Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – październik 2017
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z października 2017 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z października 2017 roku.
W październiku wydawcy nie oszczędzali portfeli czytelników: z jednej strony już szykowali powoli hity z myślą o bożonarodzeniowych upominkach; z drugiej szykowali ofertę na Targi Książki w Krakowie, jedną z najważniejszych tego typu imprez w naszym kraju. Efektem było wiele nowości i reedycji, spośród których wybraliśmy około dwudziestu.
Oto subiektywny wybór najbardziej interesujących książek, które ukazały się w październiku 2017 roku:
Jim Maloney - Michael Fassbender: The Biography
kino / biografia / aktor
W kinach niedawno zagościł The Snowman, w którym główną rolę gra Michael Fassbender. Widzów (i czytelników) zainteresowanych karierą i życiem tego popularnego aktora odsyłamy do wydanej niedawno biografii. Poznacie dzięki niej aktora jak człowieka, a nie tylko przez pryzmat jego filmowych kreacji.
Jim Maloney porusza też wiele wątków pozafilmowych. Z książki dowiemy się, dlaczego Fassbender opuścił szkołę teatralną. Poznamy jego krótką przygodę z zespołem heavymetalowym oraz sekrety życia uczuciowego. Polska dziennikarka Anita Zuchora uzupełnia opowieść o najbardziej aktualne wydarzenia w biografii aktora.
John Douglas, Mark Olshaker - Mindhunter
biografia / profilowanie / seryjni mordercy
Autobiografia Johna Douglasa, byłego agenta federalnego, który był jednym z prekursorów profilowania seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych. Książka zawiera sporo szczegółów dotyczących zbrodni, morderców i sposobu, w jaki traktowali ofiary. Ciarki potrafią przejść po plecach. Książka i osoba jej autora stała się inspiracją dla serialu Mindhunter.
Wejść w umysł myśliwego.
To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia.
Tylko tak będę mógł ją złapać.
Terry Pratchett - The World of Poo
dla dzieci / Świat Dysku / spin-off
Ta króciutka książeczka dla dzieci jest spin-offem Snuff ze Świata Dysku. Humorystyczna i nieco abstrakcyjna zawiera to wszystko, za co czytelnicy kochają twórczość Brytyjczyka.
Z „Niucha”: Punktualne przybycie zyskało mu aprobujące skinienie Sybil, która delikatnie wręczyła mężowi nową książkę do czytania Młodemu Samowi. Vimes spojrzał na okładkę – tytuł brzmiał „Świat kupek”. Kiedy żona zniknęła, ostrożnie przekartkował zawartość. No tak, trudno, trzeba pogodzić się z faktem, że świat poszedł naprzód i dzisiaj bajki prawdopodobnie nie mówią o małych skrzących się istotkach ze skrzydłami. Przewracając kartkę po kartce, odkrył nagle, że ten, kto napisał tę książkę, z pewnością wiedział, jak sprawić, by takie dzieciaki jak Młody Sam śmiały się do bólu brzucha. Ten kawałek o spływaniu rzeką nawet u niego wywołał uśmiech. Ale, choć rozdzielany skatologią, znajdował się tam całkiem ciekawy materiał o zbiornikach szamba, szambonurkach i asenizatorach, i w jaki sposób psie odchody pomagają najlepiej wygarbować skórę oraz inne rzeczy, co do których człowiek nie sądził, by kiedykolwiek ich potrzebował, ale raz poznane jakoś blokują się w umyśle.
Dan Brown - Origin
tajemnica / część serii / bestseller
Niby ciągle się słyszy narzekania na twórczość Dana Browna, a jednak każda jego nowa książka o Robercie Langdonie automatycznie staje się bestsellerem. Tym razem specjalista od rozwikływania skomplikowanych zagadek tropi tajemnicę, która może zmienić fundamenty ludzkiej egzystencji.
Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które „na zawsze zmieni oblicze nauki”. Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, czterdziestoletni miliarder i futurysta, którego oszałamiające wynalazki i śmiałe przepowiednie zapewniły mu rozgłos na całym świecie. Kirsch, który dwadzieścia lat wcześniej był jednym z pierwszych studentów Langdona na Harvardzie, planuje ujawnić informację, która będzie stanowić odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.
Gdy Langdon i kilkuset innych gości w osłupieniu ogląda oryginalną prezentację, wieczór zmienia się w chaos, a cenne odkrycie Kirscha może przepaść na zawsze. Chcąc stawić czoła nieuchronnemu zagrożeniu, Langdon musi uciekać z Bilbao. Towarzyszy mu Ambra Vidal, elegancka dyrektorka muzeum, która pomagała Kirschowi zorganizować wydarzenie. Razem udają się do Barcelony i podejmują niebezpieczną misję odnalezienia kryptograficznego hasła, które stanowi klucz do sekretu Kirscha…
Grzegorz Gajek - Powrót królów
polski autor / historyczna / mitologia
Grzegorz Gajek łączy elementy historyczne, mitologiczne i własne pomysły, by opowiedzieć fabułę o nowym zagrożeniu czyhającym na Achajów. Zbliża się kolejna wojna, a tylko Odyseusz może raz jeszcze zmobilizować państwa-miasta, które swoją wielkość mają już za sobą.
Złoty wiek mykeńskich królestw chyli się ku końcowi. Bohaterowie spod Troi albo nie żyją, albo stali się gnuśni i zapijaczeni. W Helladzie panuje głód, susza wyniszcza plony, niewolnicy podnoszą głowy. Tymczasem w górach na północy rośnie nowa potęga. Spadkobiercy Heraklesa – bracia Temenos, Kresfontes i Arystodem – jednoczą plemiona Dorów, aby powieść je przeciwko miastom Peloponezu. W obliczu niebezpieczeństwa Odyseusz bierze na siebie zadanie zjednoczenia Achajów, jednak bogowie postanowili powiązać losy ginącego świata z dziećmi Agamemnona: Orestesem i Ifigenią. Pod bezlitosnym okiem Boga Słońca zaczyna się gra, w której pionkami są żal, namiętność i szał.
Źródło: fot. Wielka Litera
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat