KOMIKSOLOGIA: Agenci T.A.R.C.Z.Y. 02×03
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 3. odcinku 2. sezonu serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y. pt. "Making Friends and Influencing People". Uwaga, opisane niżej postacie i wydarzenia wymagają upoważnienia na poziomie siódmym.
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 3. odcinku 2. sezonu serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y. pt. "Making Friends and Influencing People". Uwaga, opisane niżej postacie i wydarzenia wymagają upoważnienia na poziomie siódmym.
Główną osią odcinka jest Donnie Gill, postać, która szerzej została opisana przy okazji analizy 12. odcinka 1. sezonu ("Seeds"). Tym razem Donnie widnieje w aktach HYDRY jako "Projekt Blizzard", co jest jego komiksowym kryptonimem. Osoby pamiętające tamten odcinek wiedzą, że pod jego koniec Donnie został zamknięty w zarządzanym przez T.A.R.C.Z.Ę. więzieniu dla obdarowanych. Jak się okazuje, był tam szkolony i poddawany praniu mózgu przez agentów HYDRY infiltrujących tę placówkę. Blizzard z przerażającą swobodą kontroluje swoje lodowe moce, które pozwalają mu na zamrażanie wszystkiego, czego dotknie. Mimo iż w komiksach jest złoczyńcą wiązanym z Iron Manem, to wyjątkowo dobrze sprawdza się jako przeciwnik zarówno T.A.R.C.Z.Y., jak i HYDRY. Oczywiście o ile się jeszcze odnajdzie, gdyż pod koniec odcinka ląduje postrzelony w morzu.
[image-browser playlist="580780" suggest=""]
W końcu zostają ujawnione personalia prawej ręki dr. Whitehalla - jest to Sunil Bakshi, który niestety nie posiada swojego komiksowego odpowiednika. Sunil w trakcie rozmowy z Whitehallem wspomina o Faustusowych Metodach, co jest bezpośrednim nawiązaniem do Doktora Faustusa, przeciwnika Kapitana Ameryki będącego wybitnym psychiatrą wykorzystującym swoją wiedzę z dziedziny behawiorystyki do manipulowania superbohaterami i przestępcami. Dodatkowo jest bardzo uzdolniony w walce wręcz. W swojej karierze kilkukrotnie był przeciwnikiem Kapitana i T.A.R.C.Z.Y., przez pewien czas kontrolował nawet Spider-Mana, współpracował z Red Skullem i stworzył neonazistowską grupę Siła Narodowa. Dr Faustus zadebiutował w 107 zeszycie "Kapitana Ameryki" z 1968 roku, a w zeszycie numer 28 tegorocznej serii "Thunderbolts" został zabity przez Punishera.
[image-browser playlist="580781" suggest=""]
Zostało potwierdzone, że wspomnianym metodom prania mózgu zostali poddani zarówno Absorbing Man, jak i Blizzard. W tym odcinku były one wykorzystywane przeciwko Agentce 33, którą agent Coulson chciał zwerbować. Marvel polubił przyznawanie numerycznych identyfikatorów agentom T.A.R.C.Z.Y. Coulsonowi przypisany jest numer 10, Agentką 13 była pierwotnie Peggy Carter, a obecnie jest nią Sharon Carter (w komiksach Peggy jest jej ciocią). Agentka 33 pojawiła się tylko w kilku zeszytach osadzonych w alternatywnym świecie, jednak możliwe, że pojawi się w nadchodzącym komiksie poświęconym agentom T.A.R.C.Z.Y.
[image-browser playlist="580782" suggest=""]
W trakcie prania mózgu Agentki 33 dr Whitehall, nawiązując do jej cierpienia, wspomina o powstaniu z popiołów i odrodzeniu się do nowego życia. W zasadzie to dosłownie odnosi się do legendy o feniksie, co w komiksach Domu Pomysłów jest związane z kosmicznym bytem nazywającym się Feniks. Jeśli w kontekście komiksów Marvela mówi się o Feniksie, to nie sposób nie wspomnieć o mutantach, X-Menach i Jean Grey, która jest "gospodarzem" tego bytu. Ten kultowy motyw przewinął się już wielokrotnie w komiksach i bardzo często powraca, do tego pojawił się zarówno w X-Men: Ostatni bastion, jak i w X-Men: The Animated Series z lat 90.
[image-browser playlist="580783" suggest=""]
W trakcie przesłuchania Warda ponownie pada potwierdzenie informacji o jego znanej, zamożnej i powszechnie szanowanej rodzinie. Ward był świadomy częstego stosowania prania mózgu przez jego "kolegów" z HYDRY, jednak jak sam twierdzi, nigdy nie padł ich ofiarą. Małą ciekawostką z tym związaną może być fakt, że jakiś czas temu w komiksach Quicksilver tłumaczył swoje przewinienia i zbrodnie (pozbawianie mocy mutantów, zabójstwa, kradzież z pałacu Inhuman) właśnie praniem mózgu, brakiem kontroli nad swoimi czynami i tym, że to nie on, a Skrull podszywający się pod niego.
[image-browser playlist="580784" suggest=""]
Ostatnią ciekawostką jest noszony przez Skye pulsometr mający pokazywać, jak bardzo jest w stanie kontrolować siebie i swoje ciało. To samo rozwiązanie zostało użyte przez Bruce’a Bannera w ostatnim filmie o Hulku (The Incredible Hulk) oraz w trochę zmienionej formie w komiksowej serii "Indestructible Hulk" (2013-2014), gdzie bohater zaimplementował tę funkcję do soczewek kontaktowych.
[image-browser playlist="580785" suggest=""]
Czy z noszonym przez Skye pulsometrem wiąże się coś jeszcze - na razie nie wiadomo. Niemniej daje to dość ciekawe możliwości scenarzystom serialu.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat