Najlepsze animacje studia Pixar

Pixar ma w swoim dorobku animacje nie tylko wdzięczne wizualnie, ale przede wszystkim przekazujące niezwykle uniwersalne i mądre treści, odpowiednie dla widzów w każdym wieku. Sprawdźcie, z którymi warto się zapoznać.

Choć dziś studio Pixar należy do potężnego The Walt Disney Company, swoją działalność na rynku rozpoczynało jako niezależna wytwórnia filmowa, specjalizująca się w animacjach komputerowych. Spod jej skrzydeł wyszło wiele niezapomnianych, a nawet oscarowych produkcji, które do dziś łączą całe pokolenia i podbijają serca widzów z całego świata. W dzisiejszym zestawieniu przygotowałam dla Was 10 najlepszych moim zdaniem filmów animowanych, które są sygnowane znakiem tej konkretnej wytwórni.

Potwory i spółka

Akcja rozgrywa się w Monstropolis, mieście, które jest zamieszkiwane wyłącznie przez potwory. Za dobrobytem miasteczka stoi tytułowa fabryka Potwory i spółka – to właśnie tutaj oddziały potworów przedostają się przez specjalne drzwi do świata ludzi, by straszyć kilkuletnie dzieci i zasilać ich krzykiem całą infrastrukturę miasteczka. Jednak pewnej nocy, James Sullivan, najstraszniejszy ze wszystkich pracowników, doświadcza niezwykle niezręcznej sytuacji – mała dziewczynka w ogóle się go nie boi, a co gorsza, przedostaje się wraz z nim do Monstropolis. Sullivan i jego najlepszy przyjaciel, Mike Wazowski, podejmują trudną misję – muszą odstawić dziecko z powrotem do świata ludzi tak, by nikt z nie zorientował się, że w mieście jest ktoś, kogo absolutnie nie powinno tu być. Film okazał się prawdziwym hitem i przyniósł twórcom wiele nagród filmowych. 12 lat po premierze światło dzienne ujrzał również sequel (a w zasadzie prequel) produkcji, pod tytułem Uniwersytet potworny.

Dawno temu w trawie

Jedna z pierwszych animacji studia Pixar, która miała swoją premierę w roku 1998. Tym razem akcja rozgrywa się w maleńkim świecie ciężko pracujących mrówek. Głównym bohaterem staje się Flik, rezolutny i pomysłowy przedstawiciel swojego mrówczego gatunku, który pragnie wyzwolić swoich braci i siostry spod władzy koników polnych. Te bowiem nękają mrowisko w celu wyłudzenia haraczu, na co Flik zwyczajnie się nie godzi. Mrówka postanawia więc wybrać się w daleki świat i sprowadzić ze sobą armię sojuszników. Ma nadzieję, że z ich pomocą pozbędzie się szantażujących koników polnych raz na zawsze. Wdzięczna i kolorowa historia ma na koncie między innymi Satelitę, Grammy oraz statuetkę Critics Choice w kategorii najlepszy film animowany.

Auta

Auta to jeden z najbardziej znanych filmów, jakie wyszły spod skrzydeł Pixara – do dnia dzisiejszego animacja doczekała się dwóch kontynuacji. Głównym bohaterem produkcji jest Zyzgak McQueen, ambitne auto sportowe, które marzy o tym, by zwyciężyć w prestiżowych mistrzostwach świata. Niestety, na skutek feralnego splotu wydarzeń, Zygzak gubi się po drodze do Kalifornii i trafia do zabitej dechami wioski o nazwie Chłodnica Górska. Mieścina zdaje się być z innego świata i co gorsza, nikt tu nawet nie ma pojęcia z jak wielką sławą mają do czynienia. Zygzak za wszelką cenę pragnie wydostać się z Chłodnicy i zdążyć na swój wielki wyścig. Nie jest to jednak takie proste – zanim wyjedzie, będzie musiał naprawić wszystkie szkody, które wyrządził po drodze. Auta cieszą się dużą przychylnością widzów i krytyków – spośród 18 ważnych nominacji, film zdobył aż 12 statuetek w różnych kategoriach. Złotego Tłoka co prawda wśród nich nie ma… ale na półce dzielnie zastępuje go Złoty Glob.

Gdzie jest Nemo?

Wspaniała animacja z 2003 roku, która otrzymała statuetkę Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Głównym bohaterem produkcji jest Marlin, ryba z gatunku błazenków, zamieszkująca barwny ukwiał na dnie oceanu. Jego oczkiem w głowie jest syn Nemo, który przygotowuje się do swojego pierwszego dnia w szkole. Troskliwy ojciec drży o syna na każdym kroku i stara się ochronić go przed całym złem tego świata. Niestety, w pewnym momencie buntowniczy malec na własne życzenie pakuje się w kłopoty – zostaje porwany przez płetwonurków, którzy szukają pięknych okazów do swojego akwarium. Marlin ma od teraz tylko jeden cel – odnaleźć syna i przyprowadzić go bezpiecznie do domu. By tego dokonać, musi jednak zmierzyć się z bezkresem oceanu, gdzie na każdym kroku czyha wiele niebezpieczeństw.

Toy Story

Toy Story to pierwsza pełnometrażowa animacja zrealizowana pod szyldem wytwórni Pixar, a ponadto pierwszy film w historii kinematografii, który został stworzony w całości przy użyciu techniki komputerowej. Akcja rozgrywa się w pokoju, w którym pod nieobecność gospodarzy wszystkie zabawki ożywają. Liderem grupy jest charyzmatyczny Chudy, który cieszy się chlubną etykietką ulubionej zabawki Andy’ego. Niestety, radość, duma i pewność kowboja zostają wystawione na próbę – w pokoju zjawia się kosmiczny Buzz Astral, nieporównywalny z żadną z pozostałych zabawek. Atmosfera się zagęszcza, a obawy Chudego narastają: co będzie, jeśli od teraz to Buzz stanie się faworytem chłopca? Film był nominowany do kilkunastu nagród filmowych i został uhonorowany specjalną statuetką Oscara za swoją nowatorskość w dziedzinie animacji.

Źródło: zdjęcie główne: Pixar
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
0 -

Bracia Winchester i Scooby Doo. Nowe…

W sieci pojawiły się nowe zdjęcia z oczekiwanego crossoveru seriali Nie z tego świata oraz…

Adam Siennica
0 -

The Walking Dead: sezon 8, odcinek…

8. sezon The Walking Dead nadal nie zachwyca. Ponownie mamy niezłe pomysły, które są zrealizowane…

Ocena recenzenta:
5
Piotr Piskozub
0 -

Avengers: Wojna bez granic – specyficzna…

W sieci pojawiło się kilka nowych informacji na temat filmu Avengers: Wojna bez granic. Wiemy…

Aleksander Mazanek
0 -

To nie jest Kratos jakiego znamy…

Już niedługo kolejna część przygód Kratosa. My już mieliśmy okazję zagrać w pierwsze 2 godziny…

Piotr Piskozub
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Ostatnia…

Boss Logic stworzył nowy fanart do filmu Avengers: Wojna bez granic. Jego głośno komentowana praca…

Michalina Reda
0 -

Akcja The Walking Dead w różnych…

Robert Kirkman, twórca komiksów, został zapytany o to, czy akcja The Walking Dead może przenieść…

Co o tym sądzisz?