Maria Dębska: Szczerbińska nie była asystentką Piłsudskiego [WYWIAD]

Maria Dębska w filmie Piłsudski wcieliła się w postać Aleksandry Szczerbińskiej, drugiej żony Józefa Piłsudskiego. W filmie Michała Rosy odegrała rolę silnej kobiety, która pod gorsetem przemycała broń palną, a nawet dynamit. Z aktorką rozmawiamy o filmie, bohaterce, a także udziale w innym festiwalowym filmie, Czarnym Mercedesie.

Maria Dębska w filmie Piłsudski wcieliła się w postać Aleksandry Szczerbińskiej, drugiej żony Józefa Piłsudskiego. W filmie Michała Rosy odegrała rolę silnej kobiety, która pod gorsetem przemycała broń palną, a nawet dynamit. Z aktorką rozmawiamy o filmie, bohaterce, a także udziale w innym festiwalowym filmie, Czarnym Mercedesie.

Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni miałem okazję porozmawiać z Marią Dębską i poruszyć nie tylko kwestię wcielania się w postać Aleksandry Szczerbińskiej w filmie Piłsudski, ale także o udział w dubbingowaniu pierwszej superbohaterki Marvela, czyli Kapitan Marvel. 

Michał Kujawiński: Udział w Piłsudskim, jest Twoją pierwszą okazją do włożenia kostiumu i zmierzenia się z kinem historycznym. Były jakieś obawy przed wcieleniem się w postać Aleksandry Szczerbińskiej? 

Maria Dębska: Najpierw zostałam zaproszona na casting i ten casting udało się szybko wygrać, potem dostałam scenariusz i propozycję roli. Nie, nie miałam takich obaw, dobrze czuję się w kostiumie. Opowiadamy przecież o ludziach i emocjach, a ludzie sto lat temu kochali tak samo, zazdroszczą i walczą o swoje tak samo, także myślałam o tym bardzo współcześnie - tu i teraz. 

Jak wyglądały Twoje przygotowania do roli? Ilość materiałów dotyczących Szczerbińskiej była ograniczona? 

Rzeczywiście, nie ma tego zbyt dużo. Głównie więc prowadziłam rozmowy z Michałem Rosą [reżyser filmu Piłsudski - przyp. red.], ekspertami oraz przeczytałam biografię i autobiografię. Autobiografia była dość surowa, Z kolei biografia była delikatnie melodramatyczna, więc wzięłam z nich to, co najważniejsze, a resztę trzeba było dobudować. Opierałam się na intuicji i rozmowach reżyserem.

PiłsudskiFot. Jarosław Sosiński

Aleksandra Szczerbińska była jedną z tych kobiet, które śmiało można nazwać odważną i waleczną. Pod swój gorset wkładała pistolety i dynamit, mając swój realny wpływ na historię naszego kraju. Nastał wreszcie moment, kiedy nie tylko męska perspektywa będzie pokazywana w kinie? 

Bardzo bym chciała. To jest smutne, że kiedy  jesteś dziewczynką, dowiadujesz się, że w historii było niewiele miejsca dla kobiet. Szczerbińska była taką kobietą, która już później, co jest udowodnione - namówiła Piłsudskiego, żeby kobiety miały prawa wyborcze w 1918 roku, więc to są konkrety i bardzo ważne rzeczy, o których nie wiemy. Pół żartem pół serio mówiłyśmy między sobą z Magdą Boczarską, że powinien powstać osobny film o kobietach Piłsudskiego, bo to były dwa niezwykle silne ogniwa. Szczerbińska to postać, która nie jest asystentką, ozdobą czy ładną panią za silnym panem, tylko partnerką. I taka postać wzmacnia też głównego bohatera, 

No właśnie, a jak wyglądała Twoja relacja z Borysem Szycem, filmowym Ziukiem? 

Wspaniale. Borys jest wyjątkowym aktorem i wspaniałym partnerem, jest bardzo wrażliwym i empatycznym kolegą.

Z reżyserem Michałem Rosą było podobnie? Stawiał przed Tobą jakieś wyjątkowo trudne zadania aktorskie?

Michał napisał scenariusz,  ale nas bardzo słuchał i nie był kurczowo  przywiązany do swoich liter. Te były zresztą bardzo dobre i czułam, że to jest nieprzegadany, bardzo dobry scenariusz. Michał ma w sobie dużo spokoju i pewności, bardzo mi to pomogło.  

Na tym festiwalu jest jeszcze jeden film, w którym bierzesz udział - Czarny Mercedes, także historyczny, ale z nieco innej perspektywy. Co znaczyło dla Ciebie spotkanie na planie z reżyserem Januszem Majewskim?

Tak, to  było spełnienie marzeń. Ogromna przyjemność, pracować w takich warunkach i atmosferze wolności i bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że to nie było ostatnie moje spotkanie z Januszem Majewskim, to była fantastyczna przygoda.

Prócz interesujących ról aktorskich na dużym ekranie, Twój dorobek ozdabia też rola dubbingowa w filmie Kapitan Marvel, która w takiej wersji przemawia Twoim głosem. Jakie to uczucie, móc brać udział w takim projekcie, który jest przecież pierwszym samodzielnym filmem o superbohaterce Marvela? 

Czuję się wspaniale! Nie jestem tak zanurzona w świecie Marvela i nie wiedziałam na początku, o co w tym wszystkim chodzi (śmiech). To moja pierwsza tak duża rola dubbingowa i mam nadzieję, że będzie ich więcej. Cieszę się, że pierwsza superbohaterka Marvela wreszcie się pojawiła.

Źródło: zdjęcie główne: Fot. Jarosław Sosiński

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV