Big Short (2015)

The Big Short

Big Short

Fabuła Big Short skupia się na czterech outsiderach, którzy zauważyli to, czego inni nie chcieli widzieć: świat pogrążał się w ekonomicznym kryzysie. Postanowili więc wykorzystać to do własnych celów, powodując dodatkową destabilizację na światowym rynku.

Trailery i materiały wideo

Big Short - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

The Big Short opowiada prawdziwą historię kilku finansistów, którzy przewidzieli światowy kryzys finansowy i postanowili zbić na nim fortunę. Nie ma sensu, żebym próbował przybliżyć Wam jego genezę czy sposób, w jaki bohaterowie chcą się wzbogacić, ponieważ największą zaletą tego filmu jest kreatywne i atrakcyjne przedstawienie zagadnień finansowych, które w innym przypadku odstraszają fachowym słownictwem lub tajemniczymi skrótami. Myślę, że wyjaśnienie szczegółów kredytów subprime przez leżącą w wannie i popijającą szampana Margot Robie jest nie tylko bodźcem dla mężczyzn, by wybrać się do kina, ale również świetnym przykładem, w jaki sposób twórcy chcą odczarować świat finansów dla widza.

Powyższy przykład nie jest odosobnionym przypadkiem, czwarta ściana jest burzona wielokrotnie, aktorzy zwracają się bezpośrednio do widza, a gościnne występy znanych osób są stałym zabiegiem używanym przy okazji przybliżania skomplikowanej terminologii. Co najważniejsze, tego typu sceny nie przeszkadzają w odbiorze filmu, ale pomagają lepiej zrozumieć poruszaną problematykę, a co za tym idzie, zaangażować się w opowiadaną historię. Warto również pochwalić dynamiczny, niemal teledyskowy montaż, który jeszcze bardziej napędza akcję.

Barwne postacie finansistów (gwiazdorska obsada nie zawodzi) i zabawne, świetnie napisane dialogi poza tym, że są wartością dodaną samą w sobie, sprawiają, że widz nie opuści kina przygnębiony, mimo że zobrazowane praktyki wielkich banków mogą przerazić, a przesłanie filmu nie napawa optymizmem. To, co początkowo wydaję się wielkim przeoczeniem czy głupotą Wall Street, okazuje się mieć nieco mniej niewinny czy nieświadomy charakter. Pomimo lekkiej konwencji to wciąż film o chciwości i egoizmie panującym na Wall Street, który przyczynił się do dramatu milionów ludzi, którzy stracili domy i pracę.

The Big Short niesie duże wartości edukacyjne i przedstawia wiele problemów, które zapewne powrócą w przyszłości nie raz, a przy tym jest niezwykle atrakcyjnie, odważnie i ciekawie zrealizowanym kinem rozrywkowym. W dzisiejszych czasach każdy z nas, czy tego chce czy nie, jest w dużym stopniu zależny od wydarzeń w świecie finansów i naprawdę warto zobaczyć ten film, by choć trochę lepiej orientować się w jego meandrach.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Magdalena Cielecka

Magdalena Cielecka

ur. 1972, kończy 48 lat

Miles Teller

Miles Teller

ur. 1987, kończy 33 lat

Daniella Pineda

Daniella Pineda

ur. 1987, kończy 33 lat

Jack Falahee

Jack Falahee

ur. 1989, kończy 31 lat

Lili Taylor

Lili Taylor

ur. 1967, kończy 53 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV