Najlepsze filmy Ridleya Scotta. Sprawdźcie nasze propozycje

Ridley Scott urodził się 30 listopada 1937 roku. W artykule znajdziecie propozycje najlepszych filmów legendarnego reżysera. Oto, co warto obejrzeć.

Ridley Scott to legenda Hollywood, który ma na koncie wiele klasyków kina, do których chętnie wracamy. Zdarzyły mu się wpadki i porażki artystyczne, ale nadal w przeważającej liczbie są to wielkie filmy. Pomimo 80 lat na karku, nadal aktywnie pracuje i tworzy, kompletnie nie zwalniając tempa.

Pojedynek (1977)

Pełnometrażowy debiut Ridleya Scotta pokazał, na co go stać. Historia konfliktu dwóch napoleońskich oficerów to opowieść kameralna, ale wyrazista. Do tego świetnie zagrana przez Keitha Carradine’a oraz Harveya Keitela. To dzięki temu reżyser został dostrzeżony i w nadchodzących latach miał stworzyć wyjątkowe klasyki kina.

Obcy - 8. pasażer Nostromo (1979)

Ridley Scott wziął się za film science fiction zainspirowany sukcesami Gwiezdnych Wojen. Jednak tutaj stworzył alternatywę dla uniwersalnej Gwiezdnej Sagi. Mamy oto science fiction dojrzałe, krwawe i mroczne zahaczające o horror, gdzie ludzie walczą z kosmiczną bestią. Wyjątkowa atmosfera, świetne postaci i przełomowe efekty specjalne. Tak też Scott stworzył jedną z najpopularniejszych serii gatunku, którą kontynuuje po dzień dzisiejszy.

Łowca androidów (1982)

Kto by przypuszczał, że trzy lata później Ridley Scott stworzy dzieło ponadczasowe. Film oparty na opowiadaniu Philipa K. Dicka zachwyca po dzień dzisiejszy wykonaniem, dopracowaniem efektów specjalnych, wyjątkowym klimatem, nieprawdopodobną muzyką Vangelisa oraz głęboką, świetnie opowiedzianą historią. To klasyka science fiction, która udowodnia, że można z powodzeniem zrobić inteligentne, mocne kino. Co ciekawe, w 1982 roku film poniósł kompletną klapę i zebrał przeciętne recenzje. Po latach stał się kultowym klasykiem.

Legenda (1985)

Zastanawialiście się kiedyś, jak Ridley Scott poradziłby sobie w klimacie fantasy? Oto baśń dla dorosłych z Tomem Cruise’em w roli głównej, który walczy z panem ciemności o ukochaną. Mamy wyjątkowy, bardzo specyficzny klimat, świetne efekty i charakteryzacje oraz dużo dobrze prowadzonej przygody. Jest w tym znakomita otoczka fantasy dzięki różnym stworom oraz głównemu czarnemu charakterowi, który wygląda kapitalnie i wzbudza grozę. Scott pokazuje, że czuje się dobrze w każdym gatunku.

Czarny deszcz (1989)

Thriller z Michaelem Douglasem w roli głównej. Jest to rzecz mroczna, trzymająca w napięciu i o bardzo wyjątkowym klimacie czerpiącym pełnymi garściami z kultury japońskiej. To po prostu mocna sensacja w klimacie lat 80., która wychodzi trochę ponad otoczkę kina klasy B, dając poziom, który zachwyca do dziś. Ciekawa historia, dobrze prowadzona i wywołująca emocje. Naprawdę dobre kino.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 123

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
breaking
0 -

To już oficjalne: Disney przejął 21st…

Disney ogłosił już oficjalnie, że przejął większość udziałów w 21st Century Fox. Ta transakcja przyniesie…

Michalina Reda
0 -

Co z kategorią wiekową Deadpoola 2?…

Bob Iger zabrał głos w sprawie nadchodzącego Deadpoola 2. Przypomnijmy, że po przejęciu 20th Century…

Michalina Reda
0 -

Zakup Fox przez Disneya? Simpsonowie przewidzieli…

Simpsonowie znów zaskakują swoją niezwykłą intuicją. Jak się okazuje, o tym, że Disney przejmie Fox,…

Norbert Zaskórski
spoilery
0 -

25 filmów z najlepszymi fabularnymi twistami.…

Jeden z portali internetowych przygotował zestawienie produkcji filmowych z najbardziej szokującymi i najciekawszymi fabularnymi zwrotami…

Michalina Reda
spoilery
0 -

Najgorzej pilnowane spoilery w historii kina

Współcześnie spoilery są nieuniknione - czasem za sprawą internautów, a czasem samych twórców, którzy zdradzają…

Piotr Piskozub
0 -

Deadpool i Cable niczym Bóg i…

W sieci pojawił się nowy plakat filmu Deadpool 2, stylizowany na jedno z najsłynniejszych dzieł…

Co o tym sądzisz?