Komiksologia: Flash 02×01-02 – odniesienia do komiksów i popkultury
Przyglądamy się odniesieniom do komiksów DC oraz do świata popkultury w dwóch pierwszych odcinkach drugiego sezonu serialu Flash.
Przyglądamy się odniesieniom do komiksów DC oraz do świata popkultury w dwóch pierwszych odcinkach drugiego sezonu serialu Flash.
Tytuł pierwszego odcinka drugiego sezonu The Flash brzmi The Man Who Saved Central City i choć pośrednio odwołuje się nie tylko do najszybszego człowieka na ziemi, ale także Firestorma, który miał nie mniejszy udział w ratowaniu miasta, opinia publiczna na piedestał wynosi właśnie naszego protagonistę i organizuje na jego cześć lokalne święto, Dzień Flasha.
Jak dowiadujemy się ze wspomnień Barry'ego, Ronnie i profesor Stein pod postacią Firestorma rozłączają się, a ten pierwszy ginie pochłonięty przez czarną dziurę. Jest to zabieg często stosowany w komiksach, który pozwala zmienić status quo tego superherosa; kolejne fuzje profesora Steina z mniej lub bardziej przypadkowymi ludźmi nie są rzadkością. Wracając do Dnia Flasha - podobną uroczystość, której najważniejszym punktem było odebranie przez superbohatera symbolicznego klucza do miasta, mogliśmy oglądać w jednym z odcinków animowanej serii Justice League Unlimited pt. Flash and Substance. Co ciekawe, aktor grający burmistrza Central City, Athony'ego Bellowsa, wcielał się wcześniej w policjanta o identycznym imieniu i nazwisku w serialu The Flash z 1990 roku.
Podczas wspomnianej wyżej uroczystości poznajemy nowego superzłoczyńcę, Atom Smashera (o dziwo autorem tego zmyślnego pseudonimu nie jest tym razem Cisco). Jego geneza jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ w komiksach Al Rothstein był herosem znanym na początku jako Nuklon, wnukiem łotra Cyclotrona i chrześniakiem Ala Pratta, który z kolei zasłynął jako Atom, zanim przydomek ten przyjął Roy Palmer.
Z Alem Rothsteinem związana jest jeszcze jedna ciekawostka. W poprzednim sezonie dr Wells wymienia nazwiska wszystkich ofiar, które zginęły z powodu wybuchu akceleratora w S.T.A.R. Labs, i Rothstein jest na tej liście. Z kolei gdy w tym odcinku Cisco sprawdza jego tożsamość i bada jego powiązanie z owym wybuchem, okazuje się, że Ala Rothsteina nie było wtedy nawet w mieście. Jest to prawdopodobnie błąd twórców serialu.
Firma prawnicza zajmująca się spadkiem Harrisona Wellsa to Weathersby & Stone. W serialu prawniczym Eli Stone z 2008 roku firmę o takiej nazwie prowadził Jordan Weathersby, grany przez Victora Garbera, który we The Flash wciela się w profesora Martina Steina.
Kolejne okołofilmowe nawiązanie możemy znaleźć w scenie, w której Cisco nazywa Barry'ego Samotnym wilkiem McQuade'em w odniesieniu do jego niechęci do współpracy z zespołem S.T.A.R. Labs. Lone Wolf McQuade to film akcji z 1983 roku, w którym główną rolę gra Chuck Norris, a jego bohater słynie z tego, że woli pracować sam.
Gdy Atom Smasher zostaje pokonany przez Flasha, jego ostatnie słowo to "Zoom" i zwiastuje ono nadejście największego nemezis Barry'ego Allena. Profesor Zoom znany jest także jako Eobard Thawne oraz Reverse-Flash, jednakże nie jest wykluczone, że w serialu pod tym pseudonimem ukrywa się ktoś zupełnie inny z uwagi na poprzedni sezon, w którym to właśnie Eobard Thawne był głównym złoczyńcą. Fani spekulują, że Zoomem może okazać się Hunter Zolomon, drugi Reverse-Flash z komiksów. Tak naprawdę każda opcja jest możliwa, a dowodem na to jest pojawienie się w ostatniej scenie Jaya Garricka, który mówi wyraźnie, że świat, w którym żyją bohaterowie, znajduje się w niebezpieczeństwie, co potwierdza tezę istnienia multiversum, czyli wielu równoległych światów.
Jay Garrick to pierwszy Flash znany ze złotej ery komiksów; jego przygody ukazywały się jeszcze pod szyldem All-American Publications. Po kilku latach został zastąpiony przez Barry'ego Allena, z którym kilkukrotnie na przestrzeni różnych serii zdarzało mu się współpracować.
- 1 (current)
- 2
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat