Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – styczeń 2018
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe ze stycznia 2018 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe ze stycznia 2018 roku.
China Miéville - The Last Days of New Paris
fantastyka / alternatywna historia / new weird
China Miéville fanom powieści fantastycznych mieszających gatunki i konwencje powinien być dobrze znany - to on był twarzą ruchu New Weird, a wiele jego książek (np. Dworzec Perdido, Embassytown) zostało bardzo dobrze przyjętych przez czytelników i krytyków. Ostatnie dni Nowego Paryża to jego nowa książka, w której znowu zaskakuje tematyką.
Rok 1941. W ogarniętej wojennym chaosem Marsylii zjawia się Jack Parsons, amerykański inżynier i adept sztuk tajemnych. W kryjówce antynazistowskiej organizacji spotyka członków ruchu oporu, w tym André Bretona, czołowego teoretyka surrealizmu. Podczas dziwnych gier towarzyskich rozgrywanych przez niepokornych dyplomatów, wygnanych rewolucjonistów i awangardowych twórców Parsons za pomocą swego wynalazku odnajduje i gromadzi nadzieję. A jednak wbrew intencjom doprowadza do uwolnienia mocy zrodzonej ze snów i koszmarów, zmieniając losy wojny i świata na zawsze.
Rok 1950. Thibaut, samotny bojownik surrealistów idzie ulicami nawiedzonego Paryża, gdzie naziści i członkowie ruchu oporu zmagają się w ciągłym konflikcie, a po ulicach przechadzają się żywe obrazy i manifestacje tekstów literackich, a także istoty z głębi piekieł. Aby wydostać się z miasta, musi połączyć siły z Sam, amerykańską fotografką, próbującą utrwalić obraz zrujnowanego Paryża, a oboje znajdą sprzymierzeńca w postaci enigmatycznego symbolu łączącego w sobie przypadek i bunt: wyrafinowanego trupa…
Stanisław Grzesiuk - Pięć lat kacetu
wspomnienia / II wojna światowa / obozy
Nowe wydanie książki Stanisława Grzesiuka zawierającej wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. To pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury, zawiera także fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.
W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wojciech Chmielarz - Cienie
kryminał / część serii / Jakub Mortka
Nowa powieść kryminalna Wojciecha Chmielarza z serii o komisarzu Jakubie Mortce, który tym razem prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa dwóch kobiet powiązanych z mafią. Więcej o książce możecie przeczytać w naszej recenzji.
W Milanówku giną dwie kobiety – córka i konkubina słynnego gangstera. Zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, a on sam znika. Dzwoni jednak do Mortki i prosi o pomoc – ktoś go wrabia.
W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Zidentyfikowała wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą. W dodatku chłopak popełnił samobójstwo.
Mortka i Sucha postanawiają sobie pomóc – jeszcze nie wiedzą, że ich śledztwa się łączą i że staną oko w oko ze śmiercią. Mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu mogą zaufać? Czy można uciec od przeszłości? A może za każdym ciągnie się jakiś cień…
Aaron Rosenberg - Tides of Darkness
fantasy / WarCraft / Blizzard Legends
Pozycja dla fanów gier spod znaku WarCrafta. W serii przybliżającej starsze, ale przez czytelników uważane za najbardziej interesujące powieści ze świata gier stworzonych przez Blizzarda, ukazała się powieść Fale ciemności.
Orgrim Zgładziciel pokonał niegodziwego Czarnorękiego i natychmiast przejął po nim władzę nad Hordą Orków. Teraz niestrudzenie dąży do podbicia kontynentu Azeroth – pragnie, by jego lud znów miał swój dom.
Anduin Lothar, były Czempion Wichrogrodu, porzucił ruiny i zgliszcza po swoim królestwie i powiódł poddany mu lud przez Morze Wielkie ku brzegom Lordaeronu. Tam z pomocą szlachetnego króla Terenasa stworzył mocarne Przymierze, w skład którego weszły wszystkie ludzkie nacje. Jednak i to może okazać się niewystarczające, by powstrzymać marsz bezlitosnej Hordy.
Do wojennych zmagań dwóch potężnych przeciwników dołączają elfy, krasnoludy i trolle. Czy śmiałe Przymierze przetrwa? Czy fala ciemności pochłonie za sprawą Hordy ostatnie przyczółki wolności na ziemiach Azeroth?
Robin Hobb - Fool's Quest
fantasy / część serii / amerykańska pisarka
Robin Hobb napisała już kilkanaście powieści osadzonych w stworzonym przez nią świecie, ale czytelnicy nie mają ich dosyć. W styczniu ukazała się nowa u nas powieść amerykańskiej autorki, kontynuacja Skrytobójcy Błazna.
Intrygujące przygody Bastarda Rycerskiego Przezornego i Błazna, jego tajemniczego przyjaciela, na nowo zaabsorbowały uwagę czytelników za sprawą Skrytobójcy Błazna, autorstwa niedoścignionej Robin Hobb. Teraz do rąk wielbicieli trafia Wyprawa Błazna, która jest nie tylko ciągiem dalszym opowieści. Autorka buduje fabułę po mistrzowsku, z wykorzystaniem artyzmu i nieposkromionej wyobraźni, których jej sympatycy już przywykli od niej oczekiwać. Prowadzi czytelnika przez mroki sekretów, odsłania wstrząsającą prawdę, wydobywa na światło dzienne zmowę, która kładzie się cieniem na życiu Bastarda i pogrąża jego świat w ciemnościach, odbierając wszelką nadzieję.
Źródło: fot. Mag
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat