Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – październik 2017
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z października 2017 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z października 2017 roku.
W październiku wydawcy nie oszczędzali portfeli czytelników: z jednej strony już szykowali powoli hity z myślą o bożonarodzeniowych upominkach; z drugiej szykowali ofertę na Targi Książki w Krakowie, jedną z najważniejszych tego typu imprez w naszym kraju. Efektem było wiele nowości i reedycji, spośród których wybraliśmy około dwudziestu.
Oto subiektywny wybór najbardziej interesujących książek, które ukazały się w październiku 2017 roku:
Jim Maloney - Michael Fassbender: The Biography
kino / biografia / aktor
W kinach niedawno zagościł The Snowman, w którym główną rolę gra Michael Fassbender. Widzów (i czytelników) zainteresowanych karierą i życiem tego popularnego aktora odsyłamy do wydanej niedawno biografii. Poznacie dzięki niej aktora jak człowieka, a nie tylko przez pryzmat jego filmowych kreacji.
Jim Maloney porusza też wiele wątków pozafilmowych. Z książki dowiemy się, dlaczego Fassbender opuścił szkołę teatralną. Poznamy jego krótką przygodę z zespołem heavymetalowym oraz sekrety życia uczuciowego. Polska dziennikarka Anita Zuchora uzupełnia opowieść o najbardziej aktualne wydarzenia w biografii aktora.
John Douglas, Mark Olshaker - Mindhunter
biografia / profilowanie / seryjni mordercy
Autobiografia Johna Douglasa, byłego agenta federalnego, który był jednym z prekursorów profilowania seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych. Książka zawiera sporo szczegółów dotyczących zbrodni, morderców i sposobu, w jaki traktowali ofiary. Ciarki potrafią przejść po plecach. Książka i osoba jej autora stała się inspiracją dla serialu Mindhunter.
Wejść w umysł myśliwego.
To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia.
Tylko tak będę mógł ją złapać.
Terry Pratchett - The World of Poo
dla dzieci / Świat Dysku / spin-off
Ta króciutka książeczka dla dzieci jest spin-offem Snuff ze Świata Dysku. Humorystyczna i nieco abstrakcyjna zawiera to wszystko, za co czytelnicy kochają twórczość Brytyjczyka.
Z „Niucha”: Punktualne przybycie zyskało mu aprobujące skinienie Sybil, która delikatnie wręczyła mężowi nową książkę do czytania Młodemu Samowi. Vimes spojrzał na okładkę – tytuł brzmiał „Świat kupek”. Kiedy żona zniknęła, ostrożnie przekartkował zawartość. No tak, trudno, trzeba pogodzić się z faktem, że świat poszedł naprzód i dzisiaj bajki prawdopodobnie nie mówią o małych skrzących się istotkach ze skrzydłami. Przewracając kartkę po kartce, odkrył nagle, że ten, kto napisał tę książkę, z pewnością wiedział, jak sprawić, by takie dzieciaki jak Młody Sam śmiały się do bólu brzucha. Ten kawałek o spływaniu rzeką nawet u niego wywołał uśmiech. Ale, choć rozdzielany skatologią, znajdował się tam całkiem ciekawy materiał o zbiornikach szamba, szambonurkach i asenizatorach, i w jaki sposób psie odchody pomagają najlepiej wygarbować skórę oraz inne rzeczy, co do których człowiek nie sądził, by kiedykolwiek ich potrzebował, ale raz poznane jakoś blokują się w umyśle.
Dan Brown - Origin
tajemnica / część serii / bestseller
Niby ciągle się słyszy narzekania na twórczość Dana Browna, a jednak każda jego nowa książka o Robercie Langdonie automatycznie staje się bestsellerem. Tym razem specjalista od rozwikływania skomplikowanych zagadek tropi tajemnicę, która może zmienić fundamenty ludzkiej egzystencji.
Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które „na zawsze zmieni oblicze nauki”. Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, czterdziestoletni miliarder i futurysta, którego oszałamiające wynalazki i śmiałe przepowiednie zapewniły mu rozgłos na całym świecie. Kirsch, który dwadzieścia lat wcześniej był jednym z pierwszych studentów Langdona na Harvardzie, planuje ujawnić informację, która będzie stanowić odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.
Gdy Langdon i kilkuset innych gości w osłupieniu ogląda oryginalną prezentację, wieczór zmienia się w chaos, a cenne odkrycie Kirscha może przepaść na zawsze. Chcąc stawić czoła nieuchronnemu zagrożeniu, Langdon musi uciekać z Bilbao. Towarzyszy mu Ambra Vidal, elegancka dyrektorka muzeum, która pomagała Kirschowi zorganizować wydarzenie. Razem udają się do Barcelony i podejmują niebezpieczną misję odnalezienia kryptograficznego hasła, które stanowi klucz do sekretu Kirscha…
Grzegorz Gajek - Powrót królów
polski autor / historyczna / mitologia
Grzegorz Gajek łączy elementy historyczne, mitologiczne i własne pomysły, by opowiedzieć fabułę o nowym zagrożeniu czyhającym na Achajów. Zbliża się kolejna wojna, a tylko Odyseusz może raz jeszcze zmobilizować państwa-miasta, które swoją wielkość mają już za sobą.
Złoty wiek mykeńskich królestw chyli się ku końcowi. Bohaterowie spod Troi albo nie żyją, albo stali się gnuśni i zapijaczeni. W Helladzie panuje głód, susza wyniszcza plony, niewolnicy podnoszą głowy. Tymczasem w górach na północy rośnie nowa potęga. Spadkobiercy Heraklesa – bracia Temenos, Kresfontes i Arystodem – jednoczą plemiona Dorów, aby powieść je przeciwko miastom Peloponezu. W obliczu niebezpieczeństwa Odyseusz bierze na siebie zadanie zjednoczenia Achajów, jednak bogowie postanowili powiązać losy ginącego świata z dziećmi Agamemnona: Orestesem i Ifigenią. Pod bezlitosnym okiem Boga Słońca zaczyna się gra, w której pionkami są żal, namiętność i szał.
Źródło: fot. Wielka Litera
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat