Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Najlepsze komedie oparte na prawdziwych historiach

Znaczna część komedii opowiada o wydarzeniach tak nierzeczywistych, że trudno uwierzyć nam w ich wiarygodność. Są jednak i takie produkcje, które powstały w inspiracji prawdziwymi wydarzeniami, co dla wielu może być niemałym zaskoczeniem. Wiedzieliście, że poniższe tytuły również się do nich zaliczają?

Po komedie sięgamy zwykle wtedy, by uciec od rzeczywistości i zapewnić sobie przynajmniej półtorej godziny szczerego śmiechu i dobrej zabawy. Właśnie te reakcje wywołują w nas najczęściej absurdalne perypetie głównych bohaterów, którzy w wielu filmach wpadają w serię niefortunnych wydarzeń. Tymczasem wśród najbardziej oderwanych od ziemi scenariuszy komediowych, znajdą się i takie, które powstały w inspiracji prawdziwymi wydarzeniami. Poniższa lista to wybrane przeze mnie komedie, czarne komedie czy komediodramaty, które bazują właśnie na autentycznych historiach.

Bernie

6,8
2011
Bernie

Bernie

O filmie

Małe amerykańskie miasteczko Carthage, lata 90. XX w. Blisko 40-letni pracownik zakładu pogrzebowego Berhardt 'Bernie' Tiede (Jack Black), ulubieniec lokalnej… Czytaj więcej

Filmy, w których gra Jack Black już na starcie ocenić można jako komedie – nie inaczej jest z biograficzną produkcją Bernie, która rzeczywiście daje widzom wielokrotne powody do śmiechu, choć tak naprawdę jest podszyta morderstwem. Autentyczny Bernie Tiede w 1996 roku zastrzelił swoją przyjaciółkę, zamożną 81-letnią wdowę Marjorie Nugent, za co stanął przed sądem. Czarna komedia Richarda Linklatera  pokazuje ich burzliwą i wieloletnią przyjaźń, a sama kreacja Blacka została doceniona przez krytyków filmowych. Nawet jeśli pozornie film wydaje Wam się nieciekawy, zapewniam, że warto dać mu szansę – nie tylko z uwagi na szaloną historię, ale także na realizację i dokumentalne wstawki z wypowiedziami świadków. Autentyczny Tiede żyje w tej chwili na wolności i staje się przedmiotem kolejnych produkcji, także dokumentalnych.

I Love You Phillip Morris

6,6
2009
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

O filmie

Pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji niezwykła historia, która wydarzyła się naprawdę. Steven Russell (Jim Carrey) prowadzi przykładne życie dobrego… Czytaj więcej

Komedia I Love You Phillip Morris z Jimem Carreyem i Ewanem McGregorem również oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Bazą dla wydarzeń jest życiorys Stevena Russella, specjalisty od wielokrotnych ucieczek z więzienia. Będąc jeszcze na wolności, Russell dokonywał przekrętów i drobnych przestępstw, niejednokrotnie zwracając na siebie uwagę stróży prawa. Carrey w roli oszusta kradnie cały film, a McGregor w roli jego chłopaka Phillipa Morrisa dzielnie dotrzymuje mu kroku – już dla samych tych kreacji warto dać produkcji szansę. Film spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Śmiało można polecić go także wszystkim tym, którzy szukają ciekawych produkcji inspirowanych prawdziwym życiem.

Złap mnie jeśli potrafisz

8,1
2002
Złap mnie jeśli potrafisz

Catch Me If You Can

O filmie

Inspirowany niezwykłą acz prawdziwą historią o wybitnie utalentowanym oszuście i tropiącym go agencie FBI film Złap mnie, jeśli potrafisz przedstawia… Czytaj więcej

Komedia kryminalna z doborową obsadą (DiCaprio, Hanks, Walken, Sheen, Adams) to nie tylko adaptacja książki pod tym samym tytułem, ale także relacja z autentycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w latach 60. XX wieku. Wówczas niejaki Frank Abagnale, młody i zdolny szesnastoletni oszust, rozpoczął fałszowanie czeków bankowych, kradnąc w ten sposób 2.5 miliona dolarów. Film pokazuje jego działalność i usilne poszukiwania go przez FBI – wówczas chłopak został okrzyknięty najmłodszym oszustem poszukiwanym listem gończym w historii. Produkcja Złap mnie jeśli potrafisz jest zabawna, świetnie zrealizowana i przede wszystkim świetnie zagrana – DiCaprio w roli oszusta jest po prostu bezbłędny.

Disaster Artist

7,5
2017
Disaster Artist

Disaster Artist

O filmie

The Room wyreżyserowany przez Tommy’ego Wiseau uznawany jest za jeden z najgorszych filmów wszech czasów. The Disaster Artist w reżyserii… Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

„Byłoby idiotyzmem tego nie zrobić” – tak James Franco tłumaczył pomysł zrealizowania, przez wielką wytwórnię, wysokobudżetowego obrazu o niskobudżetowym niezależnym… Czytaj więcej

Tegoroczna komedia z brawurową rolą Jamesa Franco skupia się na realizowaniu owianego złą sławą filmu The Room, który reżyserował Tommy Wiseau. Sama produkcja cieszyła się wątpliwą popularnością, a wielu nazwało ją po prostu najgorszym filmem na świecie. Nic więc dziwnego, że przyszedł czas, by przenieść ją na ekrany ponownie – film realizowany przez braci Franco zebrał kapitalne recenzje i – nie da się ukryć – dodał Tommy’emu popularności. Na ekranie obserwujemy nie tylko pracę na planie The Room, ale także samo życie niekonwencjonalnego artysty i jego przyjaciela. Disaster Artist z powodzeniem rozbawi, a momentami i skłoni do refleksji. Jeśli szukacie czegoś zupełnie nietypowego, warto dać mu szansę.

Reggae na lodzie

6,9
1993
Reggae na lodzie

Cool runnings

O filmie

Jest to opowieść o czterech jamajskich lekkoatletach, którzy - opętani pragnieniem zostania olimpijczykami - staja do współzawodnictwa na Zimowej Olimpiadzie… Czytaj więcej

Reggae na lodzie, jedna z najbardziej znanych komedii o zimowych igrzyskach olimpijskich to również film inspirowany historią prawdziwą. Zdeterminowani Jamajczycy postanowili podbić Igrzyska w rozgrywkach bobslejowych jako pierwsi w historii swojego kraju – autentyczne wydarzenie miało miejsce w roku 1988. Oczywiście poza kilkoma przemyconymi faktami, w filmie jest mnóstwo reżyserskiej inwencji, co czyni go zabawnym i wzruszającym jednocześnie. Ciekawostką jest również fakt, że swego czasu, film był najlepiej zarabiającą produkcją pod banderą The Walt Disney Company. Reżyseruje twórca Skarb narodów, Jon Turteltaub.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 123

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.