Nintendo Switch – podsumowanie najważniejszych informacji

13 stycznia odbyła się konferencja Nintendo, którą w całości poświęcono nowemu urządzeniu tej firmy. Nintendo Switch będzie łączyło w sobie funkcjonalność handhelda i konsoli stacjonarnej, dzięki czemu pozwoli na rozgrywkę zarówno w domu, jak i poza nim.

13 stycznia odbyła się konferencja Nintendo, którą w całości poświęcono nowemu urządzeniu tej firmy. Nintendo Switch będzie łączyło w sobie funkcjonalność handhelda i konsoli stacjonarnej, dzięki czemu pozwoli na rozgrywkę zarówno w domu, jak i poza nim.

Handheld czy konsola stacjonarna?

Jedno i drugie. Cała „konsola” zamknięta jest w formie urządzenia przypominającego tablet i wyposażonego w dotykowy ekran IPS LCD o przekątnej 6,2 cala. W zestawie z urządzeniem znajdą się również dwa kontrolery JoyCon, które można wykorzystać zarówno w formie handhelda, jak i osobno.

Nintendo Switch pozwoli na rozgrywkę w jednej z trzech form:
• jako handheld – kontrolery JoyCon wsuwa się w szyny po bokach urządzenia;
• jako samodzielny ekran, dzięki czemu będziemy mogli postawić konsole na stole i grać przy użyciu kontrolerów;
• jako konsola stacjonarna – po wpięciu jej w stacje dokującą i podłączeniu do telewizora.

Same pady JoyCon mogą posłużyć nam jako jeden lub dwa kontrolery, zależnie od naszych potrzeb i wybranej gry.

Specyfikacja techniczna

Nintendo nie ujawniło oficjalnie pełnej specyfikacji swojej konsoli, jednak w sieci można znaleźć informacje na ten temat. Wynika z nich, że konsola wyposażona jest w 4-rdzeniowy procesor ARMv8 Cortex-A5, 4 GB pamięci RAM, kartę graficzną NVIDIA Tegra X1 oraz posiada 32 GB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć dzięki kartom micro SD o pojemności do 2 TB.  Nie zabraknie również portów USB (2x USB 2.0, 1x USB 3.0).

Fizyczne egzemplarze gier będą odtwarzane z kartridży.

Co znajdzie się w zestawie?

W środku pudełka znajdzie się konsola Nintendo Switch, dwa kontrolery JoyCon wraz z paskami i uchwytem pozwalającym na wykorzystanie ich jako standardowego pada, stacje dokującą, zasilacz i kabel HDMI. Na rynek trafią dwie wersje kolorystyczne – klasyczna szara oraz Neon Red&Blue z kontrolerami JoyCon w kolorze czerwonym i niebieskim. Stacja dokująca, wbrew wcześniejszym plotkom, nie będzie miała wpływu na wydajność. Jej jedynym zadaniem jest przenoszenie obrazu z konsoli na ekran telewizora lub monitora.

W podstawowym zestawie z konsolą nie znajdują się żadne gry. Trzeba dokupić je osobno.

Kontrolery JoyCon

Ciekawie zapowiadają się natomiast same kontrolery JoyCon. Każdy z nich wyposażony będzie w gałkę analogową, cztery przyciski na froncie i dwa z tyłu. Dodatkowo jeden z nich posiada przycisk odpowiedzialny za zapisywanie zrzutów ekranu oraz nagrań wideo z rozgrywki, a drugi – czytnik Amiibo. Oba posiadają również kamerę IR, która jest w stanie rozpoznawać kształty i odległość, a także akcelerometr i żyroskop, co przyda się przy grach ruchowych, takich jak Arms.

Kontrolery zapewnią również haptyczne wibracje, które Nintendo nazwało „HD Rumble”. Mają być one na tyle dokładne, że pozwolą poczuć np. pojedyncze, wirtualne kostki lodu.

Oficjalne akcesoria

Oficjalne akcesoria, które ujawniono do tej pory, obejmują Nintendo Switch Pro Controller, czyli klasyczny pad, który pozwoli na bardziej komfortową rozgrywkę w wymagających produkcjach, specjalny uchwyt do kontrolerów JoyCon, który pozwoli na ładowanie baterii podczas rozgrywki oraz zestaw kierownic, w których można umieścić kontrolery JoyCon i wykorzystać je w grach wyścigowych. Nie zabraknie również możliwości dokupienia dodatkowych kontrolerów JoyCon – zarówno w zestawach zawierających jedną, jak i dwie sztuki.

Usługa sieciowa

Nintendo zdecydowało się na stworzenie usługi sieciowej, która pozwoli na prowadzenie rozmów ze znajomymi zarówno w formie czatu tekstowego, jak i głosowego, a także na grę w trybach wieloosobowych. Bonusem będą gry udostępniane abonentom. Nie ma co jednak oczekiwać nowszych tytułów, zamiast tego otrzymamy klasyczne produkcje z konsol NES i SNES, w które będzie można grać tylko w danym miesiącu, później zostaną one zastąpione innymi grami.

Usługa ta początkowo będzie dostępna za darmo, jednak z czasem trzeba będzie za nią zapłacić. Cena na razie nie jest znana.

Data premiery i cena konsoli

Nintendo Switch zadebiutuje na świecie 3 marca 2017 roku. Potwierdzono, że tego samego dnia konsola trafi również do Polski. Urządzenie wyceniono na 299$.  W polskich sklepach cena konsoli wynosi od 1429 do 1499 zł, zaś gry dostępne są od ok. 150 do 250 zł.

Tytuły startowe

Na premierę Nintendo Switch otrzyma zaledwie pięć gier. Będą to:

Gry

W produkcji jest ponad 80 gier, które w przyszłości trafią na nowy sprzęt Nintendo. Wśród nich są zarówno gry od wewnętrznych, jak i zewnętrznych deweloperów. Ujawnione tytuły obejmują m.in. The Elder Scrolls V: Skyrim, I am Setsuna i Steep.

Tak prezentuje się oficjalna lista gier, które zmierzają na Nintendo Switch w najbliższym czasie.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fot. Nintendo

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV