Najlepsze filmy przygodowe. Sprawdź nasze propozycje

Odważni bohaterowie, widowiskowe sceny i podróże zapierające dech w piersiach. Kino przygodowe nie bez przyczyny znajduje wielu miłośników. Jakie są najlepsze filmy gatunku?

Odważni bohaterowie, widowiskowe sceny i podróże zapierające dech w piersiach. Kino przygodowe nie bez przyczyny znajduje wielu miłośników. Jakie są najlepsze filmy gatunku?

Najlepsze filmy przygodowe to trudny wybór. W końcu kino przygodowe, jak przekonacie się w naszym zestawieniu, istnieje w zasadzie od samych początków kina. Już wtedy twórcy widzieli w filmie niesamowite narzędzie do opowiadania barwnych historii z elementami takimi jak napięcie, tajemnica czy pełne rozmachu sceny. Kino pod koniec lat 70. przeszło sporą rewolucję, a sprawcą jest tzw. Kino Nowej Przygody. Była to odpowiedź na zmniejszające się zainteresowanie filmem w Stanach Zjednoczonych. Ożywiono i odnowiono film przygodowy oraz zapanowała moda na wysokobudżetowe blockbustery przeznaczone dla szerokiej publiki.

Ojców tego sukcesu było co najmniej kilku, ale najczęściej wymienia się George Lucas i Steven Spielberg. To oni zrewolucjonizowali kino rozrywkowe i nadali mu zupełnie inny kształt. Nic dziwnego, że świat do dziś zachwyca się Gwiezdnymi wojnami i wciąż lubi obcować z odważnym bohaterem poszukującym przygód.

Najlepsze filmy przygodowe. Sprawdź nasze propozycje

Le Voyage Dans la Luna

Film Georgesa Mélièsa zaliczany częściej jest do gatunku sci-fi, ale prezentuje też bardzo dużo cech kina przygodowego. Mamy przecież tytułową i pełną emocji podróż bohaterów na Księżyc i wiele scen robiących wrażenie do dziś. Film stał się hitem w Stanach Zjednoczonych i pobudzał wyobraźnię ówczesnych widzów, robiąc to, co film przygodowy powinien.

The Goonies

Grupa dzieciaków odnajduje mapę, która prowadzi do ukrytego przez piratów skarbu. W tych krótkich słowach opisu zawarte zostało wszystko to, za co widzowie uwielbiają kino przygodowe. Humor, akcja i poszukiwanie skarbów - liczba atrakcji podczas seansu Goonies robi wrażenie i dlatego też film ten jest tak dobrze wspominany po latach.

Indiana Jones and the Last Crusade

Jeden z pierwszych przedstawicieli Kina Nowej Przygody, który stał się pewnym wzorem tego, jak tworzyć filmy przygodowe z awanturnikiem i poszukiwaczem skarbów w roli głównej. Zdaje się, że sama postać Indiany Jonesa bardziej niż na kinie, odbiła swoje piętno na grach wideo, tworząc takich bohaterów jak Lara Croft i Nathan Drake. Ostatnimi czasy powróciła jednak tęsknota do tego typu postaci i przygód, co na ekranie w kilku filmach udało się zaprezentować Chrisowi Prattowi. Niewątpliwie byłby to doskonały casting na nowego Indianę Jonesa.

Allan Quatermain and the Lost City of Gold

Postać badacz i podróżnika, Allana Quatermaina, wymyślona została nieco wcześniej niż Indiana Jones. Filmy powstały natomiast w podobnym okresie czasu i choć nie bez przyczyny budzą liczne skojarzenia, to bohaterowie różnią się i mają też zupełnie inny cel swoich podróży. Quatermain chce w sercu Afryki odnaleźć przede wszystkim swojego zaginionego brata.

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Serię Piratów z Karaibów lepiej wspominać przez pryzmat pierwszego filmu, który rzeczywiście zawierał wszystkie te cechy kina przygodowego, które kochamy. Dzielnych i zabawnych bohaterów, cudne plenery, no i najważniejsze, czyli piratów, walki na wodzie i szable - wszystko, co dusza zapragnie. Później jednak po ogromnym sukcesie finansowym zaczęło się zwyczajnie tę markę spieniężać i coraz mniej czuć było ducha przygody. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż Piraci z Karaibów zasługują na swoje miejsce w tym zestawieniu.


Film Władcy przygód. Stąd do Oblivio to hołd dla kina przygodowego z lat 80., który prezentuje taki sam klimat, jak serial Stranger Things czy dzieło J.J. Abramsa zatytułowane Super 8. Twórcy inspirują się Powrotem do przyszłości, Indianą Jonesem i E.T. Zadbano o to, by muzyka budowała emocje, napięcie i odpowiadała za przygodowy klimat, dlatego zatrudniono kompozytora Freda Emory'ego Smitha znanego z serialu Star Wars Forces of Destiny. Do tego przygotowano artystyczny plakat w klimacie klasyków kina. Film zadebiutował w kinach 21 marca 2019 roku.

Władcy przygód. Stąd do Oblivio
Źódło: Mateirały prasowe

Strony:

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV