Najlepsze seriale kryminalne według Kamila Śmiałkowskiego
Kryminał. W zasadzie chodzi o to, by znaleźć sprawcę przestępstwa. Tak naprawdę w serialu chodzi o to, by pokazać proces dochodzenia do tego jak najatrakcyjniej.
Kryminał. W zasadzie chodzi o to, by znaleźć sprawcę przestępstwa. Tak naprawdę w serialu chodzi o to, by pokazać proces dochodzenia do tego jak najatrakcyjniej.
„Sherlock” (2010- )
Współczesna wariacja na przygody najsłynniejszego detektywa wszech czasów. Znowu BBC pokazało, że nie ma sobie równych, a kryminalne intrygi aż błyszczą od atrakcyjności i nowoczesności (równocześnie pięknie korespondując z klasyczną prozą Conan Doyle'a). Do dziś dziewięć pełnometrażowych odcinków, a już w styczniu dostaniemy dziesiąty. Oczywiście stare seriale z klasycznym Sherlockiem Holmesem też są godne polecenia.
[video-browser playlist="726275" suggest=""]
„Luther” (2010-2015)
Jeszcze jedna brytyjska produkcja. Świetny Idris Elba w tytułowej roli detektywa, który swą pracę stawia ponad wszystko i dorwie każdego zbira. Wbrew wszystkim. Stawiając na szali wszystko. I często przegrywając w każdej innej sprawie poza śledztwem. Absolutny seans obowiązkowy.
[video-browser playlist="756501" suggest=""]
„The Killing” (2011-2014)
Kiedy świat był już pełen procedurali (o których wspomniałem parę razy wyżej), ktoś zobaczył w duńskiej telewizji serial „The Killing” i stwierdził, że coś w tym jest. Oczywiście w amerykańskiej wersji akcję przeniesiono do Seattle, mnóstwo zmieniono, ale udało się zachować istotę tej opowieści. Okazało się, że kryminały, w których rozwikłanie fabuły trwa przynajmniej sezon, też mają sens. Też są chętnie oglądane. Tama puściła i po rozmaitych telewizyjnych stacjach chlupnęło zupełnie nową falą kryminałów.
[video-browser playlist="756502" suggest=""]
„Bron / Broen” (2011- )
Jeszcze jeden wyrazisty i nadzwyczaj wpływowy serial europejski. Oto ciało zostaje odnalezione dokładnie na granicy duńsko-szwedzkiej - na moście. Śledztwo musi więc być wspólne i różnice kulturowe są tu równie ważne co sama zagadka kryminalna. W kolejnych wersjach tego serialu granica była amerykańsko-meksykańska i angielsko-francuska.
[video-browser playlist="718896" suggest=""]
„Broadchurch” (2013- )
Kryminały całosezonowe na całym świecie produkowano coraz lepsze, ale jak zwykle mistrzami okazali się Brytyjczycy. Ich serial o małym miasteczku i tajemniczej śmierci małego chłopca jest po prostu produktem wzorcowym. A potem nakręcili drugi sezon i było równie dobrze. W przyszłym roku będzie trzeci.
[video-browser playlist="727287" suggest=""]
„True Detective” (2014- )
A tu HBO, które też nie próżnuje. Nic Pizzolatto nakręcił serial, który z jednej strony jest świetnym kryminałem, a z drugiej mroczną, klimatyczną opowieścią o... (i tu wielu interpretatorów może sobie wpisać rozmaite rzeczy). Ale kryminał był równie ważny i dlatego ten serial jest na liście, a takiego „Twin Peaks” nie ma. W tym roku pojawił się drugi sezon, który kryminalny był jeszcze bardziej, ale tej drugiej części trochę zabrakło...
[video-browser playlist="756503" suggest=""]
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat