Filmy skandynawskie, które trzeba obejrzeć
Kino skandynawskie wyjątkowo mocno odzwierciedla mentalność i charakter mieszkańców Północy. Niezależnie, czy tworzone w Szwecji, Norwegii czy Danii, są to filmy surowe, powolne, czasami nieco melancholijne, ale także zmuszające do refleksji. Mają opinię trudnych, ciężkich i przeznaczonych tylko dla koneserów. Prawda jest jednak taka, że jest to kawał dobrego kina, które każdy miłośnik filmów powinien znać.
Kino skandynawskie wyjątkowo mocno odzwierciedla mentalność i charakter mieszkańców Północy. Niezależnie, czy tworzone w Szwecji, Norwegii czy Danii, są to filmy surowe, powolne, czasami nieco melancholijne, ale także zmuszające do refleksji. Mają opinię trudnych, ciężkich i przeznaczonych tylko dla koneserów. Prawda jest jednak taka, że jest to kawał dobrego kina, które każdy miłośnik filmów powinien znać.
Män som hatar kvinnor
Ekranizacja pierwszej części popularnej na całym świecie trylogii Stiega Larssona Millenium, przez wielu uznawana za lepszą od dobrze ocenianej i z pewnością bardziej znanej amerykańskiej ekranizacji. Szwedom udało się uchwycić surowy, specyficzny klimat książki. To kryminał z krwi i kości, który szalenie wciąga i umiejętnie buduje napięcie. Od początku do końca jest mrocznie, chłodno i surowo - jednym słowem klimatycznie.
Smultronstället
Profesor Isak Borg udaje się do Lundu, by wziąć udział w obchodach własnego jubileuszu naukowego. Podczas podróży rozmyśla o swoim życiu, wspominając młodzieńcze lata i podejmowane dawniej decyzje. To poruszająca opowieść o niespełnionych marzeniach i miłości, a jednocześnie obraz metaforycznej podróży do własnego wnętrza w nadziei na oczyszczenie i pogodzenie się ze śmiercią. Jednocześnie jest to jeden z bardziej przystępnych filmów Bergmana, który - co ciekawe - główną rolę poświęcił swojemu idolowi, twórcy m.in. Körkarlen, słynnemu reżyserowi Victorowi Sjöströmowi.
Głód
Adaptacja głośnej powieści norweskiego pisarza Knuta Hamsuna, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Opowiada historię Pontusa, młodego pisarza, który przez brak pieniędzy zostaje wyrzucony z mieszkania, a brak jedzenia wywołuje u niego poczucie paranoi i problemy z odróżnieniem rzeczywistości od majaków. Film pokazuje, do czego zdolny jest przymierający głodem człowiek, ale jednocześnie przedstawia wyjątkową determinację głównego bohatera, który nie traci wiary w swoje zdolności i ostateczne spełnienie marzeń w postaci druku swoich utworów literackich. Całość podkreśla wyjątkowa gra aktorska Pera Oscarssona oraz niepokojąca muzyka Komedy.
Körkarlen
Trzech pijaków w Sylwestra opowiada legendę o wozie widmo i człowieku, który kolekcjonuje dusze zmarłych. Ma nią zostać osoba, która umrze jako ostatnia w roku. Okazuje się nią właśnie jeden z pijaków. Körkarlen to jedna z najlepszych pozycji kina niemego, która inspirowała wielu twórców, w tym Ingmara Bergmana. W filmie największe wrażenie robiło zastosowanie podwójnej ekspozycji, która sprawiała wrażenie mary sennej, przenosząc widza w świat duchów.
Bracia
Kolejny skandynawski film, który doczekał się także swojej amerykańskiej wersji. Pierwowzór z 2004 roku opowiada historię Michaela, który zostaje uznany za martwego podczas misji w Afganistanie. W czasie, kiedy jest przetrzymywany przez Talibów, jego dziećmi opiekuje się jego brat, który zbliża się także do jego żony. Gdy Michael wraca do domu, rozpoczyna się znacznie subtelniejszy, ale równie poważny dramat. Historia została pokazana w dość prosty sposób, pozostawiając widza z dylematem, co w tak trudnej sytuacji powinni zrobić główni bohaterowie.
Jagten
Spokojne życie Lukasa zostaje całkowicie zmienione przez kłamstwo jednej z jego podopiecznych w przedszkolu. Niesłusznie oskarżony o pedofilię, staje się celem nienawiści całego miasteczka. Bezlitosny osąd współpracowników i przyjaciół głównego bohatera odrzuca stereotyp tolerancyjnych i otwartych Duńczyków. Całość została świetnie zrealizowana przez Thomasa Vinterberga, a Mads Mikkelsen po raz kolejny pokazał swój kunszt aktorski.
- 1
- 2 (current)
Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat