Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsze filmy Ridleya Scotta. Sprawdźcie nasze propozycje

Ridley Scott urodził się 30 listopada 1937 roku. W artykule znajdziecie propozycje najlepszych filmów legendarnego reżysera. Oto, co warto obejrzeć.

Ridley Scott to legenda Hollywood, który ma na koncie wiele klasyków kina, do których chętnie wracamy. Zdarzyły mu się wpadki i porażki artystyczne, ale nadal w przeważającej liczbie są to wielkie filmy. Pomimo 80 lat na karku, nadal aktywnie pracuje i tworzy, kompletnie nie zwalniając tempa.

Pojedynek (1977)

Pełnometrażowy debiut Ridleya Scotta pokazał, na co go stać. Historia konfliktu dwóch napoleońskich oficerów to opowieść kameralna, ale wyrazista. Do tego świetnie zagrana przez Keitha Carradine’a oraz Harveya Keitela. To dzięki temu reżyser został dostrzeżony i w nadchodzących latach miał stworzyć wyjątkowe klasyki kina.

Obcy - 8. pasażer Nostromo (1979)

Ridley Scott wziął się za film science fiction zainspirowany sukcesami Gwiezdnych Wojen. Jednak tutaj stworzył alternatywę dla uniwersalnej Gwiezdnej Sagi. Mamy oto science fiction dojrzałe, krwawe i mroczne zahaczające o horror, gdzie ludzie walczą z kosmiczną bestią. Wyjątkowa atmosfera, świetne postaci i przełomowe efekty specjalne. Tak też Scott stworzył jedną z najpopularniejszych serii gatunku, którą kontynuuje po dzień dzisiejszy.

Łowca androidów (1982)

Kto by przypuszczał, że trzy lata później Ridley Scott stworzy dzieło ponadczasowe. Film oparty na opowiadaniu Philipa K. Dicka zachwyca po dzień dzisiejszy wykonaniem, dopracowaniem efektów specjalnych, wyjątkowym klimatem, nieprawdopodobną muzyką Vangelisa oraz głęboką, świetnie opowiedzianą historią. To klasyka science fiction, która udowodnia, że można z powodzeniem zrobić inteligentne, mocne kino. Co ciekawe, w 1982 roku film poniósł kompletną klapę i zebrał przeciętne recenzje. Po latach stał się kultowym klasykiem.

Legenda (1985)

Zastanawialiście się kiedyś, jak Ridley Scott poradziłby sobie w klimacie fantasy? Oto baśń dla dorosłych z Tomem Cruise’em w roli głównej, który walczy z panem ciemności o ukochaną. Mamy wyjątkowy, bardzo specyficzny klimat, świetne efekty i charakteryzacje oraz dużo dobrze prowadzonej przygody. Jest w tym znakomita otoczka fantasy dzięki różnym stworom oraz głównemu czarnemu charakterowi, który wygląda kapitalnie i wzbudza grozę. Scott pokazuje, że czuje się dobrze w każdym gatunku.

Czarny deszcz (1989)

Thriller z Michaelem Douglasem w roli głównej. Jest to rzecz mroczna, trzymająca w napięciu i o bardzo wyjątkowym klimacie czerpiącym pełnymi garściami z kultury japońskiej. To po prostu mocna sensacja w klimacie lat 80., która wychodzi trochę ponad otoczkę kina klasy B, dając poziom, który zachwyca do dziś. Ciekawa historia, dobrze prowadzona i wywołująca emocje. Naprawdę dobre kino.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 123

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Wyciekła scena z Wonder Woman 1984.…

Do sieci wyciekła scena z filmu Wonder Woman 1984, którą zaprezentowano wczoraj na Comic-Conie w…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Wojna bez granic – czujesz…

Okazuje się, że na Comic-Conie w San Diego dla fanów, którzy zmagają się z traumą…

Michalina Reda
-

Pratt i Saldana murem za Jamesem…

Gwiazdy serii Strażnicy Galaktyki wypowiadają się w sprawie Jamesa Gunna. Michael Rooker, filmowy Yondu, w…

Piotr Piskozub
-

DCEU jednak żyje, a Worlds of…

Wszystko wskazuje na to, że Worlds of DC nie jest oficjalną nazwą DCEU (DC Extended…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Aquaman – Jason Momoa zaspoilerował finał?…

Jason Momoa mógł w jednym z ostatnich wywiadów nieświadomie zdradzić, w jaki sposób zakończy się…

Dawid Muszyński
-

Mamma Mia: Here We Go Again!…

Historia miłosna opowiedziana w rytmie piosenek zespołu ABBA okazała się globalnym sukcesem. Widzowie się w…

Ocena recenzenta:
7

Co o tym sądzisz?