Najlepsze filmy Ridleya Scotta. Sprawdźcie nasze propozycje

Ridley Scott urodził się 30 listopada 1937 roku. W artykule znajdziecie propozycje najlepszych filmów legendarnego reżysera. Oto, co warto obejrzeć.

Ridley Scott to legenda Hollywood, który ma na koncie wiele klasyków kina, do których chętnie wracamy. Zdarzyły mu się wpadki i porażki artystyczne, ale nadal w przeważającej liczbie są to wielkie filmy. Pomimo 80 lat na karku, nadal aktywnie pracuje i tworzy, kompletnie nie zwalniając tempa.

Pojedynek (1977)

Pełnometrażowy debiut Ridleya Scotta pokazał, na co go stać. Historia konfliktu dwóch napoleońskich oficerów to opowieść kameralna, ale wyrazista. Do tego świetnie zagrana przez Keitha Carradine’a oraz Harveya Keitela. To dzięki temu reżyser został dostrzeżony i w nadchodzących latach miał stworzyć wyjątkowe klasyki kina.

Obcy - 8. pasażer Nostromo (1979)

Ridley Scott wziął się za film science fiction zainspirowany sukcesami Gwiezdnych Wojen. Jednak tutaj stworzył alternatywę dla uniwersalnej Gwiezdnej Sagi. Mamy oto science fiction dojrzałe, krwawe i mroczne zahaczające o horror, gdzie ludzie walczą z kosmiczną bestią. Wyjątkowa atmosfera, świetne postaci i przełomowe efekty specjalne. Tak też Scott stworzył jedną z najpopularniejszych serii gatunku, którą kontynuuje po dzień dzisiejszy.

Łowca androidów (1982)

Kto by przypuszczał, że trzy lata później Ridley Scott stworzy dzieło ponadczasowe. Film oparty na opowiadaniu Philipa K. Dicka zachwyca po dzień dzisiejszy wykonaniem, dopracowaniem efektów specjalnych, wyjątkowym klimatem, nieprawdopodobną muzyką Vangelisa oraz głęboką, świetnie opowiedzianą historią. To klasyka science fiction, która udowodnia, że można z powodzeniem zrobić inteligentne, mocne kino. Co ciekawe, w 1982 roku film poniósł kompletną klapę i zebrał przeciętne recenzje. Po latach stał się kultowym klasykiem.

Legenda (1985)

Zastanawialiście się kiedyś, jak Ridley Scott poradziłby sobie w klimacie fantasy? Oto baśń dla dorosłych z Tomem Cruise’em w roli głównej, który walczy z panem ciemności o ukochaną. Mamy wyjątkowy, bardzo specyficzny klimat, świetne efekty i charakteryzacje oraz dużo dobrze prowadzonej przygody. Jest w tym znakomita otoczka fantasy dzięki różnym stworom oraz głównemu czarnemu charakterowi, który wygląda kapitalnie i wzbudza grozę. Scott pokazuje, że czuje się dobrze w każdym gatunku.

Czarny deszcz (1989)

Thriller z Michaelem Douglasem w roli głównej. Jest to rzecz mroczna, trzymająca w napięciu i o bardzo wyjątkowym klimacie czerpiącym pełnymi garściami z kultury japońskiej. To po prostu mocna sensacja w klimacie lat 80., która wychodzi trochę ponad otoczkę kina klasy B, dając poziom, który zachwyca do dziś. Ciekawa historia, dobrze prowadzona i wywołująca emocje. Naprawdę dobre kino.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 123

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
0 -

Bracia Winchester i Scooby Doo. Nowe…

W sieci pojawiły się nowe zdjęcia z oczekiwanego crossoveru seriali Nie z tego świata oraz…

Adam Siennica
0 -

The Walking Dead: sezon 8, odcinek…

8. sezon The Walking Dead nadal nie zachwyca. Ponownie mamy niezłe pomysły, które są zrealizowane…

Ocena recenzenta:
5
Piotr Piskozub
0 -

Avengers: Wojna bez granic – specyficzna…

W sieci pojawiło się kilka nowych informacji na temat filmu Avengers: Wojna bez granic. Wiemy…

Aleksander Mazanek
0 -

To nie jest Kratos jakiego znamy…

Już niedługo kolejna część przygód Kratosa. My już mieliśmy okazję zagrać w pierwsze 2 godziny…

Piotr Piskozub
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Ostatnia…

Boss Logic stworzył nowy fanart do filmu Avengers: Wojna bez granic. Jego głośno komentowana praca…

Michalina Reda
0 -

Akcja The Walking Dead w różnych…

Robert Kirkman, twórca komiksów, został zapytany o to, czy akcja The Walking Dead może przenieść…

Co o tym sądzisz?