Książki fantastyczne, na podstawie których powstaną seriale
W poszukiwaniu materiału na scenariusze seriali stacje telewizyjne coraz częściej sięgają po fantastykę. Zobaczcie, które książki zostaną przeniesione na ekran TV.
W poszukiwaniu materiału na scenariusze seriali stacje telewizyjne coraz częściej sięgają po fantastykę. Zobaczcie, które książki zostaną przeniesione na ekran TV.
China Miéville, The City & The City
China Miéville to jeden z najbardziej zdolnych i oryginalnych współczesnych twórców fantastyki, twarz nurtu zwanego New Weird, stanowiącego niemożliwą do zaszufladkowania mieszankę gatunków. Miasto i miasto to niesamowity kryminał rozgrywający się w scenerii tytułowych miast, współistniejących w jednej przestrzeni, a jednak oddzielnych; ich mieszkańcy nauczyli się nie widzieć ludzi czy budynków z tego drugiego miasta, a o taki stan rzecz dba tajemnicza i wszechwładna Przechodzeniówka.
Na bazie tej powieści BBC planuje nakręcić 4-odcinkowy miniserial. Nad projektem pracują Terry Gilliam i scenarzysta Tony Grisoni.
Robert Charles Wilson, Spin
Interesująca powieść science fiction (doczekała się dwóch luźnych sequeli: Axis i Vortex), w której Ziemia zostaje odcięta od reszty Wszechświata, a upływ czasu na niej relatywnie bardzo przyspiesza. Ludzkości zostaje niecałe 40 miejscowych lat, zanim zgaśnie słońce. Ratunkiem może być próba terraformowania Marsa.
To kolejna adaptacja w planach Syfy, aczkolwiek w ostatnio podanych planach stacja o niej nie wspomina, więc należy się domyślać, że przynajmniej chwilowo projekt jest w zawieszeniu.
Ben H. Winters, The Last Policeman
Nieznana w Polsce trzytomowa seria Wintersa opisuje Ziemię, która za pół roku zostanie zniszczona przez asteroidę. Ludzie różnie reagują na tę wiadomość: wpadają w panikę, porzucają pracę, oddają się modlitwie. Jednakże główny bohater nadal wykonuje swoje zadanie mimo zbliżającej się zagłady - prowadzi policyjne śledztwa w sprawie popełnianych morderstw.
Prawa do ekranizacji kupiła stacja CBS, ale od 2012 roku pojawiło się niewiele informacji na jej temat.
Stephen King, 11/22/63
W tej powieści Król Horroru niespecjalnie straszy, a bawi się motywem podróży w czasie. Bohaterowie powieści cofają się w przeszłość i chcą zapobiec zamachowi na prezydenta Kennedy’ego. Daje to Kingowi pretekst do odmalowania obyczajowej scenerii USA lat 60. ubiegłego wieku.
Prawa do ekranizacji kupił J.J. Abrams i jego Bad Robot. Nie jest jeszcze jasne, czy będzie to miniserial czy dłuższa produkcja.
John Scalzi, seria Old Man’s War
Jeszcze jedno dzieło Scalziego, które ma trafić do telewizji. Ta kilkutomowa seria (u nas wyszły 2 tomy, były plotki o reedycji) rozpoczyna się historią 75-letniego bohatera, który wyrusza na międzygalaktyczną wojnę. Nie, nie ma tutaj opisów walki dziadków z laskami i babć w balkonikach – umysły postaci zostają przenoszone do sprawnych, młodych ciał, w których muszą odsłużyć tę kurację odmładzającą.
Serial stacji Syfy ma nosić tytuł Ghost Brigades od drugiego tomu serii, ale fabularnie zaczyna się od pierwszego. Ponoć prace posuwają się naprzód, ale powoli.
Margaret Atwood, trylogia MaddAddam
W Polsce ukazały się dwa tomy tej serii: Oryks i Derkacz oraz Rok potopu. Jest to wizja nieodległej przyszłości po kataklizmie, który odmienił życie na Ziemi. To zarazem odkrywanie przyczyn upadku ludzkości, jak i opis jej powstawania z kolan oraz prób tworzenia nowego społeczeństwa i cywilizacji. Antyglobalistyczna, zaangażowana – jak zawsze u Atwood – proza.
Serial przygotowuje dla stacji HBO Darren Aronofsky przy udziale samej autorki. Niestety ostatnie informacje o projekcie pochodzą z końca zeszłego roku.
George R.R. Martin, Obrót skórą
Nowela Martina to swego rodzaju pogrywanie z wątkiem wilkołaczym w klimatach noir. To, co początkowo wydaje się śledztwem w sprawie seryjnego zabójcy, okazuje się czymś znacznie poważniejszym, a w dodatku sięgającym przeszłości bohaterki. W Polsce utwór ukazał się w czasopiśmie SFinks oraz w jednym z tomów Retrospektywy, czyli przeglądu twórczości słynnego pisarza.
Stacja Cinemax zamówiła scenariusz pilota serialu Skin Trade. Ma go napisać Kalinda Vazquez (Prison Break, Once Upon a Time).
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat