Komedie o miłości warte obejrzenia

Miłość jest jednym z najsłynniejszych motywów w świecie kina. Sięgają po niego również twórcy komedii. Oto najciekawsze propozycje z tego gatunku.

Miłość jest jednym z najsłynniejszych motywów w świecie kina. Sięgają po niego również twórcy komedii. Oto najciekawsze propozycje z tego gatunku.

Norbert Zaskórski
Norbert Zaskórski

Komedia jest specyficznym gatunkiem filmowym, ponieważ w jej obrębie mogą spokojnie poruszać się inne tematyki. Twórcy tego rodzaju produkcji śmieją się z konwencji kina akcji, strasznych historii znanych z horrorów czy wizji przyszłości charakterystycznej dla widowisk science fiction. Jednak chyba najpopularniejszym tematem, który w ostatnich latach zdominował gatunek komedii jest najbardziej szlachetna ludzka emocja, mianowicie miłość. W związku z tym postanowiłem stworzyć moją, subiektywną listę najciekawszych komedii o miłości i nie chciałbym skupiać się w tym zestawieniu wyłącznie na sztampowych komediach romantycznych, dlatego na liście nie ujrzycie wielu, klasycznych przedstawicieli tego odłamu. Zapraszam do lektury.

Forrest Gump

Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz... Ten cytat, to rzeczywiście clue oscarowej produkcji z Tomem Hanksem w roli głównej. Genialna rola legendarnego aktora, który brawurowo wcielił się w niezbyt inteligentnego tytułowego bohatera, mającego jednak ogromne serce i tyle samo szczęścia do znalezienia się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie i inspirowania ludzi. Gump w wydaniu Hanksa to człowiek, który pomimo wielu sukcesów odniesionych w życiu czuje się osamotniony, ponieważ nie zwyciężył na jedynym polu, na którym mu zależało, w batalii o miłość jego życia, Jenny. To fantastyczny feel good movie, który pokazuje, żeby cały czas walczyć o osoby, które kochamy, nawet jeśli będzie to musiało trwać całe życie. Specyficzna komedia, którą uwielbiam raz na jakiś czas sobie powtórzyć.

The Truman Show

Fantastyczny film o tym, jak trudno znaleźć jakąś prawdziwą emocję  w świecie, w którym wszystko jest fałszywe, zrobione pod publikę. Każdy w nim gra swoją rolę i trzyma się wyznaczonego odgórnie planu. Nie ma tu miejsca na spontaniczność, porywy serca czy kształtowanie się relacji z własnej woli. Jedynym człowiekiem, który może to zmienić, jest główny bohater opowieści, Truman Burbank, który zaczyna zdawać sobie sprawę z fałszu, jaki wpycha mu jego perfekcyjne, ułożone życie. Wszystko między innymi dzięki pewnej, tajemniczej kobiecie, którą spotkał w przeszłości. To świetny, nie silący się na tanie żarty, ale przy tym bardzo zabawny film o tym, że zawsze jest czas na miłość i to uczucie ciągle będzie mocniejsze od kłamstwa i atrakcyjnej fatamorgany.

The Incredibles

Kultowa już animacja, która skupia się na aspekcie miłości rodziny. Rodzina superbohaterów to zbiór bardzo silnych, niezależnych osobowości, co doskonale widać w tej produkcji Pixara. Jednak pomimo wielkiej potęgi i unikalnych zdolności najlepiej wszystkie te jednostki prezentują się w grupie. Tutaj w pełni wybrzmiewa powiedzenie siła tkwi w rodzinie. Familijna miłość potrafi w tym filmie kruszyć mury i to nawet w tym dosłownym sensie. Do tego typowy dla Disneya humor i bardzo dobry polski dubbing dają świetną komedię dla całej rodziny, z której kultowością nie ma co dyskutować.

Silver Linings Playbook

Bardzo dobra produkcja Davida O. Russella o nietypowym duecie. Pat to na pozór zwykły nauczyciel historii, który jednak nie za bardzo radzi sobie z wybuchami gniewu, dlatego spędził kilka miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. Tiffany natomiast to rozchwiana emocjonalnie, średnio obyta w relacjach międzyludzkich kobieta. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźń może doprowadzić tylko i wyłącznie do katastrofy, jednak stanowi bardzo dobry przykład tego jak przeciwieństwa się przyciągają i potrafią stworzyć wzajemną, nienamacalną dla innych nić porozumienia, która przerodzi się w pewnym momencie w miłość. Bradley Cooper i Jennifer Lawrence tworzą interesujący i niewymuszenie zabawny ekranowy duet.

Seria Powrót do przyszłości

Wbrew pozorom w tej trylogii, w której przewijają się takie gatunki jak western, science fiction, kino nowej przygody, gdzie mamy do czynienia z gęstą akcją i wieloma widowiskowymi scenami, najważniejszym motywem jest właśnie miłość. Tutaj mocno wybrzmiewa przesłanie o tym, że zawsze jest czas na to, aby pielęgnować miłość, ponieważ można ją łatwo utracić. To uczucie twórcy ukazali w trylogii jako coś bardzo kruchego, gdzie wystarczy jedna nieprzemyślana decyzja, aby wszystko legło w gruzach. Doc i Marty w swoich przygodach muszą nie raz, nie dwa zmierzyć się z niestabilnością ludzkich emocji, jednak dla miłości warto się postarać. Przy tym ta trylogia posiada mocny element komediowy, który doskonale spaja się z motywem uczucia do ukochanej osoby.

About Time

Podobnie jak w trylogii Powrót do przyszłości motyw miłości bardzo mocno miesza się w tym filmie z kwestią podróży w czasie. Tutaj także pochopne decyzje naszego bohatera w pogoni za ukochaną mają czasem katastrofalne konsekwencje. Wydawać by się mogło, że to banalna opowieść o nieśmiałym mężczyźnie, który wykorzystuje umiejętność podróży w czasie do znalezienia tej jedynej i dbania o wyjątkowość związku. Jednak to też bardzo dobra historia o przemijaniu, korzystaniu z każdej chwili życia i zwycięstwie miłości nad losem. Produkcja obfituje w wiele zabawnych momentów, które tworzą wspaniały balans z melancholijnym aspektem opowieści.

Crazy, Stupid, Love.

Steve Carell, Ryan Gosling, Emma Stone i Julianne Moore, czyli perfekcyjny, aktorski kwartet w przezabawnej komedii o trudnej miłości, która czasem przychodzi znienacka. Opowieść o czterdziestokulkuletnim Calu, który z pozoru ma idealne życie. Jednak gdy dowiaduje się, że jego żona go zdradziła i pragnie rozwodu, mężczyzna musi powrócić do życia singla i randkowania. Jego mentorem staje się specjalista od podrywu i kobieciarz, Jacob. Bardzo dobre aktorstwo, dobre poczucie humoru twórców, interesujący pomysł na fabułę, ale przede wszystkim świetna opowieść o tym, że miłość nie jest czymś stałym i niezmiennym w naszym życiu i cały czas ewoluuje.

Set It Up

Totalna świeżynka, która z miejsca zdobyła moją sympatię. Opowieść o dwojgu młodych asystentów, którzy postanawiają dla własnego dobra zeswatać swoich szefów, to bardzo przyjemna komedia, gdzie twórczyni w interesujący sposób podeszła do motywu miłości. Bardzo mocno wybrzmiewa tutaj przesłanie ukryte pod warstwą niegłupiego i wywołującego autentyczny uśmiech na twarzy humoru. Tym przesłaniem jest to, że lubimy kogoś za zalety, a kochamy mimo wad. Naprawdę warto sprawdzić.

Love and Other Drugs

Kolejna, nietypowa komedia romantyczna. On to przedstawiciel firmy farmaceutycznej sprzedający viagrę, ona, artystyczna dusza chora na Parkinsona. Wydawać by się mogło, że pochodzą z dwóch zupełnie różnych bajek i ich relacja zmierza tylko i wyłącznie do punktu, który doprowadzi do katastrofy. Jednak ta opowieść to doskonały dowód na to, że jeśli miłość jest silna, to przezwycięży wszystko i nie straszne jej nawet wszelkie przeciwności zgotowane przez los. Do tego dodajmy świetny, aktorski duet Jake Gyllenhaal i Anne Hathaway. Kto nie widział, niech sprawdzi.

