowcy. Poniższy przegląd skupia się tylko na filmach w dystrybucji kinowej. Oto więc filmy oparte na komiksach DC.
Batman: The Movie (1966)
Ten oto film jest pierwszą pełnometrażową adaptacją przygód Batmana. To kontynuacja kultowego serialu z lat 60. z Adamem Westem w roli Mrocznego Rycerza oraz Burtem Wardem jako Robinem. Konwencja mocno komiksowa, jak w oryginalnym serialu, dziś wygląda specyficznie i bardzo uroczo. Wśród przeciwników Batmana możemy tu oglądać Jokera, Pingwina i Człowieka Zagadkę. Pojawia się też Kobieta Kot.
Seria Superman (1978-1987)
Superman z 1978 roku to pierwszy film oparty na komiksach, który odniósł ogromny sukces, a nawet był nominowany do Oscara w kilku kategoriach. Duża w tym zasługa reżysera, Richarda Donnera, który wyjątkowo czuł tę opowieść i potrafił przyciągnąć widzów magią historii Człowieka ze stali. W czasie kręcenia zdjęć był to najdroższy film w historii kina (budżet wynosił 55 mln dolarów). Oferował wyjątkowego efekty specjalne, wciągającą historię oraz Christophera Reeve'a, który na wiele lat stał się w świadomości społecznej Supermanem i prawdopodobnie dla wielu nadal jest najlepszym odtwórcą tej roli. Na pewno dobry jest jeszcze Superman 2, ale kolejne dwie części już zanotowały obniżenie poziomu i sporą krytykę. Powstał też spin-off o Supergirl, w którą wcieliła się Helen Slater. Nie odniósł on jednak sukcesu.
Potwór z bagien (1982)
Legendarny Wes Craven wyreżyserował na podstawie swojego scenariusz film o dość nietypowym komiksowym bohaterze. Jest to opowieść o naukowcu, który zostaje zmieniony w potwora przez sabotaż jego pracy w laboratorium. Film okazał się sukcesem, gdyż Craven zrobił klimatyczny, rozrywkowy obraz, który dobrze się oglądało. Oczywiście dziś widać, że potwór z bagien jest trochę "gumowy", ale i tak jest to udany debiut tej komiksowej postaci w kinie. Film doczekał się niskobudżetowego sequela na rynek VHS, z którym lepiej się nie zaznajamiać.
Batman (1989) i Batman Returns (1992)
Prawdopodobnie najpopularniejsze filmy o Batmanie, za które odpowiada Tim Burton. Stworzył on bardzo unikalną filmową wizję, która przypadła do gustu widzom na całym świecie. Udało mu się przede wszystkim świetnie wykreować różne postacie - także czarnych charakterów. Świetny Jack Nicholson jako Joker, Danny De Vito jak Pingwin czy Michelle Pfeiffer jako Kobieta Kot. Co ciekawe, kiedy ogłoszono, że Michael Keaton ma zostać Batmanem, w Stanach Zjednoczonych wybuchła burza. Niektórzy nawet zasypywali studio listami, by dokonać zmiany tej złej decyzji. Otóż w tamtych latach Keaton był w szufladce aktora komediowego - nawet pomimo faktu, że dopiero co zagrał znakomitą i nie do końca komediową rolę w filmie Beetle Juice. Mało kto wierzył, że jest w stanie zagrać poważnego Batmana, ale udało mu się. Po premierze zebrał pozytywne opinie, a filmy swoją specyficznością bronią się do dziś.
Batman Forever (1995) i Batman & Robin (1997)
Nastąpiła zmiana reżysera - Tima Burtona zastąpił Joel Schumachar. Najpierw wyszło to jeszcze nieźle, ale dało się odczuć zmianę wizji i lekkie obniżenie poziomu. Przede wszystkim czuć było, że Val Kilmer nie sprawdza się w roli Batmana; zmiana jakości w tym aspekcie była bardzo wyraźna. Zaś sama historia i przeszarżowani złoczyńcy - to wszystko jakoś się sprawdzało i stanowiło solidną rozrywkę. Jim Carrey i Tommy Lee Jones wcielali się odpowiednio w Człowieka Zagadkę i Dwie Twarze, choć nie wszystkim przypadły do gustu ich kreacje. Mało kto jednak wówczas wiedział, że następna odsłona przygód Batmana w reżyserii Schumachera stanie się jedną z najgorszych adaptacji komiksu w historii. Nic tam nie grało - ani kostiumy z sutkami, ani George Clooney jako Batman, ani banalna historia, a już tym bardziej nie Arnold Schwarzenegger jako Mr. Freeze. Straszne i lepiej omijać.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat