Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – październik 2017
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z października 2017 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z października 2017 roku.
Tad Williams - The Heart of What Was Lost
fantasy / część serii / zagraniczny autor
Tad Williams zakończył pisanie serii Pamięć, Smutek i Cierń ponad dwadzieścia lat temu i zajął się innymi projektami, ale najwyraźniej ciągnęło go do świata Osten Ard, bo zdecydował się na stworzenie sequeli. Czy będą równie interesujące? Trudno powiedzieć, bo i autor, i czytelnicy przez ten czas na pewno się zmienili.
Tad Williams, wielki mistrz literatury fantasy, ponownie zaprasza czytelnika do krainy Osten Ard. Powracamy tam, gdzie kończy się ostatni tom poprzedniej trylogii, „Wieża Zielonego Anioła”, i dowiadujemy się, co naprawdę zaszło po upadku tytułowej twierdzy. Spotkamy tu najlepsze postaci „Pamięci, smutku i ciernia”: szlachetnego księcia Isgrimnura i jego niezłomnego druha Sludiga, oraz nowych, równie frapujących bohaterów – Porta, rycerza z Południa, i Vijekiego, mistrza inżynierii wojennej u Nornów, rasy, z którą wojowali Isgrimnur i Porto.
Obie strony walczą o przetrwanie w niekończącej się spirali intryg, zbrodni i odwiecznej wendety. Tad Williams powraca z doskonałą kontynuacją opowieści, która nie pozwalała czytelnikowi oderwać się od „Smoczego tronu”, „Kamienia rozstania” i „Wieży Zielonego Anioła”. Królestwo Osten Ard nadal żyje i fascynuje – warto je znowu odwiedzić.
Szczepan Twardoch - Ballada o pewnej panience
nagradzany autor / opowiadania / rozszerzone wydanie
Zbiór opowiadań Szczepana Twardocha zawierający w większości teksty wydane w tomie Tak jest dobrze, ale znajdą się tam także dwa utwory, które mogą być nowością dla cały czas rosnącej rzeszy czytelników autora Morfina czy Drach.
Nowa książka Szczepana Twardocha.
Wszystkie najważniejsze opowiadania.
I nic więcej nie trzeba już mówić. Reszty dowiecie się sami.
Stephen King, Owen King - Sleeping Beauties
horror / rodzinna współpraca / fantastyka
Nowa powieść Króla Grozy, tym razem napisana razem z synem, Owenem. Być może nie jest to klasyczny horror, ale nadal w powieści pojawia się wiele typowych elementów dla twórczości Kinga: małe miasteczko, elementy obyczajowe, niewyjaśniona tajemnica z pogranicza fantastyki i grozy.
W przyszłości tak realistycznej i bliskiej, że mogłaby być współczesnością, coś dziwnego dzieje się z kobietami, które zasypiają: szczelnie owija je zwiewna substancja przypominająca kokon. Gdy ktoś je budzi, gdy obrastający je materiał zostaje naruszony bądź zerwany, uśpione kobiety wpadają w dziką furię i stają się szaleńczo agresywne; śpiąc, przenoszą się do innego świata − świata, w którym panuje harmonia, a konflikty są rzadkością. Tajemnicza Evie jest jednak odporna na błogosławieństwo, bądź klątwę, niezwykłej śpiączki. Czy jest medyczną anomalią, którą należy przebadać? A może demonem, którego trzeba zabić? Porzuceni mężczyźni, zdani na siebie i swoje coraz bardziej prymitywne odruchy, dzielą się na wrogie frakcje, niektórzy pragną zabić Evie, inni ją ocalić. Część wykorzystuje panujący chaos, by zemścić się na starych bądź nowych wrogach. W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn wszyscy uciekają się do przemocy.
George Mackay Brown - Vinland
historia / Wikingowie / powieść
Dobrych powieści o wikingach nigdy dosyć. A właśnie na taką zapowiada się Winlandia George'a Mackaya Browna. Już sam tytuł wskazuje, że opowieść będzie traktowała o wyprawie na zachód, gdzie na ludzi północy czeka nieznany, obcy kontynent.
Urodzony na Orkadach Ranald Sigmundson, zmuszony przez ojca do udziału w rejsie kupieckim na Grenlandię, po drodze ucieka i przyłącza się do płynącej na zachód załogi Leifa Erikssona. Jest to początek niezwykłej przygody – Ranaldowi przyjdzie nie tylko odkryć wraz z nowym kapitanem nieznany kontynent na zachodzie, Winlandię (dziś zwaną Ameryką Północną), lecz również gościć na dworze króla Norwegii Olafa czy wziąć udział w bitwie pod Clontarf w Irlandii. Gdy wreszcie Ranald postanawia założyć na Orkadach rodzinę, rozpoczyna się nowa, wewnętrzna podróż. Jednak czy w targanym przez spiski, podstępy i zabójstwa świecie ludzi północy Ranald będzie w stanie spokojnie uprawiać ziemię i nie zbrukać sobie rąk krwią? Czy jako „wolny gospodarz” nie pozwoli się wciągnąć w politykę podległych norweskiemu królowi jarlów, których metody walki o władzę z powodzeniem mogłyby służyć za pierwowzór poczynań bohaterów „Gry o tron”? Wreszcie – czy uda mu się spełnić marzenie o ponownym wyjściu w morze i powrocie do Winlandii?
Brandon Sanderson - The Knights of Crystaliia
fantasy / młodzieżowa / część serii
Już trzeci tom serii Alcatraz i Bibliotekarze, czyli przygodowego fantasy dla młodszych czytelników, choć i starsi bawią się przy nim całkiem nieźle. Fajtłapowaty (to jego moc!) bohater znowu będzie musiał zmierzyć się ze złowrogą organizacją Bibliotekarzy, a przy okazji wraz z przyjaciółmi przeżyje masę przygód.
Czy podstęp i zdrada okażą się najlepszą bibliotekarską bronią?
Alcatraz dociera wreszcie do Nalhalli. Chłopak jest wstrząśnięty, gdy przekonuje się, że jest tam naprawdę legendą. Niestety, w Wolnych Królestwach są już także niecni Bibliotekarze, włącznie z jego matką Shastą!
Teraz Alcatraz – wraz z ojcem (który okazuje się trochę dziwny…), pozbawioną godności rycerza Bastylią i dziadkiem Smedrym, jak zwykle spóźniającym się na wszystko (taki talent) – próbuje zapobiec podpisaniu traktatu z Bibliotekarzami, znaleźć zdrajcę wśród rycerzy Krystalii i uratować oblężoną Mokię, jeden z ostatnich bastionów Wolnych Królestw. W międzyczasie usiłuje choć trochę zrozumieć własnego ojca, pomaga przyjaciółce znów zostać rycerzem i… udziela ślubu.
Generalnie zero stresu.
Źródło: fot. Wielka Litera
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat