Ming-Na Wen – aktorstwo to dla niej frajda

Ming-Na Wen, pomimo ponad 20 lat filmowej kariery, ma na koncie niewiele ról. Jednakże zawsze zapada w pamięć wcielając się w kobiety pewne siebie, silne i niezwykle twarde.

Ming-Na Wen, pomimo ponad 20 lat filmowej kariery, ma na koncie niewiele ról. Jednakże zawsze zapada w pamięć wcielając się w kobiety pewne siebie, silne i niezwykle twarde.

Adam Siennica

Adam Siennica

Ming-Na łączy w sobie kulturę zachodu i wschodu. Aktorka bowiem urodziła się w Makau w Chinach, lecz większość czasu wychowywała się w Stanach Zjednoczonych. Jej pochodzenie było dla niej kłopotem w dzieciństwie, bo czuła, że nie pasowała do swoich rówieśników. Jej niecodzienne imię w dosłownym tłumaczeniu oznacza "oświecenie", lecz jako młoda dziewczyna zdecydowała się je zmienić, by wpasować się do społeczeństwa. Raz było to Maggie, raz Doris, ale z biegiem czasu, gdy dorastała zaczynała powoli je akceptować, szanując swoje nietypowe pochodzenie. Obecnie Ming-Na dba o kulturowe korzenie swojej rodziny. Ona oraz dwójka jej dzieci płynnie mówią po mandaryńsku.

Jest przykładem aktorki, która wchłonęła się w tę branżę dzięki scenicznemu doświadczeniu. W trzeciej klasie podstawówki zagrała niezdarnego zająca w wielkanocnej sztuce i wówczas podjęła decyzję, że chce zostać aktorką. Zrobiła to wbrew rodzinie, która miała zupełnie inne plany wobec Ming-Na. Matka chciała, aby dziewczyna poszła na medycynę i pracowała jako lekarz. Ojciec natomiast prowadził w Pittsburghu restaurację, którą ostatecznie przekazał rodzeństwu Ming-Na. Sama zainteresowana z kolei zdecydowała się podjąć naukę aktorstwa na wyższej uczelni. 


[cytat=Staram się pokazać widzom, że jestem aktorką z wykształcenia. Potrafię zmienić się w różne postacie. Nie jestem jakąś debiutantką.] [/cytat]


Kariera Ming-Na Wen w zdecydowanej większości była związana z telewizją. Aktorka pojawiała się w różnych serialach, gdzie najczęściej dostawała role twardych nieustępliwych kobiet. Tu możemy wspomnieć m.in. jej trzyletnią przygodę w telenoweli "As the World Turns", Private Practice, Boston Legal oraz Dwóch i pół. Przez lata miała pecha występując w serialach, które szybko kończyły swój telewizyjny byt - "The Single Guy", "Inconceivable" oraz Vanished. Dobrze pamiętają ją fani kultowego Ostrego dyżuru, gdzie grała przez kilka lat. Dała się też poznać fanom science fiction dzięki roli w dwóch sezonach serialu Stargate Universe oraz mniejszej kreacji w Eurece.

Aktorka wielokrotnie w wywiadach opowiada, że rekreacyjnie trenuje różne sztuki walki, gdzie m.in. można wyróżnić Tai Chi (wbrew powszechnej opinii nie jest to tylko gimnastyka medytacyjna). Nigdy jednak nie uważała się za filmową wojowniczkę, choć kilkakrotnie przekonująco ją odgrywała. Pamiętamy ją z filmu z Jean Claudem Van Dammem pt. "Street Fighter", gdzie wciela się w postać Chun Li. Choć produkcja nie spotkała się z pozytywnymi opiniami, kreacja Ming-Na Wen została nagrodzona ciepłym przyjęciem (czego nie można powiedzieć o Kristin Kreuk, która wiele lat później też zagrała Chun Li). To właśnie dzięki roli Chun Li Ming-Na Wen zainteresowała się poważniej sztukami walki. Obecnie Ming-Na występuje w roli twardej Melindy May w serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.. W wywiadach podkreśla zadowolenie z treningów, gdyż pamięć mięśniowa należycie działa i pozwala jej przekonująco odgrywać sceny akcji pomimo wieku. Aktorka lubi wszystko robić sama i nie korzystać z pomocy kaskaderów. 

Minga Na-Wen jest także znana z aktywnej kariery w dubbingu. Mało kto wie, że to właśnie ta aktorka jest głosem tytułowej bohaterki filmu animowanego Mulan studia Walt Disney Pictures. W tę rolę wcielała się kilkukrotnie - w dwóch filmach, kilku programach oraz w grze komputerowej. Jej głos słyszeliśmy także w serialach animowanych "The Batman" oraz "Spawn" stacji HBO.

Pomimo 50 lat na karku Ming-Na Wen utrzymuje młody wygląd. Zawsze powtarza, że poza zdrowym trybem życia jej sekretem jest bycie szczęśliwą. Przez swój młody wizerunek czasem żartobliwie mówi się o Ming-Na, że jest prawdziwą inspiracją filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona.

Ming-Na Wen jest przykładem aktorki, która swój fach uprawia bardziej dla zabawy, niż dla pieniędzy. Zawsze powtarza, że najważniejsze dla niej to czerpać z tego radość. Cieszy się każdą rolą i z uśmiechem przyjmuje nowe wyzwania. Trudno powiedzieć, jaka będzie jej zawodowa przyszłość. Z całą pewnością przynależność do rodziny Marvela może jej zapewnić frajdę na lata.

Serial Agenci T.A.R.C.Z.Y. w Polsce zadebiutuje 28 stycznia 2014 roku na antenie stacji FOX. O godzinie 21:00 wyświetlony zostanie "Pilot", o 22:00 zaś drugi odcinek.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV