Józef Piłsudski w filmach i serialach
Skoro Święto Niepodległości, to oczywiście marszałek Józef Piłsudski. Jak do tej pory przedstawiano go w filmach i serialach?
Skoro Święto Niepodległości, to oczywiście marszałek Józef Piłsudski. Jak do tej pory przedstawiano go w filmach i serialach?
Pierwsi aktorzy wcielali się w rolę marszałka jeszcze nawet za jego życia. Ostatnio też sporo się w tym temacie dzieje. Oto chronologiczny przegląd Józefów Piłsudskich na ekranie:
Miłość przez ogień i krew (1924)
Jerzy Jabłoński
Ledwie kilka lat minęło od wojny polsko-sowieckiej, a już pokazano ją w polskich kinach. Piłsudski i Witos kontra Lenin i równocześnie skomplikowana historia wojennej miłości muzyka Jana Ordy. Niestety film nie zachował się do dziś.
Komendant (1928)
Antoni Piekarski
Ten film - pierwsza biografia marszałka - również się nie zachował. Ba, on nawet wówczas w latach dwudziestych nie wszedł do kin. Ale trzeba go odnotować jako kolejną próbę pokazania na ekranie twórcy polskiej państwowości
Pierwsza konna (1941)
Jewgienij Kałuski
A to wojna polsko-sowiecka widziana z drugiej strony, czyli Piłsudski nie jest tu bynajmniej pozytywnym bohaterem. Film oczywiście miał czysto propagandowe zadania i spełniał je, jak umiał najlepiej. Oto fragment z marszałkiem:
Śmierć prezydenta (1977)
Jerzy Duszyński
Opowieść o krótkim urzędowaniu pierwszego prezydenta Polski, który ginie w zamachu po zaledwie tygodniu. Film Kawalerowicza dał nawet uczciwy jak na czasy PRL-u obraz Polski międzywojennej. Piłsudski w tej opowieści to (zgodnie z wydarzeniami historycznymi) ustępujący Naczelnik Państwa.
Zamach stanu (1981)
Ryszard Filipski
Autorska wizja wydarzeń z 1926 r. oczami Ryszarda Filipskiego. Ten bardzo aktywny w tamtych dekadach polski twórca zarówno wyreżyserował, jak i zagrał w tym filmie rolę marszałka. Zamach majowy z pewnością zasługuje jeszcze na wiele filmów i kiedyś się ich doczekamy – w końcu to jedno z bardziej kontrowersyjnych wydarzeń w naszej historii najnowszej.
Polonia Restituta (1981)
Janusz Zakrzeński
W tym samym roku powstała także pełna rozmachu opowieść o odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości w latach 1914-1918. W filmie Bohdana Poręby (który podobnie jak Zamach stanu miał też telewizyjną wersję serialową) Piłsudskiego zagrał Janusz Zakrzeński, wybitny aktor, który zginął w 2010 w katastrofie smoleńskiej. W ostatnich latach życia Zakrzeński często wcielał się w Piłsudskiego w różnych inscenizacjach i na uroczystościach rocznicowych.
Marszałek Piłsudski (2001)
Mariusz Bonaszewski / Zbigniew Zapasiewicz
Ośmioodcinkowy serial telewizyjny opowiadający o życiu Piłsudskiego od młodości do śmierci. W charyzmatycznego przywódcę narodu wciela się tu dwóch aktorów: w młodego - Mariusz Bonaszewski, a w Piłsudskiego dojrzałego i starszego - Zbigniew Zapasiewicz. Całość ma formę paradokumentalną – klamrą jest wywiad, jaki ze starszym marszałkiem przeprowadza dziennikarz, podczas którego Piłsudski snuje kolejne wspomnienia.
1920. Wojna i miłość (2011)
Mirosław Baka
Kolejny serial telewizyjny. Tym razem opowieść o młodych żołnierzach walczących w wojnie polsko-sowieckiej, a gdzieś w tle Piłsudski w interpretacji Mirosława Baki. Na trzynaście odcinków postać Piłsudskiego pojawia się w pięciu, ale to w końcu tak charyzmatyczna postać, że gdy się pojawia, przejmuje od razu uwagę widzów.
1920 Bitwa Warszawska (2011)
Daniel Olbrychski
Jak widać, jak już zaczynają kręcić, to kręcą – i w tym samym roku dostajemy dwóch różnych Piłsudskich. Tak było w 1981 i tak samo trzydzieści lat później. W niespecjalnie udanej wojennej epopei w 3D wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana w marszałka wcielił się Daniel Olbrychski. Wszystko jest kwestią charakteryzacji.
Kto następny? Na pewno przed nami jeszcze wielu marszałków Piłsudskich w kinie. Wszak to postać godna wielu wielkich opowieści.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1957, kończy 67 lat
ur. 1952, kończy 72 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1974, kończy 50 lat