Finding Nemo

Film o pięknej miłości, jaką rodzic obdarza swoje dziecko. To szlachetne uczucie sprawia, że się o nie troszczy, dba o jego wychowanie i stara się je chronić przed niebezpieczeństwami świata. Największym koszmarem rodzica w tym wypadku jest sytuacja, w której wszelkie jego nauki zawodzą i musi zmierzyć się z ich konsekwencjami. Właśnie z tym mamy do czynienia w tej oscarowej animacji o błazenku Marlinie, który rusza w podróż, aby odszukać swojego zaginionego syna. Wspaniała opowieść o tym jak wiele można poświęcić dla miłości do własnego potomka. Dodajmy do tego szereg zabawnych sytuacji i wzbudzających szczery uśmiech na twarzy postaci a powstaje nam pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana.

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

To, że Francuzi znają się na robieniu komedii, wiedzą wszyscy, a ta produkcja jest tego dobitnym przykładem. Opowieść o konserwatywnym, katolickim małżeństwie, którym nie podoba się to, że ich trzy córki wyszły za mąż za mężczyzn wyznających inne religie. Ostatnią nadzieją staje się najmłodsza pociecha, której wybranek okazuje się czarnoskóry. Dalsze wydarzenia wprowadzają sporo zamieszania do i tak bardzo pokręconego życia naszych bohaterów. W tym wypadku twórcy pokazują jak miłość nie rozróżnia kultury, religii czy koloru skóry, stanowi uniwersalną emocję, która łączy wszystkich, niezależnie skąd pochodzą. Przy tym jest to bardzo zabawny i dobrze zagrany film.

Jerry Maguire

Historia dziejąca się w świecie, który karmi się kłamstwem, oszustwem, a ludzie codziennie noszą maski, ukrywające ich prawdziwa naturę. W takim towarzystwie obraca się tytułowy agent sportowy, który z dnia na dzień przez swój manifest na temat relacji menager-sportowiec traci wszystko, klientów, stanowisko i dziewczynę. Pozbawiony wszelkich bodźców i tła, w którym musiał do tej pory prosperować Jerry w końcu może zdać się na szczerość i pozwolić sobie na prawdziwe uczucie. Świetny film o miłości, przyjaźni i tym, że aby kochać, należy najpierw żyć w zgodzie z samym sobą. Plus wiele humoru sytuacyjnego, który doskonale łączy się z klimatem produkcji.

Scott Pilgrim vs. the World

Zupełnie zwariowana opowieść o miłości. Jednak, kto zna dokonania reżysera Edgara Wrighta, ten może się po nim spodziewać odklejonych od rzeczywistości i zdrowego rozsądku pomysłów na fabułę. W tym szaleństwie jest metoda i przedstawienie walki o ukochaną w konwencji przypominającej pojedynki z bossami w grze wideo, gdzie przeciwnikami są byli partnerzy obiektu uczuć bohatera, zdaje w pełni egzamin. Jest kolorowo, energetycznie, zabawnie a to wszystko przyprawione o ciekawe kreacje aktorskie Michaela Cery, Mary Elizabeth Winstead i Chrisa Evansa daje nam prawdziwy koktajl wybuchowy, będący nietypową komedią o miłości.

50/50

Komedia będąca swoistym manifestem nie tylko o miłości do innych osób, ale przede wszystkim o miłości do własnego życia, które jest najcenniejszym, co mamy. Opowieść o Adamie, spokojnym młodym człowieku, wiodącym ustabilizowane życie z dziewczyną u boku i kumplem, z którym może wyjść na miasto. Wszystko ulega zmianie, gdy nasz bohater dowiaduje się o raku kręgosłupa. Cały świat ulega przewartościowaniu, jednak Adam nie pozwala sobie na zaszycie się w odmętach własnej niedoli i wychodzi na przeciw chorobie. Film pozbawiony jest patosu, charakterystycznego dla produkcji o tej tematyce i najzwyczajniej w świecie potrafi wzruszyć, ale przy okazji i rozśmieszyć. Warto obejrzeć.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV