Kino na szynach. Najlepsze filmy z pociągami

Kino wykorzystuje pociągi doprawdy do rozmaitych celów: to tu poznają się pierwsze miłości, tu terrorysta trzyma na muszce zakładników, tu detektyw rozwiązuje sprawę morderstwa... Przypomnijmy sobie zatem najciekawsze produkcje, w których pojawiły się te wielkie metalowe maszyny.

Kino wykorzystuje pociągi doprawdy do rozmaitych celów: to tu poznają się pierwsze miłości, tu terrorysta trzyma na muszce zakładników, tu detektyw rozwiązuje sprawę morderstwa... Przypomnijmy sobie zatem najciekawsze produkcje, w których pojawiły się te wielkie metalowe maszyny.

1 Wielki napad na pociąg

Wielki napad na pociąg

O filmie

Przygotuj się na odjazd fenomenalnego pociągu, który powstał za sprawą znakomitego pisarza, scenarzysty i reżysera Michaela Crichtona. Zobacz obraz oparty... Czytaj więcej

Sam tytuł przedstawia film dość konkretnie i z góry zapowiada, czego możemy się spodziewać. Co ciekawe, film opowiada o sytuacji, która rzeczywiście miała miejsce - w połowie XIX wieku grupa rabusiów faktycznie napadła na skład kolejowy, co w swojej powieści opisywał następnie Michael Crichton, późniejszy reżyser i scenarzysta filmu. W obsadzie są między innymi Sean Connery, Donald Sutherland i Lesley Anne-Down, a całość emanuje świetnym eleganckim klimatem, który tylko dodaje produkcji uroku.

1 Pociąg

Pociąg

O filmie

Kameralne studium psychologiczne penetrujące intymne stany uczuciowe ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego, którzy - pochłonięci własnymi dramatami,... Czytaj więcej

Pod zgrabnym tytułem Pociąg kryje się ciekawa historia miłosna, którą nakręcono na gruncie polskim. Dramat Jerzy Kawalerowicz nie jest bynajmniej ckliwą opowiastką, a raczej mocnym i bardzo emocjonalnym filmem psychologicznym. W tym przypadku przestrzeń pociągu również staje się dla głównych bohaterów sytuacją bez wyjścia - z tą tylko różnicą, że koniec końców obydwoje tylko na tym zyskają. Rewelacyjny film, który jest aktualny nawet mimo upływu lat - produkcja brała udział w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Wenecji i ma również na swoim koncie statuetkę Złotej Kaczki. W obsadzie Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk i Zbigniew Cybulski.

1 Przypadek

Przypadek

O filmie

Witek Długosz studiuje medycynę. Po śmierci ojca decyduje się na przerwanie studiów i pragnie wyjechać do Warszawy. Próbuje zdążyć na... Czytaj więcej

Przypadek to kolejny film polski, który skupia się wokół pociągu. Krzysztof Kieslowski jednak podszedł do tematu bardzo psychologicznie, a sama historia składa się z trzech alternatywnych części. Pociąg jest tu zatem jedynie punktem wyjścia do dalszego rozwoju sytuacji, co nadaje mu dodatkowej rangi - maszyna jest kluczem całego filmu, nawet jeśli fabuła rozgrywa się poza peronem. Tłem dla całej historii jest powojenna rzeczywistość komunistyczna, w związku z czym produkcja jest przepełniona metaforami i symbolami. Świetna rola Bogusław Linda.

1 Bilety

Bilety

O filmie

W pociągu, na ciasnych korytarzach, przeplatają się losy bohaterów trzech różnych historii. Sędziwy profesor farmakologii, marzyciel o nienagannych manierach i... Czytaj więcej

Wielkie przedsięwzięcie filmowe, zrealizowane przy udziale trzech znanych reżyserów: Ermanno Olmi, Abbas Kiarostami i Ken Loach. Każdy z twórców nakręcił własny segment filmu, w związku z czym stylistyka i klimat jest tu momentami zupełnie od siebie różny. Wszystko jednak rozgrywa się w pociągu - idealnym miejscu do nawiązywania rozmaitych relacji międzyludzkich. To wielowątkowy film drogi, który angażuje i zachwyca na wielu płaszczyznach. Oryginalne i inteligentne kino, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Strony:

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Franco

James Franco

ur. 1978, kończy 41 lat

Ashley Judd

Ashley Judd

ur. 1968, kończy 51 lat

Hayden Christensen

Hayden Christensen

ur. 1981, kończy 38 lat

Tim Curry

Tim Curry

ur. 1946, kończy 73 lat

Jennifer Taylor (XVI)

Jennifer Taylor (XVI)

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV