Przeczytaj w weekend
 

 

 

 

Najlepsze filmy przygodowe. Sprawdź nasze propozycje

Odważni bohaterowie, widowiskowe sceny i podróże zapierające dech w piersiach. Kino przygodowe nie bez przyczyny znajduje wielu miłośników. Jakie są najlepsze filmy gatunku?

Odważni bohaterowie, widowiskowe sceny i podróże zapierające dech w piersiach. Kino przygodowe nie bez przyczyny znajduje wielu miłośników. Jakie są najlepsze filmy gatunku?

Najlepsze filmy przygodowe to trudny wybór. W końcu kino przygodowe, jak przekonacie się w naszym zestawieniu, istnieje w zasadzie od samych początków kina. Już wtedy twórcy widzieli w filmie niesamowite narzędzie do opowiadania barwnych historii z elementami takimi jak napięcie, tajemnica czy pełne rozmachu sceny. Kino pod koniec lat 70. przeszło sporą rewolucję, a sprawcą jest tzw. Kino Nowej Przygody. Była to odpowiedź na zmniejszające się zainteresowanie filmem w Stanach Zjednoczonych. Ożywiono i odnowiono film przygodowy oraz zapanowała moda na wysokobudżetowe blockbustery przeznaczone dla szerokiej publiki.

Ojców tego sukcesu było co najmniej kilku, ale najczęściej wymienia się George Lucas i Steven Spielberg. To oni zrewolucjonizowali kino rozrywkowe i nadali mu zupełnie inny kształt. Nic dziwnego, że świat do dziś zachwyca się Gwiezdnymi wojnami i wciąż lubi obcować z odważnym bohaterem poszukującym przygód.

Najlepsze filmy przygodowe. Sprawdź nasze propozycje

Podróż na księżyc

Film Georgesa Mélièsa zaliczany częściej jest do gatunku sci-fi, ale prezentuje też bardzo dużo cech kina przygodowego. Mamy przecież tytułową i pełną emocji podróż bohaterów na Księżyc i wiele scen robiących wrażenie do dziś. Film stał się hitem w Stanach Zjednoczonych i pobudzał wyobraźnię ówczesnych widzów, robiąc to, co film przygodowy powinien.

Goonies

Grupa dzieciaków odnajduje mapę, która prowadzi do ukrytego przez piratów skarbu. W tych krótkich słowach opisu zawarte zostało wszystko to, za co widzowie uwielbiają kino przygodowe. Humor, akcja i poszukiwanie skarbów - liczba atrakcji podczas seansu Goonies robi wrażenie i dlatego też film ten jest tak dobrze wspominany po latach.

Indiana Jones i ostatnia krucjata

Jeden z pierwszych przedstawicieli Kina Nowej Przygody, który stał się pewnym wzorem tego, jak tworzyć filmy przygodowe z awanturnikiem i poszukiwaczem skarbów w roli głównej. Zdaje się, że sama postać Indiany Jonesa bardziej niż na kinie, odbiła swoje piętno na grach wideo, tworząc takich bohaterów jak Lara Croft i Nathan Drake. Ostatnimi czasy powróciła jednak tęsknota do tego typu postaci i przygód, co na ekranie w kilku filmach udało się zaprezentować Chrisowi Prattowi. Niewątpliwie byłby to doskonały casting na nowego Indianę Jonesa.

Quatermain i zaginione Miasto Złota

Postać badacz i podróżnika, Allana Quatermaina, wymyślona została nieco wcześniej niż Indiana Jones. Filmy powstały natomiast w podobnym okresie czasu i choć nie bez przyczyny budzą liczne skojarzenia, to bohaterowie różnią się i mają też zupełnie inny cel swoich podróży. Quatermain chce w sercu Afryki odnaleźć przede wszystkim swojego zaginionego brata.

Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka

Serię Piratów z Karaibów lepiej wspominać przez pryzmat pierwszego filmu, który rzeczywiście zawierał wszystkie te cechy kina przygodowego, które kochamy. Dzielnych i zabawnych bohaterów, cudne plenery, no i najważniejsze, czyli piratów, walki na wodzie i szable - wszystko, co dusza zapragnie. Później jednak po ogromnym sukcesie finansowym zaczęło się zwyczajnie tę markę spieniężać i coraz mniej czuć było ducha przygody. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż Piraci z Karaibów zasługują na swoje miejsce w tym zestawieniu.


Film Władcy przygód. Stąd do Oblivio to hołd dla kina przygodowego z lat 80., który prezentuje taki sam klimat, jak serial Stranger Things czy dzieło J.J. Abramsa zatytułowane Super 8. Twórcy inspirują się Powrotem do przyszłości, Indianą Jonesem i E.T. Zadbano o to, by muzyka budowała emocje, napięcie i odpowiadała za przygodowy klimat, dlatego zatrudniono kompozytora Freda Emory'ego Smitha znanego z serialu Star Wars Forces of Destiny. Do tego przygotowano artystyczny plakat w klimacie klasyków kina. Film zadebiutował w kinach 21 marca 2019 roku.

Władcy przygód. Stąd do Oblivio
Źódło: Mateirały prasowe

Strony:

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Channing Tatum

Channing Tatum

ur. 1980, kończy 39 lat

Ivana Milicevic

Ivana Milicevic

ur. 1974, kończy 45 lat

Amit Shah

Amit Shah

ur. 1981, kończy 38 lat

Pablo Schreiber

Pablo Schreiber

ur. 1978, kończy 41 lat

Stana Katic

Stana Katic

ur. 1978, kończy 41 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV